Obecnie w teatrze światło spełnia pierwszorzędną rolę. Można by powiedzieć, że jest stawiane obok gry aktorów, rekwizytów, i efektów dźwiękowych, bo pozwala wydobyć kwintesencję całej sztuki. Często jest elementem dekoracji. Pozwala, oprócz podświetlenia dekoracji w celu uzyskania walorów plastycznych, na nadanie odpowiedniego charakteru odpowiednio do treści scenicznej. Posługując się światłem nie tylko możemy dokonywać projekcji fragmentów dekoracji, ale rozprowadzać na planie gry scenicznej barwne plamy i cienie, które obierają często niezwykłe kształty.
1. Współczesny sprzęt oświetlenia scenicznego
1.1. Projektory jednosoczewkowe
Aparaty z soczewką płasko-wypukłą (PC) są bardzo często spotykane w teatrze. Wytwarzają one plamę świetlną o dużej równomierności z miękko, lecz wyraźnie zarysowanymi krawędziami. Powiększenie średnicy plamy świetlnej, odbywa się poprzez przesuwanie źródła światła względem soczewki. Kiedy żarówka jest umieszczona w ognisku soczewki, wspomniany kat przestrzenny jest wąski. Z kolei zbliżenie źródła światła do soczewki i umieszczenie go między ogniskiem a soczewką, rozszerza kąt przestrzenny, w którym wysyłany jest strumień świetlny i powiększa średnicę samej plamy świetlnej [3].
Projektory wyposażone w soczewkę Fresnela (rys. 1.) używane są zarówno w teatrach, jak i studiach telewizyjnych. Ich strumień świetlny jest zmiękczony, a krawędzie w swoim obrysie są rozmyte. Plama świetlna jest jaśniejsza w środku i ciemniejsza na krawędziach. Aparaty tego typu służą do tak zwanego „zalewania światłem” planów scenicznych płasko malowanych dekoracji [3].
Rys 1. Projektor z soczewką Fresnela i pryzmatyczną [4]
1.2. Projektory profilowe
Projektory profilowe posiadają bardziej skomplikowaną optykę niż projektory PC i Fresnel. Posiadają przynajmniej dwie soczewki. z ich pomocą można uzyska plamę świetlną o ostrych krawędziach. Jako dodatkowe wyposażenie często występują tu przysłony irysowe, wkładki gobo, a także noże, za pomocą których można dowolnie formowa plamę świetlną w figury geometryczne jak np. kwadraty, trapezy itp. Nie w każdym projektorze można uzyska trójkąt [3].
Projektory profilowe mają też bardzo charakterystyczny wygląd – posiadają długą tubę. Długość zależy od przeznaczenia projektora – te o szerokim kącie świecenia mają krótszą tubę, zaś te o wąskim kącie świecenia posiadają tubę dłuższą [3].
Firma LDR posiada w swojej bogatej ofercie projektory profilowe o zróżnicowanych cechach i funkcjach [3].
Aparat profilowy Suono 10/28 plus (rys. 2.) wyposażony jest w układ optyczny z podwójnym kondensatorem. Umożliwia uzyskanie równomiernej plamy świetlnej w zakresie od 10° do 28°. Można w nim zastosować lampy o mocy 300 W, 500 W oraz 650 W z trzonkiem GY9,5. Źródła światła rekomendowane przez producenta ta żarówki M38, M40, T25, T26 i T27 [3].
REKLAMA |
REKLAMA |
http://vectorpc.pl.tl/VECTOR-PC.htm
http://www.elektroonline.pl/a/2938/1,KONSOLA_OSWIETLENIA_SCENICZNEGO_jak_VECTOR__Compulite
http://vectorpc.pl.tl/VECTOR-PC.htm
Pozdrawiam