Podstawowym celem zastosowania omawianego rozwiązania jest pozyskanie paliwa gazowego (metanu zawartego w biogazie) powstałego w wyniku anaerobowej fermentacji biomasy roślinnej otrzymywanej z celowo prowadzonych plantacji rolniczych. Odpady organiczne z przemysłu rolnospożywczego mogą stanowić znaczący dodatek w bilansie dostarczonej biomasy.
Mała elektrociepłownia/gazownia lub gazownia jest fabryką ekologiczną multienergetyczną, a jej technologia przewiduje produkcję biometanu (ustandardowienionego gazu opałowego), energii elektrycznej, energii cieplnej, paliwa gazowego (CNG) albo ciekłego (LNG) oraz nawozu organicznego. Wybudowanie i wdrożenie do eksploatacji MEB rozwiązuje ponadto szereg problemów społecznych (zbyt surowców rolniczych, możliwość zatrudnienia, ochrona klimatu), jak również przyniesie korzystne efekty ekonomiczne i techniczne.
Sp = 312 683 km2 – powierzchnia Polski
Sl = 25 115 km2 – powierzchnia woj. lubelskiego,
w tym 68,3% – 1 mln 715 tys. ha – użytki rolne woj. lubelskiego
20% – 343 071 ha, Vha = 20 000 m3 – produkcja biometanu z 1 ha
Sl20% = 343 071 × 20 000 = 6,86 mld m3 biometanu.
Niezależnie od powyższego nie mniejszy potencjał produkcji biometanu zawarty jest w odpadach roślinnych pozostałych upraw.
Stosunek powierzchni woj. lubelskiego do powierzchni kraju wyrażony w % wynosi 8%.
Z uwagi na rolniczy charakter województwa lubelskiego i duży udział ludności wiejskiej w procesie uzyskiwania dochodu województwa w stosunku do województw bardziej uprzemysłowionych, a także do województw, na terenie których znajdują się duże elektrownie, proponuje się przyjąć wskaźnik procentowego udziału w kraju w wytwarzaniu biometanu i energii z tego źródła na terenie województwa lubelskiego.
K=2p=16%
Z uwagi na istniejącą rozwiniętą infrastrukturę elektroenergetyczną linii niskich i średnich napięć na terenie całego kraju, istnieje rzeczywista możliwość wprowadzenia do tej sieci energii elektrycznej o mocy do 2 MW praktycznie w każdej miejscowości Polski.
Uwzględniając powyższe oraz moduły produkowanych kogeneratorów i ich sprawności, proponujemy budowę MEB o mocy elektrycznej 1642 kW. Proponowane elektrogazownie:
Uwzględniając wymogi „Strategii rozwoju energetyki odnawialnej do 2020 roku”, tj. produkcję 10,4% energii elektrycznej odnawialnej w roku 2010, należy wybudować na terenie woj. lubelskiego do tego roku 134 MEB o łącznej mocy elektrycznej 220 MW, produkujących 1680 GWh energii elektrycznej i 1mld 675 tys. m3 biometanu/rok na sprzedaż.
|
REKLAMA |
REKLAMA |
akobi2@wp.pl