Strumień świetlny, Lumeny – czyli pojęcia które powinniśmy znać aby oszczędzać. - OŚWIETLENIE - OZE - SOLARIS - STRUMIEŃ ŚWIETLNY - OSZCZĘDZANIE - BOGDAN SZYMAŃSKI - LUMEN
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Strumień świetlny, Lumeny – czyli pojęcia które powinniśmy znać aby oszczędzać.
drukuj stronę
poleć znajomemu

Strumień świetlny, Lumeny – czyli pojęcia które powinniśmy znać aby oszczędzać.

Awatar użytkownika
autor:

Jednym z najprostszych sposobów oszczędzania energii jest inwestycja w energooszczędne oświetlenie. Cały problem polega na tym, że po dziesięcioleciach praktyki oznaczania skuteczności świetlnej poprzez moc żarówki przeciętnemu konsumentowi ciężko określić ile światła uzyska z danego oświetlania. Dodatkowo na nasze nieszczęście sprzedawcy skrzętnie naszą niewiedzę wykorzystują.

Każde źródło światła posiada parametr zwany strumieniem świetlnym określający całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła, przechodzącego przez wybraną powierzchnię. Jednostką miary strumienia świetlnego jest lumen [lm].

Aby było to w pełni zrozumiałe 3 Zasady:

 1. Każda żarówka, świetlówka LED itd. Im ma więcej lumenów tym daje więcej światła!!
 2. Aby porównać dane źródła światła należy podzielić strumień świetlny przez moc, czyli określić tzw skuteczność świetlną wyrażoną w lumenach na wat.
 3. Dane oświetlenie jest bardziej wydajne i oszczędne im na wyższą skuteczność świetlną, czyli większą ilość lumenów na wat mocy. 

Generalnie jest to bajecznie proste więcej lumenów na wat to lepsze oświetlenie (lepsze pod względem energetycznym) mniej lumenów na wat gorsze. Przy takim oznaczeniu każdy by wiedział, co kupuje i ile oszczędzi wymieniając żarówki, ale… ale sprzedawcy zamiast wszystko uprościć wola kombinować i zamiast podać ile dane żarówka ma lumenów pisać np. LED 10 razy wydajniejszy niż zwykła żarówka. Świetlówka 80% oszczędności. Ale jak żarówka przecież nie istnieje wzorcowa żarówka żarnikowa, aby można było inne oświetlenie do niej porównywać.

Kombinują praktycznie wszyscy, oto pierwszy przykład z brzegu: http://www.ei-elektronik.pl/
Na głowniej stronie jest napisane:

Zalety lampy SPOTLUX
- Oszczędność energii żarówki led to 80% w stosunku do tradycyjnej lampy halogenowej.
- 420 lumenów z lampy SPOTLUX o mocy 9 wat, ilość światła dokładnie jak z 45 wat żarówki halogenowej.Muszę przyznać, że ten sprzedawca pojechał na "maksa", bo nawet nie odniósł się do zwykłej żarówki, lecz do halogenowej zazwyczaj 2 razy wydajniejszej od żarówki żarnikowej. Policzmy ile przesadził:

420 lumenów / 9 wat = 46[lm/W] – bardzo słabo jak na LED

halogeny dają 20 – 30 [lm/W] przyjmijmy rzetelnie 25

420[lm]/25[lm/W]=16.8W

Czyli podany przez producenta LED produkuje tyle światła, co 17W halogenka, a nie 45W różnica dość zasadnicza

Także oszczędności nie będą 80%, lecz max ok. 50%.

Niestety praktyki te są bardzo powszechne, aby nie dawać się tak łatwo nabrać poniżej przykładowe skuteczności świetlne poszczególnych źródeł

 • świeczka 0.3 [lm/W] 
 • żarówka zwykła, 8-20 [lm/W]
 • lampa rtęciowo-żarowa 17-25 [lm/W]
 • żarówka halogenowa 20-30[lm/W]
 • rtęciówka zwykła 30-65 [lm/W]
 • świetlówka 40-90[lm/W]
 • LED 40 – 90 (zazwyczaj) max ponad 200[lm/W]
 • rtęciówka halogenowa 75-100[lm/W]
 • sodówka wysokoprężna 90-120 [lm/W]
 • sodówka niskoprężna 80-180[lm/W]

Dobre oświetlenie LED czy świetlówka jest średnio 4-5 razy bardzie oszczędna niż zwykła żarówka czy halogen. Dotyczy to tych dobrych i zazwyczaj drogich urządzeń tanie LED-y są zazwyczaj tylko 2 razy lepsze od zwykłych halogenów.

Jest jeszcze jeden mit do obalenia – sprawność energetyczna oświetlenia. Ile energii zawartej w prądzie jest zamieniane na światło. Panuje opinia, że zwykłe żarówki są bardzo nie energooszczędne za to LEDy mają sprawność prawie 100%? Policzmy:

Teoretyczna skuteczność świetlna to 683 lm/W przy założeniu, że cała energia zamieniana jest na światło. Czyli sprawność można policzyć jako stosunek skuteczności świetlnej źródła do teoretycznej skuteczności świetlnej 683 lm/W

dla przykładu:

 • żarówka zwykła - 15 [lm/W] sprawność 15/683 = 2.2%
 • zwykły halogen 25 [lm/W] sprawność 25/683 = 3.6%
 • świetlówka 40-90[lm/W] sprawność 40-90 / 683 5.8% – 13%
 • LED 40 – 90 (zazwyczaj) sprawność 40-90 / 683 5.8% – 13% 

Nawet w przypadku oświetlenia LED sprawność zazwyczaj nie przekracza 10% także na naprawdę wydajne oświetlenie przyjdzie mam jeszcze poczekać. Dodatkowo LED-y wcale nie są wiele bardziej oszczędne od świetlówek. Ich główna zaleta to bardzo długi czas pracy.

Słyszałem pogłoski że Komisja Europejska chce w końcu posprzątać ten bałagan z żarówkami i wymusić na producentach i sprzedawcach podawanie strumieniania świetlnego i skuteczności świetlnej na opakowaniach. Byłoby to bardzo dobre posunięcia dla konsumentów.

Bogdan Szymański, Źródło: http://solaris18.blogspot.com/

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (14)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
No dobra. A jak to sie ma do zycia? W dalszym ciagu nie wiem ile lumenow jest mi potrzebne do lazienki zeby wyraznie widziec sie w lustrze.
No avatar
"rtęciówka halogenowa 75-100[lm/W]"
A co to takiego: "rtęciówka halogenowa"? Są lampy wyładowcze metalohalogenkowe, będące odmianą lamp rtęciowych. Nie mają nic wspólnego z lampami halogenowymi, które są lampami żarowymi.
No avatar
Gość
Dzień dobry, czy w obliczenia dotyczących sprawności energetycznej przemiany energii elektrycznej w światło nie kryje się istotny błąd? Przyjął Pan, że z 1W mocy można uzyskać 683 lm. To jest prawda, tyle że nie cała. Taki strumień uzyskuje się tylko dla światła monochromatycznego o długości fali 555nm (to jest kolor zielonkawo-żółty). Obliczenia natomiast wykonuje Pan dla światła białego (gdzie w zależności od CCT, możliwy do uzyskania strumień świetła jest znacznie mniejszy). Inaczej mówiąc policzona przez Pana sprawność energetyczna (w stosunku do źródeł światła białego) jest bardzo zaniżona, bo opiera się na współczynniku 683 lumeny z jednego wata wyznaczonego dla światła monochromatycznego (o długości fali 555nm).
No avatar
Tomek
Współczynnik oddawania barw (CRI) do ilości lumenów ma się następująco: Przykładowo w żarówce LED o strumieniu 400 lm i Ra>80, obniżając CRI w diodach do poziomu Ra>70, uzyskujemy strumień świetlny 520 lm, czyli o 120 lm większy. Diody o wysokim Ra są selekcjonowane więc ich cena jest wyższa.
No avatar
Gość
dzięki. tu jest wszystko co powinno być. 10/10
No avatar
Gość
a współczynnik oddawania barw jak ma się do ilości lumenów?
No avatar
Gość
nie ma mowy nic o jakości światła z LED i o luksach.
No avatar
fotoniusz
Info na dzisiaj: Cree wypuszcza LEDy 254 lm/W. W sprzedaży za "kilka tygodni"
No avatar
soter
zwięzły wykład :) a co sądzi Pan o świetlówkach firmy http://www.gtbiomescilt.com/de/product-line.html
prosze o komentarz, podobno bardzo dobre
No avatar
Krótko, zwięźle i na temat. Proste wyliczenia- maksimum wiedzy, takich artykułów nam trzeba, pozdrawiam serdecznie.
No avatar
fikus
Swoją drogą spotlux'y z Ei-elektronik świecą bardzo jasno. Moim zdaniem warto sprawdzić, ale też jestem za ujednoliceniem miar w oświetleniu.
Brak obrazka
@Daniel: ocena treści możliwa jest po zalogowaniu :)
No avatar
Daniel
Oceniłbym na 5 gdybym mógł.
No avatar
Daniel
Dziękuję bardzo za ten artykuł. Na pewno okaże się bardzo przydatny dla wielu osób (w tym dla mnie).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Amatorskie urządzenia energetyczne i elektroenergetyczne Amatorskie urządzenia ... Zapraszam do zbierania, prezentowania, dyskutowania nad amatorskimi rozwiązaniami energetycznymi, ...
Inteligentny dom Inteligentny dom Celem grupy są tematy związane z systemami Inteligentnego Domu. Poruszane są tu tematy o produktach i ...
Koło naukowe programistów Koło naukowe programistów Koło naukowe poruszające zagadnienia związane z programowaniem w różnych językach: C/C++/C# , ...
Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Elektroinstalatorzy - ... Forum w którym są poruszane tematy związane z branżą elektroinstalacyjną, osprzętem. Porady, opinie, ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl