Broń elektromagnetyczna – istota działania i znaczenie broni przyszłości - WOJSKO - WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA - BROŃ ELEKTROMAGNETYCZNA - GENERACJA IMPULSU HPEM - METODY OBRONY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Broń elektromagnetyczna – istota działania i znaczenie broni przyszłości
drukuj stronę
poleć znajomemu

Broń elektromagnetyczna – istota działania i znaczenie broni przyszłości

W artykule opisano funkcjonowanie broni elektromagnetycznej, polegające na wygenerowaniu bardzo krótkiego impulsu promieniowania elektromagnetycznego o wielkiej mocy. Impuls ten określa się skrótem HPEM (ang. High Power Electromagnetics). Wymieniono metody obrony przed działaniem broni elektromagnetycznej.

 Coraz więcej obszarów działalności człowieka uzależnionych jest od nowoczesnych technologii. Zjawisko to dotyczy również wojskowości. Działania zbrojne prowadzone współcześnie opierają się w mniejszym lub większym stopniu na walce informacyjnej2). Przeprowadzone dotychczas badania i testy, a także prognozy specjalistów skłaniają do wykorzystania możliwości, jakie niesie ze sobą era informacyjna poprzez poszukiwanie nowych metod efektywnego oddziaływania na infrastrukturę informatyczną przeciwnika na polu walki. Jedną z tych metod jest wykorzystanie silnego pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez tzw. broń elektromagnetyczną. Jest to ogólne określenie szeregu rozwiązań technologicznych służących do wygenerowania pola elektromagnetycznego o bardzo dużym natężeniu, powodującego nieodwracalne uszkodzenia bądź zniszczenia sprzętu elektronicznego. Wytworzone w ten sposób pole elektromagnetyczne jest nieszkodliwe dla ludzi i innych organizmów, dlatego broń elektromagnetyczna jest określana mianem „broni humanitarnej”.

Istota działania broni elektromagnetycznej

Funkcjonowanie broni elektromagnetycznej (bomby elektromagnetycznej, bomby E) polega na wygenerowaniu bardzo krótkiego impulsu promieniowania elektromagnetycznego o wielkiej mocy. Ogólnie taki rodzaj impulsu określa się skrótem HPEM (ang. High Power Electromagnetics). Pojęcie to zostało zdefiniowane w celu opisania pola elektromagnetycznego o dużym natężeniu i skutków jego oddziaływania na systemy. Obejmuje ono następującą klasyfikację [5]:

  • pola elektromagnetyczne pochodzące od wyładowań atmosferycznych – LEMP (ang. Lightning Electromagnetic Pulse);
  • pola powstające w pobliżu wyładowań elektrostatycznych – ESD (ang. Electrostatic Discharge);
  • pola wytwarzane przez radary - HIRF (ang. High Intensity Radiated Field);
  • impulsy elektromagnetyczne o dużej mocy – HEMP (ang. High altitude Electromagnetic Pulse);
  • pola wytwarzane przez impulsy HPM (ang. High Power Microwave) i UWB (ang. Ultra-Wideband) wykorzystywane jako broń elektromagnetyczna przeciwko systemom informatycznym, określane ogólnie jako IEMI (ang. Intentional Electromagnetic Interference).

Ze względu na zastosowanie militarne, największe znaczenie ma ostatni z przedstawionych rodzajów wytwarzanego pola elektromagnetycznego, czyli IEMI. Definicja takiego promieniowania została po raz pierwszy podana podczas Sympozjum EMC w Zurychu w lutym 1999 roku; znajduje się również w standardzie IEC (ang. International Electrotechnical Commission) 61000-2-13:2005.

Oryginalna wersja definicji IEMI w języku angielskim brzmi następująco: Intentional malicious generation of electromagneticenergy introducing noise or signals into electric and electronic systems, thus disrupting, confusing or damaging these systems for terrorist or criminal purposes, co na język polski można przetłumaczyć jako: zamierzone złośliwe wytworzenie energii elektromagnetycznej wprowadzającej zakłócenia lub sygnały do systemów elektrycznych bądź elektronicznych, a tym samym powodujące przerwanie pracy, uszkodzenie lub zniszczenie tych systemów dla celów terrorystycznych lub przestępczych.

Z punktu widzenia przedstawionej definicji działanie IEMI może stanowić zagrożenie przede wszystkim dla [5]:

  • transportu drogowego, kolejowego, lotniczego;
  • systemu energetycznego;
  • systemu telekomunikacyjnego..

 

Mimo iż powyższa definicja nie uwzględnia zastosowania militarnego, działanie IEMI może być skutecznie wykorzystane jako broń elektromagnetyczna. Pod tym względem największe znaczenie ma generacja impulsu HPM [1].

Są to impulsy z zakresu mikrofalowego, czyli powyżej 300 MHz o bardzo krótkim czasie trwania, rzędu pojedynczych nanosekund. Energia takiego impulsu rozpraszana jest w bardzo szerokim zakresie częstotliwości, przez co może skutecznie oddziaływać z wieloma systemami. Impulsy takie charakteryzują się również bardzo wysoką mocą, rzędu kilkudziesięciu gigawatów. Na rysunkach 1 i 2 przestawiono przykładowy impuls HPM oraz jego reprezentację widmową [5].

Rys. 1. Przykładowa realizacja impulsu HPM [5]Rys. 2. Widmo przykładowego impulsu HPM [5]

Generacja impulsu HPEM

Impulsy HPEM zostały odkryte jako źródło uboczne podczas pierwszych wybuchów jądrowych, jednakże
dopiero znacznie później pojawił się pomysł włączenia ich do arsenału wyposażenia armii. Uświadomiono sobie, że eksplozja bomby atomowej na znacznej wysokości nad terytorium wroga skutecznie unieszkodliwia jego systemy łączności, systemy radarowe, systemy zarządzania, energetykę oraz inne. Detonacja bomby jądrowej w celu wytworzenia impulsu jest jednak ostatecznością, w związku z tym zaczęto poszukiwania elektronicznych metod generacji impulsów HPEM. W wyniku badań i testów wyłoniły się dwie kluczowe technologie wykorzystywane w konstrukcji broni elektromagnetycznej: generatory z kompresją strumieniową – FCG (ang. Flux Compression Generator) oraz generatory mikrofalowe z wirtualną katodą, tzw. virkatory (ang. Virtual Cathode Oscillator (Vircator)) [6].

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (10)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
nick
to się nazywa EMP, electromagnetic pulse, nie wspomniano o HAARP
No avatar
Gość
Nic wam to nie da!
No avatar
Gość
Ale z Was "specjaliści", aż zal dupę ściska, szczególnie ten z ochroną kraju poniżej...
No avatar
Gość
Budując system antyrakietowy wyposażony w głowice jądrowe należałoby też zbudować system ochrony na całym obszarze Kraju, objętym zasięgiem emitowanego przez nie HPEM.
No avatar
Gość
praca operator tmr kontakt: tmr@spoko.pl
No avatar
Gość
PRACA BARDZO PROSZE O POZYTYWNE ROZPATSZENIE MOJEJ KANDYDATURY,WYDAJE SIE WIELCE ODPOWIEDNIA BOWIEM POSIADAM OGROMNE PREDYSPOZYCJE DO PRACY JAKO OPERATOR MASZTYNY TMR NAZWIJMY NP LIDA EMR KONTROLA UMYSŁU... POSIADAM DOŚWIADCZENIE 9LAT SCISŁEJ WSPÓŁPRACY Z INNYMI OPERATORAMI I MASZYNĄ. PROSZE O KONTAKT POZDRAWIAM MONIKA
No avatar
Gość
JESTEM ZAINTERESOWANA PRACĄ JAKO OPERATOR EMR TMR .MONIKA KOŁEK UL PSTROWSKIEGO 14E OLSZTYN
No avatar
amur-49
Sposób zabezpieczenia aparatury przed przepi\eciem spowodowanym impulsem EM przedostającym sie poprzez linię zasilającą:
Zasilanie prądem z przetwornicy t. silnik na zewnątrz / prądnica wewnątrz klatki Faradaja. Solidnie, nadmiarowo zbudowany silnik elektryczny nie ucierpi od krótkotrwałego nadnapięcia spowodowanego impulsem EM. a samo nadnapięcie nie przeniesie się na pozostałe urządzenia.
No avatar
Gość
hahaha, temat HEMP jest "niestety" bardzo aktualny i ma na celu (oprócz opracowania broni EM) zapobieganie wpływowi EM wysokiej mocy. Niestety aby stworzyć, mały "generatorek" wystarczy inżynier znający się trochę na rzecz, jak takiemu inżynierowi uda się stworzy mały generatorek to potem spróbuje stworzyć duży "generatorek", i unicestwi komputery itp... w obrębie ok kilometra :) (naprzykład).
Ale na poważnie, w dobie techniki jaką dysponujemy, najlepiej prowadzić działania militarne/ terrorystyczne, przy pomocy broni nie śmiercionośnej. Niestety taka jest ludzka natura i tego żaden naukowiec nie zmieni, że my ludzie potrzebujemy coraz to bardziej nowoczesnej "dzidy",a taką "dzidą" jest właśnie EM wysokiej mocy. Niestety żeby się skutecznie bronić trzeba znać wroga:)
Pozdrawiam
No avatar
Gość
Czyli czeka nas rewolucja w modzie, wiadomości z 2034 roku:

"W sezonie zima/lato 2034 prawdziwym hitem okazały się Płaszcze Faradaya sprzedawane w kilku fasonach, chroniące noszących przed impulsami elektromagnetycznymi wzbudzanymi co i rusz przez aktywnych ostatnio terrorystów. Już za 4567$ możesz zamówić sobie zestaw płaszczy na cały rok i każdą pogodę. Dla kupujących dla całej rodziny rabat 3%. ;))
Dodatkowo dla każdego kupującego dołączana jest szpilka antymikrofalowa (dostępna w czterech kolorach)" oraz lizak dla dziecka o smaku impulsowo-elektronowym z polewą jonową."

A tak na poważnie, to może zamiast produkować te wszystkie supepeduperszmaki cewkowo-rurowe, to może by się panowie naukowcowie zajęli rozwiązywaniem problemów podstawowych nękających ludzkość zamiast tworzenia dodatkowych problemów do nękania ponadpodstawowego (takie moje ciche marzenie) ?

Wydaje się miliardy na opracowanie nowych naukowych metod zatruwania innym życia a rzeczywistość skrzeczy (pomijając już to, że przy ewentualnym ataku i tak 99% ludności nie będzie miało ochrony i nawet to co się ochroni będzie bezuzyteczne, bo te 99% nie będzie miało jak z tego korzystać z powodu zniszczeń). Ogólnie to taka sztuka dla sztuki, kto zrobi bardziej dzidowatą dzidę :(((((((((((((((((((((((((((((
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
ul. Świętokrzyska 14, Warszawa
tel.  +48 22 5564-302
fax.  +48 22 5564-301
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl