Klasyczne układy sterowania oświetleniem - AUTOMAT SCHODOWY - WYŁĄCZNIK - WYŁĄCZNIK SCHODOWY - SCHODOWY - ŚWIECZNIKOWY - UKŁAD ŚWIETLÓWKOWY
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Klasyczne układy sterowania oświetleniem
drukuj stronę
poleć znajomemu

Klasyczne układy sterowania oświetleniem

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się ze stosowanymi rodzajami instalacji elektrycznych oświetleniowych, ich budową oraz podstawowymi wytycznymi dotyczącymi ich wykonania.

1. Opis stanowiska laboratoryjnego

Stanowisko laboratoryjne składało się z tablicy, na której umieszczone były różnego rodzaju łączniki jednobiegunowe, dwubiegunowe i typu dzwonkowego oraz puszki, automat schodowy, żarówki standardowe, i świetlówka, wszystko z odpowiednio wyprowadzonymi zaciskami do zamodelowania różnych połączeń.

2. Przebieg realizacji ćwiczenia
2.1 Wyłącznik jednobiegunowy


fot. Nowakowski Paweł

Rys. 1 Schemat połączeń (montażowy uproszczony i montażowy) łącznika jednobiegunowego.Służy do włączania i wyłączania obwodu elektrycznego w jednym punkcie. Stosowany jest najczęściej w nie dużych pomieszczeniach z jednym wejściem jako przełącznik do oświetlenia lub wentylacji pomieszczenia.

2.2 Wyłącznik szeregowy (świecznikowy)Rys. 2 Układ połączeń (montażowy uproszczony i montażowy) łącznika szeregowegoJego zadaniem jest praca w trzech podstawowych układach:
- pierwszy odbiór włączony, drugi wyłączony
- drugi odbiór włączony, pierwszy wyłączony,
- obydwa odbiory włączone lub wyłączone.
Wyłącznik ten ma zastosowanie np. w łazienkach do oddzielnego włączania urządzeń (wentylator, oświetlenie), w pomieszczeniach do świeczników, kinkietów, żyrandoli.

2.3 Przełącznik zmienny (schodowy) włączanie i wyłączanie odbioru z dwóch miejscRys. 3 Układ połączeń (montażowy uproszczony i montażowy) łącznika schodowegoUkład ten umożliwia sterowanie włączaniem i wyłączeniem oświetlenia z dwóch oddalonych od siebie miejsc w pomieszczeniu. Dzięki swojej prostocie jest chętnie stosowany szczególnie w pomieszczeniach dużych gabarytowo z dwoma wejściami (długie korytarze, garaże).

2.4 Układ świetlówkowyRys. 4 Schemat połączeń (montażowy uproszczony i montażowy) układu świetlówkiPołączenia układu świetlówki stosowane są coraz częściej ze względu na oszczędność energii elektrycznej oraz długą żywotność świetlówek. Stosowane zazwyczaj w dużych pomieszczeniach, do oświetlania korytarzy i pomieszczeń w biurach i szkołach.
Do podstawowych elementów układu świetlówki wchodzą: kondensator Ck, dławik D, zapłonnik Z oraz świetlówka o rezystancji dynamicznej Rś.
Kondensator Ck służy głównie do kompensacji mocy biernej w układzie, a także jako filtr przeciwzakłóceniowy do poprawnej pracy świetlówki.
Dławik D ma za zadanie ograniczyć prąd, jaki płynie przez świetlówkę, utrzymuje odpowiednie napięcie na katodach świetlówki oraz ma zasadnicze zadanie podczas zapłonu świetlówki, indukuje się na nim napięcie około 400 [V], dzięki czemu może być zainicjowana praca świetlówki.
Zapłonnik Z jest niezbędnym elementem do zapoczątkowania świecenia świetlówki. Dzięki zastosowaniu w swej budowie bimetalu, w początkowej fazie prąd płynie przez katody świetlówki i bimetal nagrzewając je, po osiągnięciu odpowiedniej temperatury bimetal zostaje rozwarty, a w wyniku nagłego przerwania obwodu prądowego powstaje duża siła samo indukcji na dławiku, która zapoczątkowuje świecenie świetlówki.

2.5 Automat schodowyRys. 5 Schemat układu połączeń (montażowy uproszczony i montażowy) automatu schodowego do załączania odbioru z kilku miejsc.Dany układ stosowany jest często do czasowego załączania odbiorów (najczęściej oświetlenia) z kilku miejsc oddalonych od siebie. Ma swoje wykorzystanie w miejscach rzadko uczęszczanych, w których potrzebne jest czasowe włączenie oświetlenia na stosunkowo krótki czas, np. klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia przechodnie, parkingi podziemne.

3. Uwagi i wnioski

Wykonując powyższe ćwiczenie zapoznaliśmy się z podstawowymi zasadami podłączania instalacji elektroenergetycznych i sterowania oświetleniem. Wiemy, w jaki sposób i w jakich sytuacjach powinniśmy używać poszczególnych typów łączników.
Stosując proste rozwiązania techniczne, jakie reprezentują sobą podstawowe łączniki i układy w sieciach elektroenergetycznych przy sterowaniu oświetleniem, są realizowane bardzo ważne funkcje, niezwykle potrzebne w codziennym życiu człowieka.
Dzięki swojej budowie i dobrym sposobie montowania, łączniki do sterowania oświetleniem i wentylacją są niezwykle bezpieczne dla osób użytkujących. Uniemożliwiają przypadkowe dotknięcie przez użytkownika do części czynnej a ich obudowy wykonane są najczęściej z materiałów nieprzewodzących lub są zabezpieczane przewodem ochronnym.
Przeznaczenie poszczególnych układów, oraz wyszczególnienie miejsc ich zastosowania wraz ze schematami montaży opisane są wyżej, osobno dla każdego z opracowanych połączeń.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (8)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
kali
ale z drugiej strony - wdrazaj sie, ktos ta elektryke musi w PL robic, bo tubylcy na Zachodzie...
No avatar
kali
ty, Norbi, skad ty przyjechales? Polski to nie angielski i byc trudna jezyk
No avatar
lolek
Wielkie dzięki za te schematy, przydały mi się w nauce :)
No avatar
Gość
Bardzo dobra strona, wszystko ładnie i czytelnie przedstawione. Wielkie dzięki.
No avatar
Gość
ty, norbi kto cię ortografii uczył??
No avatar
Gość
bez sensu powinno byc z kolorami zyl kabla
No avatar
ZSME
Super strona , wielkie dzieki za wstawke , bardzo mi pomogla ;>
No avatar
norbi
super strona, długo szukałem strony takiej jak ta na kturej mugł bym podskolić swoję umiejętności,

shematy tu zamieszczone sa dużo lepszę nisz w ksiesce do nauki zawodu dla technik elektryk

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Oświetlenie LED Oświetlenie LED Grupa zajmująca się tematami związanymi z technologią LED.
Matematyka Matematyka Grupa dla wszystkich miłośników "Matki wszystkich nauk" Dyskusje, cyferki, zdania - jednym ...
Elektrownie wiatrowe Elektrownie wiatrowe Grupa stworzona specjalnie dla tych których interesuje tematyka związana z pracą elektrowni i farm ...
Zasilacze laboratoryjne Zasilacze laboratoryjne Zapraszam wszystkich elektroników tych zaawansowanych i początkujących do grupy, gdzie poruszane będą ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl