Elektrownia drogowa - energia na ulicy - ENERGETYKA - ELEKTROWNIA - ENERGIA ODNAWIALNA - DROGA - OZE - ENERGIA Z AUTOSTRAD - AUTOSTRADA - PATENT - MAGAZYNOWANIE ENERGII - AUTOSTRADA ENERGETYCZNA - MOTORYZACJA - WNIOSEK PATENTOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Elektrownia drogowa - energia na ulicy
DIY
drukuj stronę
poleć znajomemu

Elektrownia drogowa - energia na ulicy

Brak awataru
autor: Jan Prynda

Czy ruch pojazdów na wybranych odcinkach jezdni możemy wykorzystać do pozyskiwania energii?

Energia dosłownie leży na ulicy, dokładnie zaś pod kołami samochodów. Jej ilość ograniczona jest jedynie natężeniem ruchu pojazdów na wybranych odcinkach jezdni. Odcinki te mogą stanowić samoistne elektrownie, a ich moc zależy jedynie od długości i ilości pojazdów, które przebędą dany odcinek drogi. „Elektrownia drogowa” to robocza nazwa wniosku patentowego „Urządzenie drogowe, wbudowane w nawierzchnię jezdni do pozyskiwania energii”.

Projekt ten przewiduje ułożenie na nawierzchni jezdni specjalnej konstrukcji o wysokości około 25 cm, po której poruszać się będą samochody. Mówiąc obrazowo – nad dotychczas istniejącą jezdnią będzie druga jezdnia, tyle że wyżej.

Pozyskiwanie energii odbywać się będzie co 5 cm, albowiem ta druga jezdnia zbudowana będzie z samych dźwigni o takiej właśnie szerokości. Poruszający się pojazd wciskał będzie kolejno każdą dźwignię na głębokość 5 cm, co jednocześnie przy zastosowaniu najprostszej przekładni spowoduje zamianę ruchu posuwistego w obrotowy wirnika generatora prądu. To w dużym uproszczeniu opis działania takiej elektrowni. 

Jej wielkość może być dowolna, bo zależy wyłącznie od ilości elementów. Energia mogłaby być magazynowana w stacji akumulatorów, a następnie przekazywana do odbiorców. 

Elektrownia drogowa – ile energii?

Autostradą A-4 pomiędzy Krakowem a Katowicami na dobę przejeżdża 40 tys. samochodów. Przyjmujemy, że każdy z nich waży 1 tonę. Jeżeli przed punktem poboru opłat elektrownia drogowa będzie miała 250 m i tyle samo po drugiej stronie, a druga, identyczna ulokowana będzie przy wyjeździe z tej autostrady, to łącznie każdy samochód przejedzie po nich 1 km.

Czy to dużo, czy mało? Dużo, bo dałoby to w sumie ponad 11 megawatogodzin (MWh). W Polsce są tysiące miejsc, przez które na dobę przejeżdża dziesiątki tysięcy samochodów. I – w świetle informacji przedstawionych powyżej – całkowicie bezproduktywnie.

Każde miasto powinno mieć po kilka takich siłowni. W miejsce garbów na jezdni, zwanych spowalniaczami, można instalować 10-, 20-metrowe, a może nawet i dłuższe jezdnie energetyczne, które – warto to zaznaczyć – wcale nie pogarszają komfortu jazdy.

Realizacja projektu będzie miała niebagatelne znaczenie dla dramatycznie pogarszającej się sytuacji klimatycznej, a także dla o gospodarki narodowej, której rozwój uzależniony jest od dostaw energii. Dzięki takim elektrowniom bardzo wydatnie wzmocnione zostałoby bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Autor projektu chętnie nawiąże współpracę z odpowiednimi instytucjami w kraju i Unii Europejskiej w celu realizacji przedsięwzięcia.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (7)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Tomek
Zastanawia mnie jedna rzecz, mianowicie materiał z jakiego miałabyć wykonana taka "dodatkowa powierzchnia" jezdni. Z jednej strony jeśli jest mniejszy współczynnik tarcia to mniejsza jest potrzebna dawka paliwa aby samochód ruszył co za tym idzie mniejsze spalanie, z drugiej strony mniejszy współczynnik tarcia wypływa również na mniejszą przyczepność i bezpieczeństwo na drodze. Ponadto w jaki sposób miałaby być ta energia transformowana i przesyłana? Czy wymagałoby to dodatkowych złącz (np. stacji transformatorowych)? Jak wyglądałaby kwestia remontu, jak utrudniłoby to kierowcom przejazd przez takie odcinki charateryzujące się dużym nateżeniem ruchu drogowego, czy statnie w korku i zużywanie paliwa jest wtedy opłacanle w stosunku do wyprodukowania energii?
No avatar
NEO
nie bede budował mleczarni aby wypic szklanke mleka ekonomiczna bzdura jak fanatastyka ciekawe
No avatar
AW
Pomysł niezły!
Coś podobnego - idea wykorzystywania dróg do tworzenia energii - znalzłem np. tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=Ep4L18zOEYI&feature=player_embedded
http://www.electricroute.com/index.html

Mam uwagi - o ile wzrośnie zużycie paliwa przez przejeżdżające taka drogą pojazdy?
Bo wszak przez 5 metrów auto będzie poruszało się pod górkę - co prawda niewielką / 5cm/ - ale jednak!

Jak jest rozwiązane - o ile to nie tajemnica - co będzie jak jest rozwiązane łaczenie tych odcinków?
Plus co będzie jak auta będą "gęsto upakowane" lub poruszały się synchronicznie w przeciwne strony?

AW
No avatar
Autor
Dźwignie -klawiatura- na całej długości elektrowni mają być przykryte odpowiednim
elastycznym dywanikiem, co nie tylko poprawia komfort jazdy, ale wydatnie
zmniejsza zużycie paliwa przez pojazd.Ale chyba nikomu nie chodzi o parę groszy
zainwestowanych w elektrownię w sytuacji gdy mamy do czynienia z katastrofalnym
wręcz stanem nawierzchni dróg w całym kraju, która- ośmielam się powiedzieć-
jest paliwożerna.Musimy godzić się z tzw. spowalniaczami, gdzie nie tylko rujnujemy
samochody, ale i słono płacimy za przejazd każdego garba.
Koszt takiej elektrowni z pewnością jest spory, ale nie sądzę, by był większy
od autostrady , takiej prawdziwej autostrady o tej samej długości. Zważyć
bowiem trzeba,że część mechaniczna żywo przypomina zespół wag szalkowych
/takich jak na straganach/ z nieco zmodyfikowaną prawą stroną dźwigni,
która znajduje się poza pasem ruchu.Tam odbywa się zamiana ruchu z
posuwistego na obrotowy. Budowa elektrowni wymaga, generalnie ujmując,
żelaza po stronie jezdni i zespołu przekładni wraz z prądnicami w części
znajdującej się poza pasem ruchu.
Jeżeli prądniczkę odpowiednio obudujemy i ustroimy to wyglądać będzie jak
bączek. Z tego co wiem, prezydencja Polski w UE odbywać się ma w cieniu
bączka. Dlaczego piszę w cieniu, bo sam bączek jest czymś co kojarzy się
z infantylnością,brakiem przewidywalności,"róbta co chceta" itd. itd.
Bączek z generatorem w środku wytwarzającym energię dzięki ruchowi
samochodów, to może lepszy pomysł na promowanie Polski.
Ale jak z takim zamysłem dotrzeć do polityków.
Pozdrawiam
Jan Prynda
No avatar
kubus_puchatek
No genialny pomysł ale ciekaw jestem z jaką prędkością trzeba będzie najechać na początku tego pasa do bramki żeby nie stanąć........ obowiązkowo 110? inaczej będzie ciągle pod górkę?
uzysk energii dla właściciela aparatury jest........
strata znacznie droższego paliwa dla właściciela pojazdu też jest....
starczy umieścić odpowiednio znak informujący o bramce i znak prędkości przy której jazda z odłączonym silnikiem pozwala się dotoczyć do bramki bez hamowania................
Mój patent to koszt blachy, farby i rozsądku........

No avatar
Gość
Energia nigdy nie bierze się znikąd. Zwiększy opory ruchu podczas jazdy po takiej drodze, co odbije się to na spalaniu paliwa, co pociąga za sobą zarówno koszty, jak i emisję CO2.
No avatar
Gość
Ciekawe, natomiast bardzo po łebkach opisane. O takich rozwiązaniach energetycznych wiadomo nie od dziś. Jakoś tylko inne kraje tego nie stosują - pytanie czemu?
Ty nie wystarczy wysoki ( i to bardzo) kapitał. Tu potrzebne są ustawy a u nas się tego nie doczekasz bo tu się tylko o Smoleńsku dyskutuje (jakby kogoś to obchodziło).

Napisz jak to wygląda od strony technicznej. Jakieś zdjęcia i ile kosztuje 1 km takiej drogi i w jakim czasie się zwraca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Serwis elektroniki użytkowej Serwis elektroniki użytkowej Zamieszczamy tu wątki dot. serwisu elektroniki użytkowej, pomysły rozwiązań i problemy na które ...
Pojazdy elektryczne (EV) Pojazdy elektryczne ... Forum poświęcone pojazdom z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz systemom ich ładowania.
Elektrownie wiatrowe Elektrownie wiatrowe Grupa stworzona specjalnie dla tych których interesuje tematyka związana z pracą elektrowni i farm ...
KOŁA SEP KOŁA SEP Studenckie, pracownicze czy inne - wszystkie koła związane z działalnością Stowarzyszenia ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl