Spróbujmy wykonać wykres napięcia fazy R w funkcji prądu tej samej fazy. Początkowo widoczne są jedynie wahania różnicy faz, widoczne jako zmiany kąta nachylenia osi elipsy:
Pojawienie się zakłóceń harmonicznych powoduje dodanie „koronek” do wykresu:
Jak widać, wykres trajektorii, podobnie jak wykres pochodnej, przyspiesza wykrycie zakłóceń harmonicznych w rejestracji.
Na koniec wyliczmy składowe symetryczne zgodne dla napięć i prądów generatora, a następnie, na ich podstawie, przebiegi rezystancji i reaktancji. Okazało się, że wykres X(R) ma charakterystyczny przebieg:
Jak widać, zmiany reaktancji w funkcji rezystancji w danym obwodzie energetycznym nie były przypadkowe i w miarę rozwoju zakłócenia, układały się w określony wzór. Można wskazać rejony, do których wykres nie powinien sięgać, jeśli chcemy utrzymać stabilną pracę generatora.
To tylko przykład możliwości programu Analiza, służącego do przetwarzania rejestracji, wykonanych w Systemie Rejestrującym SRZ-AMP. Narzędzia opracowane przez specjalistów firmy TRONIA pozwalają nie tylko „zobaczyć” przebieg awarii, ale również, kilkoma kliknięciami myszki, sięgnąć w głąb zjawisk, których w inny sposób nie można zauważyć.
Czy wiedza o nich jest potrzebna operatorom, nadzorującym działanie generatorów, czy rozdzielni energetycznych?
A czy nadmiar wiedzy komuś zaszkodził?
|
REKLAMA |
REKLAMA |