Podczas konstruowania nowych rozwiązań i systemów projektantom ABB przyświeca wiele idei - niezawodność, energo-oszczędność, estetyka czy też funkcjonalność wyrobów. Jest jednak grupa produktów, której głównym i podstawowym założeniem jest zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa rozpatrywanego w wielu aspektach - jako możliwości natychmiastowego i skutecznego wezwania pomocy, jako systemu ostrzegania w sytuacjach awaryjnych, a także wyeliminowania zagrożeń jakie niesie korzystanie z energii elektrycznej.
Rozwiązania, które w swoim założeniu mają zapewniać użytkownikowi bezpieczeństwo, muszą być przede wszystkim niezawodne. To pierwsza i podstawowa cecha systemów przyzywowych i sygnalizacyjnych oferowanych przez firmę ABB. Niezawodność tą gwarantuje prostota konstrukcji i wykonania najbardziej nawet skomplikowanego systemu. Z drugiej jednak strony prostota ta pozwala konfigurować układ dowolnie - od jednopunktowego miejsca wezwania pomocy czy pojedynczego czujnika, po rozbudowane wielopokojowe systemy przyzywowe i radiowo skoordynowane czujniki dymu czy niedomknięcia okna.
Prostocie, a co za tym idzie niezawodności działania, podporządkowane zostały wszystkie aspekty systemu przyzywowego. Prawidłowo zainstalowany układ działa właściwie bez konieczności konserwacji, a awarie praktycznie nie zdarzają się. Nawet w lampkach sygnalizacyjnych wykorzystane są diody świecące, co wyeliminowało możliwość ich przepalenia. Poza tym, ogromną zaletą jest 24-woltowy standard zasilania, co skutkuje ograniczeniem przegrzewania się przewodów na złączach. Ma to również niebagatelne znacznie w przypadku zaniku zasilania, bowiem układ niskonapięciowy można znacznie łatwiej i dłużej podtrzymać na zasilaniu rezerwowym.
Sama konstrukcja systemu również sprzyja maksymalnemu uproszczeniu układu. Brak głównej centralki sygnalizacyjnej, która niejako narzucałaby projektowanie określonej wielkości systemu, pozwala na budowanie go z dowolnej liczby kanałów alarmowych w zależności od potrzeb.
Systemy przyzywowe ABB instaluje się w miejscach, gdzie szybkość i skuteczność wezwania pomocy może decydować o zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Są to szpitale, domy opieki dla osób starszych i wymagających specjalnej troski, a także toalety dla osób niepełnosprawnych.
Najbardziej rozbudowane systemy przyzywowe można znaleźć w szpitalach. Ich elementy są wręcz nieodłączną częścią szpitalnego łóżka. Mowa o małym przycisku alarmowym, manipulatorze zazwyczaj w kształcie gruszki lub przycisku na ścianie. Podobne rozwiązania (ewentualnie jako włącznik na ścianie uruchamiany pociągnięciem za linkę) instaluje się w toaletach, jeśli takowe są przy salach. Uruchomiony sygnał wezwania przekazywany jest bezpośrednio do pokoju dyżurującej pielęgniarki, która od razu widzi, skąd dokładnie pochodzi wezwanie. Alarm uruchamia się w formie świetlnej i akustycznej. Podobne systemy instaluje się również w całodobowych domach opieki.
ABB Signal. Przycisk przyzywowy |
Z kolei w toaletach dla niepełnosprawnych wykorzystuje się najprostsze systemy. Podobnie jak w poprzednich przypadkach umożliwiają one - w razie konieczności - wezwanie pomocy. W tym rozwiązaniu uruchomienie włącznika alarmowego lub pociągnięcie za linkę przycisku pociągowego skutkuje zapaleniem się lampki alarmowej i uruchomieniem sygnału dźwiękowego jedynie nad drzwiami do pomieszczenia. I choć tego typu instalacje nie są wymagane z punktu widzenia prawa, to jednak w miejscach publicznych są przez właścicieli budynku bardzo często stosowane. Brak formalnego nakazu nie zwalnia bowiem od odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa osobie niepełnosprawnej w ogólnodostępnej i przygotowanej specjalnie dla niej toalecie.
Drugim aspektem bezpieczeństwa, jakie mogą zapewnić systemy przyzywowe, jest tworzenie rozwiązań, w których alarm jest wywoływany pod wpływem różnych zdarzeń. Takie instalacje najczęściej wykorzystuje się w prywatnych domach i apartamentach, bowiem są one niezwykle skuteczne, a jednocześnie proste, tanie i łatwe do uruchomienia. Przykładową aplikacją tego typu jest system ostrzegania o zalaniu wodą, gdzie zamiast klasycznego przycisku alarmowego, w układ wpięty jest niezwykle prosty czujnik obecności wody.
ABB Signal. System sygnalizacji zalania pomieszczeń. |
ABB Signal. Sygnalizacja zalania pomieszczeń. Czujnik taśmowy. |
W tym przypadku pod szumną nazwą "czujnik" kryje się po prostu przyklejona do podłogi taśma przewodząca lub dwużyłowy, odizolowany kabel z końcówkami umieszczonymi w miejscu potencjalnego przecieku. Takie rozwiązania stosuje się w kuchni lub łazience w miejscu niewidocznym, czyli na przykład za szafkami lub pod wanną. Sprawdzają się one także na rurociągach w pobliżu zaworów, gdzie sącząca się pod izolacją termiczną woda jest niemal niemożliwa do zauważenia z zewnątrz. System może być także instalowany w kotłowniach, gdzie często - szczególnie w przypadku pieca gazowego - automatyka nie wymaga codziennych inspekcji.
Rozwiązanie działa banalnie prosto. Gdy woda rozleje się na taśmie lub kablu, system uruchamia alarm akustyczno-świetlny. Kasowanie powiadomienia odbywa się przyciskiem w module sterującym, jednak lampka kontrolna świeci do czasu zniknięcia wilgoci. System ten można nieco rozbudować, dodatkowo zwiększając bezpieczeństwo apartamentu podczas nieobecności domowników. Sygnał alarmowy można bowiem doprowadzić do zaworu elektromagnetycznego, który w sytuacji alarmowej natychmiast odetnie wodę doprowadzoną do budynku. Bez wątpienia zminimalizuje to straty mogące powstać w wyniku zalania.
System przyzywowy to sztandarowa propozycja ABB, której głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Firma ma jednak w swojej ofercie aparaturę sygnalizacyjną, pracującą samodzielnie, bez konieczności integrowania jej z innymi elementami, choć taka możliwość też istnieje. Najlepszym tego przykładem jest czujnik obecności dymu - małe, niezawodne, zasilane niezależnie urządzenie, które może uratować życie i majątek domowników.
Czujnik dymu z modułem radiowym. |
Czujnik dymu służy do wykrywania pożarów na wczesnym etapie. W momencie, kiedy nie ma jeszcze dużego ognia, natomiast pojawia się dym. Jego koncentracja w obudowie czujnika skutkuje głośnym sygnałem dźwiękowym, co jest szczególnie ważne w nocy, gdy podczas snu zmysł powonienia jest znacznie mniej aktywny.
Choć urządzenie z założenia działa całkowicie niezależnie, to ma jednak możliwość komunikowania się z innymi czujnikami. To niezwykle przydatna funkcja w kilkupoziomowym domu. Gdy dym pojawia się w piwnicy reagująca na niego czujka może nie być słyszana w sypialni na piętrze. Możliwość zsynchronizowania kilku czujników rozmieszczonych w całym domu powoduje, że uaktywnienie się jednego z nich wywołuje alarm we wszystkich. Połączenie realizowane jest drogą radiową, więc nawet tak udoskonalony system nie wymaga żadnej dodatkowej instalacji.
Zupełnie innym czujnikiem, który również zwiększa poczucie bezpieczeństwa, jest detektor ruchu. Doskonale może pełnić swoją funkcję na przykład w ogrodzie czy przed domem jako system ostrzegawczy przed osobą która w sposób niepowołany weszła na teren posesji. Rozświetlenie podwórka czy ogrodu w skuteczny sposób jest w stanie powstrzymać intruza i zaalarmować właścicieli, iż "coś" dzieje się przed domem.
Detektor ruchu Busch Watch Dog 220 AlarmLINE | Podtynkowa czujka ruchu w serii future, biały studyjny. |
System WaveLINE.
Kolejnym przykładem użytecznego "drobiazgu", który w sposób znaczący poprawia bezpieczeństwo domu, a na pewno zdecydowanie zwiększa komfort jego mieszkańców, jest system informacji o otwartych oraz zamkniętych oknach WaveLINE. Otwarte okno, pozostawione w ciągu dnia to zaproszenia dla włamywaczy, poza tym szkody mogą być spowodowane przez burze i deszcze. Każdy ma tego świadomość i odruchem jest dokładne sprawdzenie przed wyjściem z domu czy okna są zamknięte. System WaveLINE eliminuje taką konieczność i daje komfort pewności, że wszystko jest odpowiednio zabezpieczone.
Cały system montuje się bez dodatkowej instalacji, ponieważ pracuje on bezprzewodowo, wykorzystując fale radiowe i jest zasilany jest z baterii. Czujniki nie sprawdzają, czy okno dotyka do ramy, co może być mylące, jeśli okno jest tylko domknięte. Kontrolują czy uchwyt zamknięcia jest we właściwym położeniu i tym samym czy okno jest naprawdę zamknięte. Sygnał przekazywany jest do niewielkiego wskaźnika diodowego, który sygnalizuje za pomocą kolorowych kontrolek, na przykład że jakieś okno jest niedomknięte. Do jednego wskaźnika można podłączyć wszystkie okna, co pozwoli kontrolować całe mieszkanie czy dom z jednego miejsca. Czujniki można także zainstalować w drzwiach tarasowych lub oknach dachowych.
Nawet w najlepiej wyposażonym i nowoczesnym domu prąd elektryczny wciąż jest groźny dla zdrowia i życia, szczególnie najmłodszych domowników. To oni przede wszystkim - z racji wieku i niefrasobliwości - lekceważą wiele zagrożeń. Dlatego też ABB proponuje rozwiązania, które dodatkowo ustrzegą użytkowników energii elektrycznej przed ewentualnymi wypadkami.
Pomijając zabezpieczenia sieciowe, a więc bezpieczniki i wyłączniki równico-prądowe, które montowane są dzisiaj standardowo, firma oferuje specjalnie skonstruowane gniazdka elektryczne, dzięki którym korzystanie z energii będzie bezpieczne.
Gniazdka wyposażone w automatyczną blokadę odsłaniającą otwory kontaktowe dopiero w momencie wsunięcia do gniazdka wtyczki. Ten rodzaj zwiększonego zabezpieczenia przed dotknięciem chroni przede wszystkim dzieci, które często wsuwają "coś" do środka. Z kolei specjalne gniazdko z mechanizmem wyzwalania wtyczki pozwala na łatwe i szybkie jej usunięcie, kiedy ktoś szarpie za kabel albo się o niego potyka. Konstrukcja znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo wypadku, a instalacja elektryczna pozostaje nienaruszona. Natomiast serwisowe gniazdko wtykowe to niezawodny i dobry sposób na szybkie i bezpieczne usunięcie często używanej lub mocno wciskanej wtyczki kątowej. Wystarczy lekkie naciśnięcie dźwigni obrotowej, by wtyczka „wyszła” bez problemu i nie wymagała wyszarpywania.
Gniazdo z ochroną przeciwprzepięciową. | Gniazdo z wbudowanym wyłącznikiem różnicowoprądowym.
|
Serwisowe gniazdo wtykowe. | Gniazdo z mechanizmem wyzwalania wtyczki. |
Produkty i systemy firmy ABB słyną z bezpieczeństwa i niezawodności. Nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników, są funkcjonalne i intuicyjne. Dodatkowo mogą w sposób bezpośredni chronić mienie, zdrowie, a nawet życie. A w przypadku systemu dbającego o bezpieczeństwo jest to wartość nie do przecenienia.
REKLAMA |
REKLAMA |