Sterowanie temperaturą
Sensor przyciskowy z regulator temperatury może pracować w kilku trybach pracy: komfort, stand-by, nocny, ochrona przed zamarzaniem, alarm (zamarzanie) z sygnalizacją akustyczną. Przy zmianie trybów pracy jest możliwość ustawienia opóźnienia czasu zmiany trybu np. o 1 godzinę.
Regulacja temperatury może odbywać się przez sterowanie zaworami umieszczonymi w obiegu czynnika grzewczego lub załączenie grzejników elektrycznych czy mat grzewczych. Termostat może sterować zaworami proporcjonalnymi w trybie pracy ciągłej (od 0 do 100%) (Rys.3), lub dwustanowymi w trybie pracy zamknięty/otwarty (Rys.4).
Istnieje możliwość powiązania działania regulatora temperatury z kontaktronami w oknach. W przypadku otwarcia okna temperatura obniża się i automatycznie podnosi w przypadku zbytniego wychłodzenia zapobiegając zamarzaniu. Przy odpowiednim zdefiniowaniu parametrów termostat reaguje w podobny sposób bez konieczności podawania sygnałów z kontaktronów. W przypadku gwałtownego spadku temperatury załącza się funkcja alarmu z sygnalizacją akustyczną.
W przypadku zastosowania dodatkowego wspomagającego źródła grzania lub chłodzenia (Rys.5) w regulatorze temperatury przewidziano możliwość podłączenia i regulacji drugiego źródła. Mamy wtedy do dyspozycji regulację podstawowego źródła grzania/chłodzenia i dodatkowego. Przez zastosowane drugiego czynnika można w znaczy sposób przyspieszyć osiągnięcie żądanej temperatury.
Rys.3. Wykres przebiegu temperatury z zaworami o działaniu proporcjonalnym.
Rys.4. Wykres przebiegu temperatury z zaworami o działaniu dwustanowym.
Rys. 5. Wykres przebiegu temperatury z zastosowaniem dodatkowego wspomagającego źródła grzania lub chłodzenia.
|
REKLAMA |
REKLAMA |