Broń elektromagnetyczna – istota działania i znaczenie broni przyszłości - str. 3 - WOJSKO - WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA - BROŃ ELEKTROMAGNETYCZNA - GENERACJA IMPULSU HPEM - METODY OBRONY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Broń elektromagnetyczna – istota działania i znaczenie broni przyszłości
drukuj stronę
poleć znajomemu

Broń elektromagnetyczna – istota działania i znaczenie broni przyszłości

Metody obrony przed działaniem broni elektromagnetycznej

Najbardziej skutecznym sposobem obrony przed działaniem bomby elektromagnetycznej jest zniszczenie środka transportu, którym jest przenoszona na teren walki. Jednakże takie działanie nie zawsze jest skuteczne, a wiele systemów narażonych na działanie broni elektromagnetycznych musi być zabezpieczonych w inny dodatkowy sposób [6]. Pod tym względem najlepszą ochroną jest ekranowanie urządzeń, czyli umieszczenie ich w tzw. klatce Faradaya, zapobiegającej przenikaniu pola elektromagnetycznego do urządzenia. Ekrany wykonywane są materiałów o dużej przewodności właściwej i przenikalności magnetycznej.

Niestety większość urządzeń musi być podłączonych do zasilania oraz do zewnętrznej sieci informatycznej. Przewody doprowadzające umożliwiają więc przedostanie się zewnętrznego promieniowania elektromagnetycznego do ekranowanego urządzenia i jego uszkodzenie. Mimo iż do transferu danych wykorzystywane są światłowody, zasilanie dostarczane jest nadal poprzez przewody miedziane [3].

W takim przypadku linie transmisyjne doprowadzane poprzez ekran do osłanianego urządzenia wyposażane są w dodatkowe elementy, filtrujące sygnały niepożądane. W tym celu wykorzystywane są elementy liniowe i nieliniowe o odpowiednich właściwościach filtrujących. Rysunki 6 i 7 ilustrują opisany sposób zabezpieczania linii doprowadzających [4].

Jako liniowe elementy filtrujące wykorzystywane są [4]:

  • dolno-, górno- i pasmowoprzepustowe filtry z elementami dyskretnymi,
  • filtry z powierzchniową falą akustyczną,
  • filtry dielektryczne,
  • filtry mikropaskowe,
  • inne.


Z kolei do wykorzystywanych elementów nieliniowych należą [4]:

  • iskierniki,
  • ochronniki przepięciowe wypełnione gazem,
  • warystory,
  • diody Zenera,
  • inne.

Rys. 6. Sposób zabezpieczania linii doprowadzających systemu elektronicznego [4]

Rys. 6. Sposób zabezpieczania linii doprowadzających systemu elektronicznego [4]

Rys. 7. Ilustracja tłumienia sygnału zakłócającego [4]

Rys. 7. Ilustracja tłumienia sygnału zakłócającego [4]

W przypadku sieci telekomunikacyjnych transmitujących dane, głos lub dostarczających usługi skuteczną ochroną przed atakiem elektromagnetycznym jest zastosowanie topologii o dużej nadmiarowości oraz mechanizmów niezawodnościowych. Uniemożliwi to atakującemu uszkodzenie całej sieci lub nawet jej części poprzez zniszczenie jednego lub więcej kluczowych węzłów bądź gałęzi za pośrednictwem małej liczby ataków [6].

Podsumowanie

Przeprowadzone dotychczas badania i testy pozwoliły na uzyskanie wielu skutecznych konstrukcji broni elektromagnetycznej, z których najskuteczniejsze są nadal rozwijane i znajdują praktyczne zastosowanie w siłach zbrojnych.

Jednocześnie z rozwojem broni elektromagnetycznej prowadzone są badania nad metodami zabezpieczania przed jej działaniem. Niestety, nie ma jednego skutecznego sposobu obrony przed impulsem elektromagnetycznym o dużej mocy. Wymagane jest więc stosowanie jednocześnie wielu zabezpieczeń, które zminimalizują prawdopodobieństwo całkowitego zniszczenia atakowanego urządzenia bądź systemu.

AUTOR

Kamil Bechta
Opiekun naukowy: prof. dr hab. inż. Marian Wnuk
Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Elektroniki, Instytut Telekomunikacji

Literatura

[1] Kubacki R., Wnuk M.: Broń elektromagnetyczna – broń przyszłego pola walki [w:] Ochrona przed skutkami nadzwyczajnych zagrożeń. Tom 1. Red. Z. Mierczyk. WAT, Warszawa 2010, s. 461-470
[2] Pawłowski J.: Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego, AON, Warszawa 2002
[3] Szubrycht T., Szymański T.: Broń elektromagnetyczna jako nowy środek walki w erze informacyjnej, Zeszyty Naukowe AMW 2005, rok XLVI, nr 3 (162), Gdynia 2005
[4] Brauer F., Haseborg J.: Protection Against Short Pulse High Power IEMI Threats- Protection Challenges, Possible Concepts and Measurements, EMC Symposium, Austin-Texas 2009
[5] Radasky W.: Overview of Intentional Electromagnetic Interference (IEMI) Threats, EMC Symposium, Austin-Texas 2009
[6] Kopp C.: A weapon of electronic mass destruction, Melbourne, Australia
[7] http://www.abovetopsecret.com/forum/thread59555/pg1

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (10)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
nick
to się nazywa EMP, electromagnetic pulse, nie wspomniano o HAARP
No avatar
Gość
Nic wam to nie da!
No avatar
Gość
Ale z Was "specjaliści", aż zal dupę ściska, szczególnie ten z ochroną kraju poniżej...
No avatar
Gość
Budując system antyrakietowy wyposażony w głowice jądrowe należałoby też zbudować system ochrony na całym obszarze Kraju, objętym zasięgiem emitowanego przez nie HPEM.
No avatar
Gość
praca operator tmr kontakt: tmr@spoko.pl
No avatar
Gość
PRACA BARDZO PROSZE O POZYTYWNE ROZPATSZENIE MOJEJ KANDYDATURY,WYDAJE SIE WIELCE ODPOWIEDNIA BOWIEM POSIADAM OGROMNE PREDYSPOZYCJE DO PRACY JAKO OPERATOR MASZTYNY TMR NAZWIJMY NP LIDA EMR KONTROLA UMYSŁU... POSIADAM DOŚWIADCZENIE 9LAT SCISŁEJ WSPÓŁPRACY Z INNYMI OPERATORAMI I MASZYNĄ. PROSZE O KONTAKT POZDRAWIAM MONIKA
No avatar
Gość
JESTEM ZAINTERESOWANA PRACĄ JAKO OPERATOR EMR TMR .MONIKA KOŁEK UL PSTROWSKIEGO 14E OLSZTYN
No avatar
amur-49
Sposób zabezpieczenia aparatury przed przepi\eciem spowodowanym impulsem EM przedostającym sie poprzez linię zasilającą:
Zasilanie prądem z przetwornicy t. silnik na zewnątrz / prądnica wewnątrz klatki Faradaja. Solidnie, nadmiarowo zbudowany silnik elektryczny nie ucierpi od krótkotrwałego nadnapięcia spowodowanego impulsem EM. a samo nadnapięcie nie przeniesie się na pozostałe urządzenia.
No avatar
Gość
hahaha, temat HEMP jest "niestety" bardzo aktualny i ma na celu (oprócz opracowania broni EM) zapobieganie wpływowi EM wysokiej mocy. Niestety aby stworzyć, mały "generatorek" wystarczy inżynier znający się trochę na rzecz, jak takiemu inżynierowi uda się stworzy mały generatorek to potem spróbuje stworzyć duży "generatorek", i unicestwi komputery itp... w obrębie ok kilometra :) (naprzykład).
Ale na poważnie, w dobie techniki jaką dysponujemy, najlepiej prowadzić działania militarne/ terrorystyczne, przy pomocy broni nie śmiercionośnej. Niestety taka jest ludzka natura i tego żaden naukowiec nie zmieni, że my ludzie potrzebujemy coraz to bardziej nowoczesnej "dzidy",a taką "dzidą" jest właśnie EM wysokiej mocy. Niestety żeby się skutecznie bronić trzeba znać wroga:)
Pozdrawiam
No avatar
Gość
Czyli czeka nas rewolucja w modzie, wiadomości z 2034 roku:

"W sezonie zima/lato 2034 prawdziwym hitem okazały się Płaszcze Faradaya sprzedawane w kilku fasonach, chroniące noszących przed impulsami elektromagnetycznymi wzbudzanymi co i rusz przez aktywnych ostatnio terrorystów. Już za 4567$ możesz zamówić sobie zestaw płaszczy na cały rok i każdą pogodę. Dla kupujących dla całej rodziny rabat 3%. ;))
Dodatkowo dla każdego kupującego dołączana jest szpilka antymikrofalowa (dostępna w czterech kolorach)" oraz lizak dla dziecka o smaku impulsowo-elektronowym z polewą jonową."

A tak na poważnie, to może zamiast produkować te wszystkie supepeduperszmaki cewkowo-rurowe, to może by się panowie naukowcowie zajęli rozwiązywaniem problemów podstawowych nękających ludzkość zamiast tworzenia dodatkowych problemów do nękania ponadpodstawowego (takie moje ciche marzenie) ?

Wydaje się miliardy na opracowanie nowych naukowych metod zatruwania innym życia a rzeczywistość skrzeczy (pomijając już to, że przy ewentualnym ataku i tak 99% ludności nie będzie miało ochrony i nawet to co się ochroni będzie bezuzyteczne, bo te 99% nie będzie miało jak z tego korzystać z powodu zniszczeń). Ogólnie to taka sztuka dla sztuki, kto zrobi bardziej dzidowatą dzidę :(((((((((((((((((((((((((((((
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
ul. Świętokrzyska 14, Warszawa
tel.  +48 22 5564-302
fax.  +48 22 5564-301
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl