Nowoczesne systemy automatyki budynków zapewniają użytkownikom nie tylko oszczędność energii i wygodę, ale coraz częściej przyjmują na siebie funkcje rozrywkowe i komunikacyjne. Zaczynają umilać czas centralnie sterowaną muzyką i pozwalają komunikować się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Powstaje w ten sposób prawdziwy świat dźwięków dla apartamentu, domu czy biura. Ten nowy, niezwykle dyskretny, a jednak wszechobecny system, to Busch-AudioWorld.
O nowoczesnych, inteligentnych systemach nagłośnienia pomieszczeń myśleć trzeba zawczasu. Z takim wyprzedzeniem, by architekt i projektant instalacji byli w stanie nanieść całe rozwiązanie na plany. Niezbędne okablowanie, choć niezwykle proste, powinno zostać ukryte pod tynkiem. Podobnie jak pozostałe instalacje elektryczne czy automatyki budynku. Na szczęście dla tych, którzy zdecydują się na dyskretne nagłośnienie kilku pomieszczeń w domu po zakończeniu budowy, sprawa nie jest przegrana. Istnieją bowiem rozwiązania umożliwiające korzystanie z zalet AudioWorld bez konieczności kucia ścian. Rozwiązanie nie jest już tak zaawansowane, jak w przypadku kompletnego systemu, jednak instalację można przeprowadzić bardzo szybko i niemal bezinwazyjnie.
System Busch-AudioWorld to kompletne rozwiązanie firmy ABB, które umożliwia całościowe nagłośnienie dużego apartamentu, całego domu, niewielkiego biura lub kliniki, na przykład dentystycznej. W każdym pomieszczeniu znajdują się niewielkie odbiorniki oraz głośniki, a sercem systemu jest jednostka centralna, z której rozprowadzany jest sygnał do wszystkich urządzeń wpiętych do układu. Jest ona na tyle estetycznie wykonana, by można było bez problemu postawić ją na szafce ze sprzętem audio. To najlepsze miejsce dla tego elementu systemu, bowiem obok stereofonicznego tunera radiowego, który pozwala zaprogramować osiem stacji, jednostka centralna wyposażona jest w niewielki wzmacniacz i dwa wejścia liniowe. Dzięki nim do systemu można wpiąć dwa dodatkowe źródła dźwięku, na przykład odtwarzacz CD i MP3.
Działanie całości jest bardzo proste i intuicyjne. Po podłączeniu jednostki centralnej trzeba ją zaprogramować, zapisując ulubione stacje radiowe i podłączyć dodatkowe urządzenia. Do gniazda podpiąć należy także niewielką antenę, dzięki której sygnał radiowy jest naprawdę zadowalający. Później o tym elemencie układu można niemal zapomnieć, bo głównie funkcjami zarządza się z urządzeń wpiętych do systemu, znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach. Na ich panelach sterowania wybiera się jedną z ośmiu stacji radiowych, sygnał zewnętrzny lub interkom głośnomówiący - co jest kolejnym, niezwykle atrakcyjnym elementem systemu.
Interkom pozwala na swobodną komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami, których może być w sumie 15. Do sposobu instalacji i możliwych konfiguracji systemu wrócimy jednak nieco później.
Obok jednostki centralnej, system do prawidłowego działania potrzebuje kilku innych elementów. Przede wszystkim, więc w każdym pomieszczeniu musi znaleźć się jednostki lokalne do kontroli nagłośniania i nastawiania stacji radiowych. Najprostszą jego wersją jest urządzenie analogowe, wyposażone w przyciski sterowania natężeniem dźwięku oraz przełącznik dający możliwość wyboru pomiędzy źródłem zewnętrznym, a radiem oraz pozwalający na wybranie jednej z ośmiu zaprogramowanych w jednostce centralnej stacji radiowych. Nieco bardziej rozbudowaną wersją jest odbiornik wyposażony dodatkowo w interkom głośnomówiący (a więc również w mikrofon) oraz dość duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Poza tym, urządzenie ma również wbudowany programowalny alarm i możliwość ustawienia wyłączenia wykorzystywanej funkcji o określonej godzinie.
Oczywiście każdy odbiornik musi być obowiązkowo wyposażony w głośnik, który jest odrębnym elementem systemu. Standardowa oferta Busch-AudioWorld przewiduje dwa rodzaje głośników - mały, montowany w typowej puszcze montażowej 60 mm oraz sufitowy, nieco szerszy i o większej mocy. Do każdego odbiornika można podłączyć dwa głośniki, uzyskując w ten sposób dźwięk stereofoniczny. Ponieważ jednak jednostka centralna jest w stanie samodzielnie obsłużyć tylko pięć urządzeń, aby rozbudować system należy do obwodu włączyć wzmacniacze. Każdy z nich pozwala na podłączenie kolejnych pięciu odbiorników, natomiast moc wyjściowa jednostki centralnej pozwala na zbudowanie układu zawierającego maksymalnie trzy wzmacniacze.
Elementem dodatkowym może być niezależne wejście audio, służące do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku (CD, DVD, MP3). Poza tym, system oferuje wiele akcesoriów i elementów wykończeniowych, nakładek, ramek, osłon głośników, gniazd wejścia do systemu czy końcówek umożliwiających podpięcie zupełnie niezależnych głośników.
Urządzeniem, na które warto zwrócić szczególną uwagę jest stacja mikrofonowa, przygotowana do postawienia na biurku i swobodnej obsługi bez konieczności podchodzenia do odbiornika zamontowanego na ścianie. Poza wyglądem i konstrukcją pozwalającą na znaczną wygodę podczas wykorzystania interkomu, stacja mikrofonowa ma identyczne funkcje, jak odbiornik z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym.
Zastosowań systemu Busch-AudioWorld może być bardzo wiele. ABB rekomenduje jednak trzy z nich: do mieszkań i małych biur; do sklepów typu butik, gdzie dyskretna muzyka wytwarza odpowiedni nastrój oraz do klinik lub kancelarii prawnych, w miejsca gdzie nieodłącznym miejscem jest poczekalnia, w której muzyka stanowi nie tylko tło, ale pozwala także zagłuszyć dźwięki dobiegające zza drzwi gabinetów.
|
REKLAMA |
REKLAMA |