Test żarówek diodowych firmy Soled - OŚWIETLENIE - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA LED - TEST - ŹRÓDŁO ŚWIATŁA - STRUMIEŃ ŚWIETLNY - SOLED - ŻARÓWKI DIODOWE - HALOGEN - ZAMIENNIK - PARAMETRY ŻARÓWEK
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Test żarówek diodowych firmy Soled
drukuj stronę
poleć znajomemu

Test żarówek diodowych firmy Soled

Żarówki diodowe już od kilku lat goszczą na polskim rynku. Dosłownie zasypały wszystkie sklepy oświetleniowe, markety, a nawet spotkałem się z ofertą żarówek diodowych w sklepie metalowym. Każdy widzi w tym zysk, bo produkt jest na topie. Problem tylko, w tym że 90% oferowanych żarówek diodowych można od razu wyrzucić do kosza.

Każdy z nas samodzielnie może zweryfikować parametry oferowanych żarówek. Najbardziej popularnym parametrem, który porównuje się przy okazji diodowych zamienników jest strumień świetlny określony w lumenach. Im ten parametr większy tym oko ludzie postrzega dane źródło światła jako jaśniejsze. To właśnie ten parametr określa przydatność źródła światła jako oświetlenie główne pomieszczenia. W przypadku oświetlenia akcentującego porównuje się światłość źródeł światła jednak jest to temat na oddzielny artykuł.

Poniżej zamieszczam tabelkę ze strumieniem świetlnym najpopularniejszych, tradycyjnych źródeł światła. Żarówki halogenowe mają o około 20% większy strumień świetlny od żarówek tradycyjnych (większą skuteczność świetlna). Dzięki temu samodzielnie możemy zweryfikować  przydatność poszczególnych żarówek LED porównują je z parametrami z tabelki.

Skuteczność świetlna żarówek zwykłych
Moc lampy
[W]
Strumień
[lm]
Skuteczność
[lm/W]
15906,0
252208,8
303159,7
4042010,5
6071011,8
7594012,5
100136013,6
150216014,4
200304015,2
300485016,2
500830016,6

Źródło: Wikipedia

Pomimo znajomości parametrów, przy zakupie (tym bardziej przez Internet) nie ma możliwości przetestowania żarówek. Oprócz parametrów dajemy Ci również zdjęcia z testu naszych żarówek w warunkach domowych (kuchnia). Postaraliśmy się, aby zdjęcia jak najlepiej odzwierciedlały autentyczny efekt świetlny. To na pewno ułatwi wybór żarówki do Twojego zastosowania.

Porównaliśmy różne typy najpopularniejszych obecnie zamienników żarówek halogenowych. Część żarówek, których użyliśmy oparta jest na tradycyjnych diodach powlekanych, a część na diodach Power LED. Sami oceńcie efekt.

 

UWAGA: Proszę pamiętać, że wykonanych zdjęć nie można odnosić do żarówek podobnych, ale innych dystrybutorów/producentów. Żarówki mogą znacznie różnić się parametrami przez co uzyskamy całkowicie inny efekt świetlny.  

 

Testowane żarówki oceniamy jako zamienniki:

Żarówka 48 LED = Halogen 20W

Żarówka 60 LED = Halogen 35W

Żarówka 1x3W = Halogen 30W

Żarówka 3x1W = Halogen 40W

 

Nie twierdzę, że żarówki firmy Soled są najlepsze. Wiem, tylko że oferujemy dobry produkt w przystępnej cenie. Nie zależy nam na jednorazowej sprzedaży i nie chcemy nikogo zrazić do technologii LED bo jest to niewątpliwie technologia przyszłości.

Nie pokusiliśmy się porównania zamienników tradycyjnych żarówek 60W bo obecnie istnieje niewiele autentycznych zamienników i przy zakupie zamiennika żarówki 60W musimy przygotować się na koszt min. 100 zł/szt. O zamienniku tradycyjnej żarówki 100W na tę chwilę możemy zapomnieć.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (8)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Adrian
Dajcie spokój. Taka nazwa się przyjęła, tak samo jak w przypadku świetlówek kompaktowych - żarówka energooszczędna. Fakt, że może to drażnić, ale ludzie się nie znają i nawet nie wiedzą czym jest dioda i jak ona działa.
Brak obrazka
Profesjonaliści mówią ledówka, a nie żarówka LED: http://www.elektroonline.pl/a/5630,Nie_wszystko_za
rowka_co_sie_swieci_rzecz_o_poprawnym_nazewnictwie
_zrodel_LED,,Technika_swietlna
No avatar
Gość
Ludzie kochani, to nie są żadne żarówki, tylko zamienniki żarówek oparte na technologii LED - innymi słowy - lampy LED. Żarówka - jak sama nazwa wskazuje - jest to lampa żarowa, więc nie kaleczmy języka - nawet technicznego - żargonem.
No avatar
benek
Nie ma to jak przyczepiać się do szczegółów- taki polski naród :), a sami zapewne szukalibyście w google żarówka led lub diodowa :)
No avatar
elektronick
@robson: przyjęło się zapewne z angielskiego, gdzie "bulb" pochodzi od bulwiastego kształtu żarówki, więc tam nie ma problemu żeby używać tego słowa również w odniesieniu do lamp nieżarowych.

Kiedy w angielskich katalogach pojawiły się LED bulbs, Polacy przetłumaczyli to jako żarówki LED. Oczywiście, nie mają one żarnika, ale dzięki takiej nazwie oporny na zmiany konsument łatwiej zrozumie, że LEDy mogą być zamiennikiem zwykłej żarówki :)
No avatar
Gość
Dioda to nie żarówka!
No avatar
robson
czepiasz się, rzeczywiście brzmi to jak oksymoron, ale tak już się przyjęło nazywać diodowe źródła światła będące zamiennikami żarówek
No avatar
y=x^2
A co to żarówka diodowa?
Soled Projekty i dekoracje świetlne
ul. Kolejowa 12C, Białystok
www.soled.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl