Udany start RS Components w Polsce - ELEKTRONIKA - PROJEKTOWANIE - POLSKA - WYWIAD - RS COMPONENTS - UTRZYMANIE RUCHU - DESIGN SPARK - COMPONENT CHOOSER - PARTSFINDER - KLAUS GÖLDENBOT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Udany start RS Components w Polsce
drukuj stronę
poleć znajomemu

Udany start RS Components w Polsce

Od stycznia RS Components, wiodący w Europie dystrybutor części elektronicznych, elektrycznych i przemysłowych, obecny jest również w Polsce. Rynek Europy środkowo-Wschodniej firma wycenia na ponad 1,5 mld euro. O półrocznym już okresie działalności na naszym rynku rozmawialiśmy z Klausem Göldenbotem, dyrektorem generalnym na region EMEA w RS Components.

 

Jaki był powód wejścia RS na polski rynek w styczniu bieżącego roku?

Po zakończonej sukcesem restrukturyzacji europejskiego oddziału naszej organizacji kolejnym krokiem w regionalnej strategii wzrostu jest szybkie rozwinięcie naszej działalności w Europie Wschodniej. Z tego powodu Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem. Przeprowadzone przez nas badania wskazują, że rynek dystrybucji w Europie Środkowej i Wschodniej jest wart 1,5 mld euro, a polski rynek odgrywa w tym regionie znaczącą rolą. Ponadto Polska spełnia podstawowe wymogi (takie jak infrastruktura przemysłowa), sprzyjające rozwojowi modelu biznesowego RS. Naszym celem jest stworzenie solidnej organizacji biznesowej przynoszącej znaczne wpływy ze sprzedaży, aby w ciągu najbliższych pięciu lat stać się czołowym partnerem oferującym szeroki zakres usług na najwyższym poziomie w regionie.

Co RS ma do zaoferowania klientom w Polsce?

Dla naszych klientów w Polsce mamy wyjątkową propozycję usług na najwyższym poziomie oraz dostępu do najszerszej gamy produktów. W styczniu RS uruchomił w pełni funkcjonalną stronę internetową dla Polski, która oferuje ponad 500 tys. produktów z zakresu elektroniki i utrzymania ruchu wysyłanych niezwłocznie tego samego dnia po otrzymaniu zamówienia. Liczba rejestracji w nowym sklepie internetowym rośnie każdego dnia, a równolegle rośnie liczba zamówień. Wszystkie są realizowane z centrum dystrybucyjnego RS w Bad Hersfeld w Niemczech. Na miejscu pracują zespoły ds. sprzedaży i regionalnego marketingu wielokanałowego, które wspierają rozszerzenie działalności firmy w Europie Wschodniej i zapewniają taki sam poziom szybkiej i profesjonalnej obsługi jaki oferujemy klientom w całej Europie.

Jak rozwija się działalność RS w Polsce? Czy nasz rynek spełnił Państwa oczekiwania?

Nasza sprzedaż w Polsce ciągle rośnie. Do tej pory reakcje klientów, zarówno lokalnych jak i tych międzynarodowych, były bardzo pozytywne. Doceniają naszą ofertę i jesteśmy pewni, że nasza działalność w tym kraju będzie się stale rozwijać.

RS był pionierem i zawsze odgrywało znaczącą rolę w e-commerce. Czy zauważa Pan zmiany w zachowaniu projektantów i tym w jaki sposób korzystają z mediów?

Zmiany w mentalności i wykorzystaniu nowych mediów najbardziej widoczne są zwłaszcza wśród młodych inżynierów, gdzie internet staje się coraz ważniejszy. Internet stał się wirtualnym narzędziem pracy projektantów. Inżynierowie szukają dziś w kompleksowych narzędzi do projektowania, które pozwolą im szybciej realizować projekty od koncepcji do produkcji.

Jak RS na to reaguje? Czy firma wdraża nowe usługi?

RS uruchomił ostatnio trzy nowe projekty. Dwa z nich są wbudowane w sklep internetowy RS: kompleksowa, niezależna od producenta parametryczna baza danych elementów elektronicznych Component Chooser i biblioteka darmowych, certyfikowanych modeli 3D CAD do pobrania. Trzecim elementem jest DesignSpark - Darmowe profesjonalne oprogramowanie do projektowania obwodów drukowanych PCB.

Nowe platformy pomagają klientom uprościć i przyspieszyć proces projektowania, tworząc wiarygodne środowisko internetowe zawierające informacje, narzędzia i usługi wspierające koncepcje projektowe. Component Chooser jest największą na świecie i najbardziej obszerną wyszukiwarką elementów elektronicznych wg parametrów. Oprócz tego dodaliśmy modele elementów 3D do pobrania na naszej stronie. Oferujemy modele produktów elektromechanicznych i złączy, które mogą być za darmo wyekportowane do oprogramowania CAD w jednym z 21 neutralnych formatów. Każdy przestrzenny model 3D oznaczony jest specjalnym numerem zamówieniowym RS, co ułatwia klientom proces zamawiania części po zakończeniu jego konstrukcji.

Coś innego można znaleźć na portalu DesignSpark, który dostarcza inżynierom wiarygodnych zasobów, łącząc informacje na temat projektów, recenzje tworzone przez użytkowników i nowatorskie, wolne od opłat narzędzia mające na celu przyspieszenie procesu projektowania. Ważnym elementem DesignSpark jest biblioteka niezależnych opracowań dla aplikacji projektowych, dostarczonych przez inżynierów i dla inżynierów. DesignSpark oferuje również nieodpłatny dostęp do szeregu narzędzi projektowych, znajdujących się w Spark Store, np. za darmo do ściągnięcia jest DesignSpark PCB. Wystarczy zarejestrować się jako członek DesignSpark, aby odblokować wszystkie funkcjonalności. DesignSpark PCB jest w pełni funkcjonalnym narzędziem do projektowania PCB dostępnym bezpłatnie bez ograniczeń dla wszystkich członków DesignSpark.

Kolejnym krokiem było wprowadzenie Partsfindera, prostego plug-in'u do przeglądarki internetowej, który umożliwia natychmiastowe wyszukiwanie w bazie danych RS ponad 500.000 produktów z dowolnej strony internetowej. Użytkownik po prostu zaznacza słowo kluczowe lub numer części producenta, a następnie kliknięciem prawego przycisku swojej myszy uzyskuje dostęp do bazy danych RS bez konieczności kopiowania i wklejania lub ręcznego otwierania innych stron internetowych. RS Partsfinder ułatwia porównywanie cen, sprawdzenie stanów magazynowych i przegląd specyfikacji części. Nowe narzędzie jest dostępne dla polskich inżynierów i klientów, i może być instalowane za pomocą jednego kliknięcia w www.rspoland.com.

Klaus Göldenbot, Regional General Manager, RS Components EMEA

Jakim sektor uważa Pan za najbardziej dynamiczny? Gdzie widzi Pan największy potencjał wzrostu?

Ogólnie rzecz biorąc zauważamy duży wzrost całego sektora elektroniki. Zwłaszcza biznes półprzewodników rozwijał się bardzo dobrze. Odnosząc się do naszych niedawno zaprezentowanych wyników finansowych elektronika stanowiła ponad 40% naszych dochodów, wykazując wzrost o 30% w ciągu ostatniego roku obrotowego. Tylko w ciągu roku wprowadziliśmy około 37.000 nowych produktów elektronicznych od czołowych dostawców takich jak TE Connectivity, Panasonic, Texas Instruments and Analog Devices. Nasza inwestycja przyczyniła się do 60% wzrostu w światowej sprzedaży półprzewodników w 2011 roku.

Ale równie istotne jest nasze portfolio w zakresie utrzymania ruchu, które wyróżnia RS na tle naszych konkurentów. Jesteśmy globalnym dystrybutorem oferującym usługi na najwyższym poziomie z najszerszą ofertą w zakresie procesów, sterowania i automatyki, utrzymania ruchu i napraw. W ciągu ostatniego roku obrotowego wprowadziliśmy tu 11.000 nowych produktów, a sprzedaż w sektorze utrzymania ruchu wzrosła o 16%. 

Dziękuję za rozmowę.

* * *

RS Components jest czołowym światowym dystrybutorem podzespołów i komponentów z zakresu elektroniki, automatyki i konserwacji, zaopatrując 1,5 miliona klientów na całym świecie. Poprzez oddziały w 27 krajach oraz 17 centrów dystrybucji grupa rozprowadza 500 000 produktów - od półprzewodników i optoelektroniki po narzędzia elektryczne i środki ochrony osobistej. Gama produktów i usług firmy RS obejmuje cały cykl życia produktu - od jego rozwoju, poprzez produkcję przedseryjną, po naprawę i konserwację. RS realizuje dziennie 40 000 zamówień złożonych tego samego dnia. 

W poprzednim roku finansowym grupa osiągnęła obrót w wysokości ponad 972,6 milionów funtów szterlingów i jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. RS Components oraz Allied Electronics są nazwami firmowymi Electrocomponents plc.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (4)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
To dziwna firma polityki nie rozumiem jakiś totalny bezsens
Masz firmę kupisz 1 rezystor nie masz nie kupisz
Takie firmy powinny zniknąć z rynku ba nawet powinien być zakaz takiej sprzedaży nie chcesz sprzedawać-dyskryminacja, won z kraju.
Ja bym jeszcze zrozumiał gdyby to było ja firmy AVNET gdzie kupuje się po 1000 czy 5000 sztuk tj hurt ok kupujesz rolkami paczkami ...
ale pojedyncze sztuki z tym ze firma tak nie firma nie ?
Brak obrazka
wierny... hahaha a to dobre, że też na rynku jest jeszcze miejsce na takie sentymenty. Ja to kupuje tam gdzie mam taniej!

Generalnie bardzo dobrze, że jest w Polsce większa konkurencja, to dość duży rynek i w sumie dziwie się, że RS wchodzi tu tak późno... wojny cenowej wiadomo nie będzie, ale myśle, że ze wsparciem dla projektantów mogą troche namieszać
No avatar
Gość
jestem i będę wierny farnellowi
No avatar
Gość
W końcu jakaś konkurencja TME i Farnella w Polsce
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl