Uniwersalne sterowniki silników produkcji ABB - inteligentne rozwiązanie dla układów napędowych - STEROWNIKI - ABB - UMC100-FBP - FIELDBUSPLUG - DTM/FDT - UKŁADY NAPĘDOWE
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Uniwersalne sterowniki silników produkcji ABB - inteligentne rozwiązanie dla układów napędowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Uniwersalne sterowniki silników produkcji ABB - inteligentne rozwiązanie dla układów napędowych

Duże obiekty przemysłowe często zawierają znaczną ilość silników. Każda nieplanowana lub nagła przerwa w pracy silnika może wywołać zakłócenia w procesie przemysłowym, których skutki mogą być bardzo kosztowne. Z tego powodu, aby zapewnić ciągłość procesu przemysłowego, konieczne jest zapewnienie niezawodnego zarządzania pracą silników.

Nowy UMC100 produkcji ABB oferuje optymalne rozwiązanie

UMC100-FBP jest elastycznym, modułowym i rozszerzalnym systemem zarządzania pracą niskonapięciowych silników o stałej prędkości obrotowej. Jego najważniejsze zadania to: pełna - elektroniczna ochrona silnika, zapobieganie zatorom na liniach produkcyjnych i redukcja czasów przestoju serwisowego. Możliwe jest to dzięki uzyskaniu wczesnej informacji o możliwych problemach z silnikiem, która pozwoli na uniknięcie przerw w produkcji. Nawet w przypadku awaryjnego wyłączenia silnika, szybka diagnostyka i wykrycie przyczyny błędu pozwala na zmniejszenie przerw w produkcji. Ciągła ochrona silnika jest zapewniona poprzez wysoką, długoterminową stabilność charakterystyk zabezpieczeń.

Uniwersalna i modułowa struktura UMC100-FBP wpływa nawet na fazy planowania i projektowania. Czas i wysiłek potrzebny do wykonania oprzewodowania jest znacznie zredukowany, dzięki faktowi, że wszystkie wymagane funkcje zabezpieczeń, monitoringu i sterowania są zintegrowane w pojedynczym urządzeniu. Jedna wersja dla wszystkich zakresów prądowych i magistral polowych upraszcza projektowanie, uruchomienie i późniejszy serwis.

Dzięki kompaktowym wymiarom i zintegrowanemu systemowi pomiarowemu, UMC100-FBP może być instalowany nawet w ciasnych przestrzeniach montażowych. To wielka zaleta, szczególnie dla aplikacji wymagających zastosowania niskonapięciowych rozdzielnic wysuwnych z modułami o ograniczonej przestrzeni montażowej lub w przypadku wymiany przestarzałych systemów sterowania silnikami na nowocześniejsze. Modułowa rozszerzalność systemu zapewnia optymalne dopasowanie do konkretnego projektu. Nawet podstawowa jednostka UMC100-FBP może spełnić wymagania większości aplikacji.

Wszystkie funkcje sterujące wymagane w aplikacji są zintegrowane i mogą być skonfigurowane za pomocą zestawów parametrów. Funkcje sterowania dedykowane dla konkretnej aplikacji mogą zostać zrealizowane za pomocą systemu logiki programowalnej. Dla złożonych aplikacji z większą ilością wejść/wyjść lub z sygnałami specjalnymi, dostępne są moduły rozszerzeń.

 

UMC100 z modułami rozszerzeń

UMC100 z modułami rozszerzeń

UMC100 w szczegółach

 • Ochrona przeciążeniowa z ustawialnymi klasami rozruchu 5, 10, 20, 30, 40 zgodnie z EN/IEC 60947-4-1
 • Ochrona silnika w przypadku zablokowanego wirnika
 • Detekcja zaniku faz, asymetrii i kolejności faz
 • Termistorowa ochrona silników z PTC
 • Detekcja zwarć doziemnych do pracy w sieciach IT
 • Znamionowy prąd silnika od 240 mA do 63 A w jednym urządzeniu, bez dodatkowych akcesoriów
 • Znamionowy prąd silnika > 63 A z zewnętrznymi przekładnikami prądowymi
 • Niezależna ochrona silnika, również w przypadku braku podłączenia do magistrali
 • Zintegrowane najważniejsze funkcje sterujące oraz łatwe w parametryzacji bloki funkcyjne
 • Rozruch bezpośredni, rewersyjny, gwiazda-trójkąt
 • Rozruch ze zmianą biegunów / Dahlandera
 • Ustawnik pozycyjny
 • Regulowalna strategia restartu (ograniczanie obciążenia)
 • Swobodnie programowalne funkcje sterowania do aplikacji o specjalnych wymaganiach
 • Prosta adaptacja do wymaganych funkcji sterowania
 • Biblioteka funkcji
 • Bloki logiczne, liczniki, funkcje czasowe
 • Dostęp do wszystkich wej/wyj i sygnałów wewnętrznych

Status silnika / komunikacja

 • Dane o pracy silnika: stan silnika, prąd silnika, maksymalny prąd rozruchowy, czas rozruchu, obciążenie termiczne, czas opóźnienia alarmu, czas chłodzenia
 • Dane serwisowe: czas pracy, ilość rozruchów i zadziałań zabezpieczeń
 • Dane diagnostyczne: szczegółowe komunikaty o błędach i ostrzeżenia, pamięć ostatnich 16 błędów

Panel operatorski

Panel operatorski zapewnia wyświetlanie wszystkich parametrów układu. Komunikaty alarmowe o błędach i ostrzeżenia są wyświetlane w postaci tekstowej, w wybranym języku. Do zewnętrznych błędów mogą zostać przyporządkowane indywidualne opisy. Nastawy i zmiana parametrów - gdy jest to wymagane - mogą być chronione hasłem.

Panel operatorski

 

Otwarta komunikacja

UMC100-FBP posiada interfejs do podłączenia adaptera komunikacyjnego – wtyczki FieldBusPlug (FBP). Dobór odpowiedniej wtyczki FieldBusPlug umożliwi sterownikowi UMC komunikację w najpopularniejszych standardach magistral polowych, jak Profibus DP, DeviceNet, Modbus lub CANopen. Dzięki transmisji danych, UMC100-FBP zapewnia ciągłą transmisję do systemu sterowania wszystkich parametrów pracy silnika, danych serwisowych i diagnostycznych.

Kompleksowy system diagnostyczny ułatwia lokalizację i usuwanie błędów i ich przyczyn. Oznacza to, że wszelkie usterki mogą być szybko wykryte i ich szkodliwe efekty mogą być zminimalizowane a czas przestojów może być zredukowany do minimum. Dzięki temu zwiększa się niezawodność i wydajność linii produkcyjnych. UMC100-FBP może również pracować niezależnie od magistrali komunikacyjnej, jako w pełni funkcjonalna jednostka autonomiczna.

Parametryzacja

Dla większości aplikacji wystarczający jest wybór i parametryzacja UMC100 za pomocą standardowych, zintegrowanych funkcji sterujących. Jest to realizowane niezależnie od systemu sterowania i system polowego, za pomocą plików konfiguracyjnych GSD i EDS, lub bardziej wygodnie za pomocą DTM (technologia DTM/FDT).

Wszystkie podstawowe parametry mogą być konfigurowane za pomocą panelu, natomiast kompleksowym narzędziem do prostej parametryzacji i programowania zarówno UMC100, jak i innych urządzeń wykorzystujących DTM jest ABB Asset Vision Basic, jako aplikacja ramowa FDT, razem z DTM (Device Type Manager). Oprogramowanie pozwala na tworzenie konfiguracji, wgrywanie/pobieranie, odczyt danych diagnostycznych i – jeśli system na to pozwala – nawet sterowanie UMC100 – zarówno centralnie z systemu za pomocą magistrali polowej, jak i bezpośrednio za pomocą skrzynki sterowniczej.

Dla aplikacji specjalnych, możliwe jest tworzenie dopasowanych funkcji sterujących za pomocą edytora zintegrowanego w DTM. Do dyspozycji użytkownika dostępna jest pełna biblioteka bloków funkcyjnych. Możliwy jest dostęp do wszystkich zmiennych istniejących w UMC100 i w modułach rozszerzeń. Wszystkie funkcje sterujące zintegrowane w UMC100 są dostępne w postaci szablonów i mogą być w prosty sposób dostosowywane do wymagań. Możliwe jest stworzenie własnej biblioteki specjalnych funkcji sterujących za pomocą importu/eksportu tych szablonów.

Soft DTM Soft moduły logiczneSoft wykres

Typowe obszary aplikacji UMC100-FBP:

 • przemysł petrochemiczny
 • cementownie i papiernie
 • przemysł metalurgiczny
 • kopalnie
 • przemysł chemiczny
 • usługi wodno-kanalizacyjne
 • przemysł spożywczy

UMC100-FBP jest idealnym uzupełnieniem do sprawdzonego i znanego sterownika silników UMC22-FBP, który jest z powodzeniem stosowany w wielu dużych projektach na całym świecie.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl