Uniwersalne sterowniki silników produkcji ABB - inteligentne rozwiązanie dla układów napędowych - STEROWNIKI - ABB - UMC100-FBP - FIELDBUSPLUG - DTM/FDT - UKŁADY NAPĘDOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Uniwersalne sterowniki silników produkcji ABB - inteligentne rozwiązanie dla układów napędowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Uniwersalne sterowniki silników produkcji ABB - inteligentne rozwiązanie dla układów napędowych

Duże obiekty przemysłowe często zawierają znaczną ilość silników. Każda nieplanowana lub nagła przerwa w pracy silnika może wywołać zakłócenia w procesie przemysłowym, których skutki mogą być bardzo kosztowne. Z tego powodu, aby zapewnić ciągłość procesu przemysłowego, konieczne jest zapewnienie niezawodnego zarządzania pracą silników.

Nowy UMC100 produkcji ABB oferuje optymalne rozwiązanie

UMC100-FBP jest elastycznym, modułowym i rozszerzalnym systemem zarządzania pracą niskonapięciowych silników o stałej prędkości obrotowej. Jego najważniejsze zadania to: pełna - elektroniczna ochrona silnika, zapobieganie zatorom na liniach produkcyjnych i redukcja czasów przestoju serwisowego. Możliwe jest to dzięki uzyskaniu wczesnej informacji o możliwych problemach z silnikiem, która pozwoli na uniknięcie przerw w produkcji. Nawet w przypadku awaryjnego wyłączenia silnika, szybka diagnostyka i wykrycie przyczyny błędu pozwala na zmniejszenie przerw w produkcji. Ciągła ochrona silnika jest zapewniona poprzez wysoką, długoterminową stabilność charakterystyk zabezpieczeń.

Uniwersalna i modułowa struktura UMC100-FBP wpływa nawet na fazy planowania i projektowania. Czas i wysiłek potrzebny do wykonania oprzewodowania jest znacznie zredukowany, dzięki faktowi, że wszystkie wymagane funkcje zabezpieczeń, monitoringu i sterowania są zintegrowane w pojedynczym urządzeniu. Jedna wersja dla wszystkich zakresów prądowych i magistral polowych upraszcza projektowanie, uruchomienie i późniejszy serwis.

Dzięki kompaktowym wymiarom i zintegrowanemu systemowi pomiarowemu, UMC100-FBP może być instalowany nawet w ciasnych przestrzeniach montażowych. To wielka zaleta, szczególnie dla aplikacji wymagających zastosowania niskonapięciowych rozdzielnic wysuwnych z modułami o ograniczonej przestrzeni montażowej lub w przypadku wymiany przestarzałych systemów sterowania silnikami na nowocześniejsze. Modułowa rozszerzalność systemu zapewnia optymalne dopasowanie do konkretnego projektu. Nawet podstawowa jednostka UMC100-FBP może spełnić wymagania większości aplikacji.

Wszystkie funkcje sterujące wymagane w aplikacji są zintegrowane i mogą być skonfigurowane za pomocą zestawów parametrów. Funkcje sterowania dedykowane dla konkretnej aplikacji mogą zostać zrealizowane za pomocą systemu logiki programowalnej. Dla złożonych aplikacji z większą ilością wejść/wyjść lub z sygnałami specjalnymi, dostępne są moduły rozszerzeń.

 

UMC100 z modułami rozszerzeń

UMC100 z modułami rozszerzeń

UMC100 w szczegółach

 • Ochrona przeciążeniowa z ustawialnymi klasami rozruchu 5, 10, 20, 30, 40 zgodnie z EN/IEC 60947-4-1
 • Ochrona silnika w przypadku zablokowanego wirnika
 • Detekcja zaniku faz, asymetrii i kolejności faz
 • Termistorowa ochrona silników z PTC
 • Detekcja zwarć doziemnych do pracy w sieciach IT
 • Znamionowy prąd silnika od 240 mA do 63 A w jednym urządzeniu, bez dodatkowych akcesoriów
 • Znamionowy prąd silnika > 63 A z zewnętrznymi przekładnikami prądowymi
 • Niezależna ochrona silnika, również w przypadku braku podłączenia do magistrali
 • Zintegrowane najważniejsze funkcje sterujące oraz łatwe w parametryzacji bloki funkcyjne
 • Rozruch bezpośredni, rewersyjny, gwiazda-trójkąt
 • Rozruch ze zmianą biegunów / Dahlandera
 • Ustawnik pozycyjny
 • Regulowalna strategia restartu (ograniczanie obciążenia)
 • Swobodnie programowalne funkcje sterowania do aplikacji o specjalnych wymaganiach
 • Prosta adaptacja do wymaganych funkcji sterowania
 • Biblioteka funkcji
 • Bloki logiczne, liczniki, funkcje czasowe
 • Dostęp do wszystkich wej/wyj i sygnałów wewnętrznych

Status silnika / komunikacja

 • Dane o pracy silnika: stan silnika, prąd silnika, maksymalny prąd rozruchowy, czas rozruchu, obciążenie termiczne, czas opóźnienia alarmu, czas chłodzenia
 • Dane serwisowe: czas pracy, ilość rozruchów i zadziałań zabezpieczeń
 • Dane diagnostyczne: szczegółowe komunikaty o błędach i ostrzeżenia, pamięć ostatnich 16 błędów

Panel operatorski

Panel operatorski zapewnia wyświetlanie wszystkich parametrów układu. Komunikaty alarmowe o błędach i ostrzeżenia są wyświetlane w postaci tekstowej, w wybranym języku. Do zewnętrznych błędów mogą zostać przyporządkowane indywidualne opisy. Nastawy i zmiana parametrów - gdy jest to wymagane - mogą być chronione hasłem.

Panel operatorski

 

Otwarta komunikacja

UMC100-FBP posiada interfejs do podłączenia adaptera komunikacyjnego – wtyczki FieldBusPlug (FBP). Dobór odpowiedniej wtyczki FieldBusPlug umożliwi sterownikowi UMC komunikację w najpopularniejszych standardach magistral polowych, jak Profibus DP, DeviceNet, Modbus lub CANopen. Dzięki transmisji danych, UMC100-FBP zapewnia ciągłą transmisję do systemu sterowania wszystkich parametrów pracy silnika, danych serwisowych i diagnostycznych.

Kompleksowy system diagnostyczny ułatwia lokalizację i usuwanie błędów i ich przyczyn. Oznacza to, że wszelkie usterki mogą być szybko wykryte i ich szkodliwe efekty mogą być zminimalizowane a czas przestojów może być zredukowany do minimum. Dzięki temu zwiększa się niezawodność i wydajność linii produkcyjnych. UMC100-FBP może również pracować niezależnie od magistrali komunikacyjnej, jako w pełni funkcjonalna jednostka autonomiczna.

Parametryzacja

Dla większości aplikacji wystarczający jest wybór i parametryzacja UMC100 za pomocą standardowych, zintegrowanych funkcji sterujących. Jest to realizowane niezależnie od systemu sterowania i system polowego, za pomocą plików konfiguracyjnych GSD i EDS, lub bardziej wygodnie za pomocą DTM (technologia DTM/FDT).

Wszystkie podstawowe parametry mogą być konfigurowane za pomocą panelu, natomiast kompleksowym narzędziem do prostej parametryzacji i programowania zarówno UMC100, jak i innych urządzeń wykorzystujących DTM jest ABB Asset Vision Basic, jako aplikacja ramowa FDT, razem z DTM (Device Type Manager). Oprogramowanie pozwala na tworzenie konfiguracji, wgrywanie/pobieranie, odczyt danych diagnostycznych i – jeśli system na to pozwala – nawet sterowanie UMC100 – zarówno centralnie z systemu za pomocą magistrali polowej, jak i bezpośrednio za pomocą skrzynki sterowniczej.

Dla aplikacji specjalnych, możliwe jest tworzenie dopasowanych funkcji sterujących za pomocą edytora zintegrowanego w DTM. Do dyspozycji użytkownika dostępna jest pełna biblioteka bloków funkcyjnych. Możliwy jest dostęp do wszystkich zmiennych istniejących w UMC100 i w modułach rozszerzeń. Wszystkie funkcje sterujące zintegrowane w UMC100 są dostępne w postaci szablonów i mogą być w prosty sposób dostosowywane do wymagań. Możliwe jest stworzenie własnej biblioteki specjalnych funkcji sterujących za pomocą importu/eksportu tych szablonów.

Soft DTM Soft moduły logiczneSoft wykres

Typowe obszary aplikacji UMC100-FBP:

 • przemysł petrochemiczny
 • cementownie i papiernie
 • przemysł metalurgiczny
 • kopalnie
 • przemysł chemiczny
 • usługi wodno-kanalizacyjne
 • przemysł spożywczy

UMC100-FBP jest idealnym uzupełnieniem do sprawdzonego i znanego sterownika silników UMC22-FBP, który jest z powodzeniem stosowany w wielu dużych projektach na całym świecie.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl