XLt standardowo został również wyposażony w port sieci CAN, dzięki któremu sterownik w prosty i nie wymagający dodatkowych nakładów finansowych sposób może zostać rozbudowany o obsługę dodatkowych układów I/O lub pracować w sieci wymieniając dane z innymi sterownikami Horner. Serwisowanie maszyny jest bardzo łatwe – począwszy od możliwości aktualizacji programu sterującego zapisanego na karcie MicroSD, po możliwość rozbudowy sterowników o moduł do komunikacji Ethernet lub GSM, co pozwalało na w pełni zdalny serwis maszyny wraz z możliwością programowania i debugowania oraz obsługi systemu przy pomocy zdalnych terminali.
Kolejnym etapem ekspansji firmy Horner na rynku automatyki był sterownik XL6, integrujący kolorowy panel o przekątnej 5.7” obsługujący 32000 kolorów. Gabaryty nowego urządzenia zwiększyły się nieznacznie, natomiast znacząco wzrosły jego możliwości. XL6 był szybszy, miał więcej pamięci, dodatkowe porty USB (obsługujące wymienne nośniki danych oraz umożliwiające programowanie urządzenia), a także – w przypadku modelu XL6e – port Ethernet. Szczególnie ten ostatni element otworzył przed rodziną XL nowe możliwości zastosowania w systemach do monitorowania wydajności maszyn oraz odpowiedzialnych za planowanie produkcji oraz podnoszenie jej wydajności.
Do takich aplikacji potrzebne jest urządzenie łatwe i proste w obsłudze, posiadające wbudowaną obsługę kilku sygnałów i możliwość komunikacji z systemami nadrzędnymi w celu pobierania zleceń produkcyjnych. Horner XL6e do tego celu nadaje się idealnie. Port Ethernet pozwala na wykorzystanie posiadanej na obiekcie infrastruktury telekomunikacyjnej i podłączenie do systemów odpowiedzialnych za planowanie produkcji, natomiast duży, kolorowy ekran operatorski gwarantuje prostą i intuicyjną obsługę panelu przez personel. Wbudowane w sterownik funkcje pozwalają w bardzo prosty sposób zrealizować pobieranie i obsługę zleceń oraz jednoczesny monitoring wydajności maszyny wraz z automatycznym informowaniem o wystąpieniu awarii, potrzebie przezbrojenia lub braku komponentów do produkcji.
Sterowniki XL6 znajdują również zastosowanie w zaawansowanych maszynach budowlanych, węzłach cieplnych w budynkach – głównie dzięki możliwości obsługi sygnałów pochodzących z czujników temperatury, a także funkcjom serwera WWW i FTP. Właściwości tego rozwiązania zostały docenione w 2009 roku przez Control Engennering, które przyznało mu wyróżnienie w kategorii „Sterowanie dyskretne i sygnalizatory stanu”.
Sukces XL6e spowodował, że na jego bazie zaprojektowano dwa kolejne rozwiązania: QX351 z możliwością dowolnej konfiguracji obsługiwanych modułów rozszerzeń, a także RX371 z aluminiową obudową, wzmocnioną matrycą dotykową odporną na uszkodzenia mechaniczne, które przeznaczone jest od aplikacji pracujących w bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych. Kolejnym elementem rodziny XL będzie wprowadzony do oferty w pierwszym kwartale roku 2011 sterownik o nazwie XL10e. Ekran operatorski 10”, bardzo rozbudowane możliwości komunikacyjne oraz wbudowana obsługa pewnej ilości sygnałów I/O pozwoli na stosowanie tego rozwiązania w miejscach, gdzie rozmiar ekranu operatorskiego oraz jego prosta obsługa mają największe znaczenie dla użytkownika końcowego.
Ogromna uniwersalność rozwiązań serii XL oraz bardzo rozbudowane możliwości programistyczne spopularyzowały te sterowniki właściwie w każdej branży. W zależności od potrzeb każdy może znaleźć rozwiązanie dla siebie. O sukcesie serii XL zadecydowała również atrakcyjna cena, a także doskonałe oprogramowanie narzędziowe: bezpłatne narzędzie Cscape oraz specjalizowane pakiety Envision, znacząco przyspieszające i usprawniające proces wdrożenia i serwisowania aplikacji.
|
REKLAMA |
REKLAMA |