Oscyloskopy LeCroy - OSCYLOSKOP - POMIARY - TME - LECROY - WAVEACE - WAVESURFER - WAVEJET - WINACE 224A - WAVEJET 324A - WAVESURFER 24XS-A - 324A - 224A - 24XS-A - RS232 - WAVESCAN
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oscyloskopy LeCroy

Prawdopodobnie u dużej części użytkowników markowego sprzętu pomiarowego pokutuje przekonanie, że przyrządy najwyższej klasy kupowane są wyłącznie za pośrednictwem przedstawicielstw handlowych producenta. Ewolucja form sprzedaży dotarła jednak i do tej grupy wyrobów. Teraz, by stać się posiadaczem najwyższej klasy oscyloskopu wystarczy zaledwie kilka kliknięć na stronach internetowych.

 

I tak, przyrządy firmy LeCroy można nabyć w internetowym sklepie TME. W ofercie znajdują się modele należące do kilku rodzin różniących się cechami funkcjonalnymi, parametrami technicznymi, wielkością ekranu i ceną. Ta prosta forma zakupu nie pozbawia jednak klienta wsparcia technicznego. Zawsze do pomocy gotowi są inżynierowie zajmujący się wyłącznie sprzętem pomiarowym.

Oscyloskop WaveAce

Pierwszą grupę stanowią oscyloskopy rodziny WaveAce, która zostanie przedstawiona na przykładzie modelu WaveAce 224 Oscyloskopy WaveAce można zaliczyć do klasy popularnej, wyróżniają się jednak solidnością wykonania i licznymi funkcjami pomiarowymi. Są one przeznaczone do wykonywania podstawowych pomiarów w pracowniach konstrukcyjnych i serwisach. Maksymalna długość rekordu równa 20 kpunktów/kanał pozwala przechwytywać w jednym wyzwoleniu 2-, a nawet 3-krotnie więcej danych, niż jest to możliwe w tańszych oscyloskopach. Model WaveAce 224A wyposażono w kolorowy wyświetlacz LCD z matrycą 320×240 punktów. Jest to oscyloskop 4-kanałowy o paśmie analogowym 200 MHz i szybkości próbkowania 2 GSa/s (1 GSa/s dla wszystkich kanałów, 50 GSa/s w trybie ekwiwalentnym).

Oscyloskopy WaveAce można zaliczyć do klasy popularnej, wyróżniają się jednak solidnością wykonania i licznymi funkcjami pomiarowymi. Są one przeznaczone do wykonywania podstawowych pomiarów w pracowniach konstrukcyjnych i serwisach. Maksymalna długość rekordu równa 20 kpunktów/kanał pozwala przechwytywać w jednym wyzwoleniu 2-, a nawet 3-krotnie więcej danych, niż jest to możliwe w tańszych oscyloskopach.Wyświetlanie oscylogramów jest podstawową, ale nie jedyną funkcją oscyloskopów cyfrowych. Każdy taki przyrząd, bez względu na klasę, ma również możliwość dokonywania pomiarów automatycznych. WaveAce 224A mierzy jednocześnie, w czasie rzeczywistym, 32 parametry. Uzupełnieniem funkcji pomiarowych są pomiary kursorowe i obliczenia matematyczne, takie jak: suma, różnica, iloczyn, iloraz oraz analiza widmowa FFT z czterema typami okien. W razie konieczności przebiegi wejściowe są filtrowane przez jeden z 4 typów filtrów cyfrowych dostępnych w każdym kanale. Są to filtry: dolnoprzepustowy, górnoprzepustowy, środkowoprzepustowy i środkowozaporowy. Niezależnie, w każdym kanale może być włączony filtr ograniczający pasmo do 20 MHz.

Test Pass/Fail dostępny w oscyloskopie WaveAce 224A jest wykorzystywany na liniach produkcyjnych, stanowiskach uruchomieniowych i serwisowych. Przydatną do takich zastosowań łączność z otoczeniem zapewniają interfejsy USB (1×Device, 2×Host) oraz Ethernet.

 

Oscyloskop WaveJet

Drugą grupę oscyloskopów firmy LeCroy dostępnych w ofercie TME stanowią przyrządy WaveJet. W porównaniu z rodziną WaveAce są to oscyloskopy odznaczające się większymi możliwościami pomiarowymi, ale też i wyższą ceną. Rodzina WaveJet zostanie przedstawiona na przykładzie modelu WaveJet 324A

Drugą grupę oscyloskopów firmy LeCroy dostępnych w ofercie TME stanowią przyrządy WaveJet W porównaniu z rodziną WaveAce są to oscyloskopy odznaczające się większymi możliwościami pomiarowymiPierwszym, wizualnym elementem wyróżniającym te przyrządy jest większy wyświetlacz, mający kolorową matrycę TFT LCD 640×480 punktów (VGA). Parametrami, na które przede wszystkim zwracają uwagę użytkownicy są: pasmo analogowe (w przypadku WaveJet 324A równe 200 MHz) i częstotliwość próbkowania - 2 GSa/s (1 GSa/s dla wszystkich kanałów i 100 GSa/s w trybie ekwiwalentnym). Jednak dla rodziny WaveJet bardziej charakterystycznym parametrem jest długość rekordu równa aż 500 kpunktów dla każdego kanału. Tak długi rekord pozwala przechwytywać w jednej akwizycji do 250 µs przebiegu dla największej częstotliwości próbkowania. W porównaniu z rodziną WaveAce oscyloskopy WaveJet wykonują mniej pomiarów automatycznych. Ponadto, niektóre z 26 parametrów są nieco inaczej zdefiniowane. Szczegółów należy szukać w danych technicznych przyrządów. W oscyloskopach WaveJet można również korzystać z pomiarów kursorowych i obliczeń matematycznych z analizą FFT włącznie. Niezależnie działa też 6-cyfrowy licznik służący do pomiaru częstotliwości badanych przebiegów. Specjalny tryb pomiarowy Replay Mode ułatwia wykrywanie krótkotrwałych zakłóceń typu glitch i runts. Można je wyszukiwać w historii zapisanych ramek. Oscyloskop rejestruje je z szybkością 3600 ramek/s. Akwizycja Peak Detect umożliwia wyłapywanie nawet 1-nanosekundowych szpilek. Zakresy podstawy czasu przewidziane dla trybu Roll Mode - 50 ms/dz...50 s/dz (max. 100 kSa/s), umożliwiają natomiast obserwowanie bardzo wolnych przebiegów. 

Najczęściej stosowanym trybem wyzwalania spotykanym we wszystkich oscyloskopach cyfrowych jest wyzwalanie zboczem. WaveJet 324A dostępnia ponadto wyzwalanie impulsem, szerokością impulsu, licznikiem impulsów oraz sygnałem telewizyjnym. 

Obecnie standardowym interfejsem komunikacyjnym w oscyloskopach cyfrowych jest USB. W WaveJet 324A jest to jeden port typu device i jeden typu Host. Porty te służą do dołączania m.in. pamięci masowych, komputera oraz drukarki. Interfejsy Ethernet i GPIB są dostępne opcjonalnie.

Obsługa oscyloskopu jest bardzo łatwa. Przyczyniają się do tego: wielojęzyczne menu, ergonomiczne rozmieszczenie elementów regulacyjnych, pokrętła ze sprzężonymi przyciskami. Przyrząd jest gotowy do pracy już po 3 sekundach od chwili włączenia. Dobór optymalnych parametrów pracy może być dokonany ręcznie lub przez wczytanie nastaw zapisanych wcześniej w pamięci masowej. Ostatecznym rozwiązaniem jest przycisk AUTO SETUP, po naciśnięciu którego nastawy są dobierane automatycznie. 

 

Oscyloskop WaveSurfer

Trzecią, najsilniejszą w ofercie TME grupę oscyloskopów firmy LeCroy stanowi rodzina WaveSurfer reprezentowana tu przez model 24Xs. Oscyloskop ten jest dostępny pod oznaczeniem WAVESURFER 24XS-A Rodzina WaveSurfer to przyrządy z najwyższej półki, wykorzystywane do najbardziej wyrafinowanych pomiarów, ale też, ze względu na cenę dostępne raczej dla dość wąskiej grupy użytkowników. 
Trzecią, najsilniejszą w ofercie TME grupę oscyloskopów firmy LeCroy stanowi rodzina WaveSurfer reprezentowana tu przez model 24Xs. Oscyloskop ten jest dostępny pod oznaczeniem WAVESURFER 24XS-A Rodzina WaveSurfer to przyrządy z najwyższej półki, wykorzystywane do najbardziej wyrafinowanych pomiarów, ale też, ze względu na cenę dostępne raczej dla dość wąskiej grupy użytkowników. Zaskoczeniem może być bardzo oszczędnie zaprojektowany panel przedni, jakby kłócący się z deklarowanymi możliwościami pomiarowymi przyrządu. Wynika to z faktu, że elementy mechaniczne stanowią zaledwie część wszystkich elementów regulacyjnych. Interfejs użytkownika wykorzystuje bowiem również ekran dotykowy, w jaki wyposażono oscyloskop. Wyświetlacz 10,4” z matrycą TFT LCD 800×600 (SVGA) robi nie tylko duże wrażenie wizualne, ale w wielu przypadkach okazuje się niezbędny podczas pracy. 

Oscyloskop WaveSurfer 24Xs, jak i inne modele tej rodziny, ze względu na zaimplementowane specjalne funkcje pomiarowe szczególnie dobrze nadaje się do badania sygnałów na liniach wielu popularnych interfejsów komunikacyjnych. O możliwościach oscyloskopu w tym zakresie niech świadczy bogactwo rozpoznawanych protokołów: SPI, I2C UART, RS232, USB, Audiobus (I2S, LJ, RJ, TDM), MIL-STD-1553, ARINC 429, MIPI D-PHY, DigRF, CAN i LIN. Moment wyzwolenia może być ustawiony na określonych zdarzeniach występujących na liniach interfejsu, a ich wydajną analizę zapewnia funkcja WaveScan Search and Find. Przeszukiwanie danych jest prowadzone ponad 20 metodami. Znalezienie konkretnego zdarzenia kończy się wykonaniem określonej akcji.

Duży rekord (5 Mpunktów/kanał) stwarza możliwość badania długiego czasu wokół punktu wyzwolenia, nawet przy maksymalnej prędkości próbkowania, która dla tego oscyloskopu jest równa 2,5 GSa/s. Praca w trybie WaveStream zapewnia 256-poziomową modulację jasności oscylogramów, co stwarza wrażenie oglądania ich jak na oscyloskopie analogowym. 

Oscyloskopy WaveSurfer współpracują z wysokoimpedancyjnymi sondami aktywnymi serii ZS zapewniającymi prawidłową obserwację przebiegów o bardzo dużych częstotliwościach, nawet do 1 GHz. Sondy są wyposażone w szereg rozmaitych końcówek, a także akcesoriów zapewniających prawidłowe uziemienie.

Jak w każdym oscyloskopie cyfrowym, tak i w modelach WaveSurfer dostępne są obliczenia matematyczne, pomiary automatyczne i kursorowe. Na panelu przednim umieszczono nawet wydzielone pokrętła do obsługi kursorów. Zaletą oscyloskopu jest praca pod kontrolą systemu Windows.

LeCroy to marka zaliczana do czołówki producentów sprzętu pomiarowego, w tym oscyloskopów cyfrowych. W przyrządach tej firmy są stosowane liczne unikatowe, własne rozwiązania, zwiększające wygodę obsługi tych skomplikowanych – jakby nie było - urządzeń.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl