Energooszczędne zamienniki tradycyjnej żarówki - OŚWIETLENIE - PHILIPS - MASTER LED - ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE - MASTER CLASSIC - NOVALLURE - E27 - E14 - ŚWIATŁO LED
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Energooszczędne zamienniki tradycyjnej żarówki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energooszczędne zamienniki tradycyjnej żarówki

Historia żarówki rozpoczęła się w noc sylwestrową roku 1879, kiedy to Menlo Park rozświetliło 800 żarówek Edisona z włóknem węglowym. Sto lat później, w roku 1980 Philips Lighting wprowadził na rynek oświetleniowy zupełnie nowe źródło światła – energooszczędną świetlówkę kompaktową.

 

 

 

Świetlówki kompaktowe

Tak rozpoczęła się rewolucja w oświetleniu, która trwa do dzisiaj. Pojawienie się alternatywnego źródła światła zużywającego 80% mniej energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnej żarówki rozpoczęło nową historię w oświetleniu gospodarstw domowych. Okazało się, że oszczędzanie energii elektrycznej może być bardzo proste – świetlówka kompaktowa na identycznym trzonku, co tradycyjna żarówka pozwoliła na ograniczenie zużycia energii i kosztów o 80%!

Rys. Nowoczesne świetlówki kompaktowe Philips na trzonkach E27 i E14
(80% oszczędności energii, 8 lat trwałości)


Produkowane dzisiaj nowoczesne, energooszczędne świetlówki kompaktowe nie różnią się gabarytami od tradycyjnych żarówek. Świetlówki kompaktowe typu Softone i Mini Softone mają identyczne wymiary jak tradycyjne żarówki. Ponadto emitują one światło o przyjemnej ciepłej barwie zbliżonej do światła tradycyjnej żarówki. Opracowano również wersje świetlówek energooszczędnych, które można bez problemu ściemniać (Softone Dimmable, Tornado Dimmable). Warto również wspomnieć, że świetlówki kompaktowe Philips Softone jak wiele innych są produkowane w Polsce.

Żarówki halogenowe

Na rynek oświetleniowy w roku 2008 po raz pierwszy trafiły żarówki halogenowe MASTER Classic (EcoClassic), które zostały zaprojektowane w oparciu o sprawdzoną technologię integracji elektronicznego transformatora z energooszczędną, niskonapięciową kapsułką halogenową.

Tabela 1. Podstawowe dane techniczne MASTER Classic

MASTER Classic

Świeczka

B36 20W

Źarówka

A55 20W

Żarówka

A55 30W

Napięcie [V]230230230
Moc [W]202030
Strumień świetlny [lm]370370620
Temperatura barwowa [K]285028502850
Trwałość [h]300030003000
Typ trzonkaE14E27E27

 

Energooszczędne żarówki halogenowe MASTER Classic (Eco Classic) mają identyczny kształt jak żarówki tradycyjne na trzonkach E27 i E14. Dodatkowo mogą być bez problemów stosowane ze ściemniaczami. Dotychczasowe halogeny pozwalały na uzyskanie jedynie 30% oszczędności na zużyciu energii przy dwukrotnie większej trwałości w porównaniu do tradycyjnej żarówki. Żarówka energooszczędna MASTER Classic przy emisji tej samej ilości światła, co tradycyjna żarówka zużywa o 50% mniej energii elektrycznej i ma trzykrotnie większą trwałość.

Tym samym po raz pierwszy sformułowanie żarówka energooszczędna stało się najbardziej trafne (do tej pory wielu konsumentów nazywało tak energooszczędną świetlówkę kompaktową).

 

Rys. Halogenowe żarówki energooszczędne Philips MASTER Classic na trzonkach E27 i E14
(50% oszczędności energii, 3 lata trwałości)

 

Żarówki energooszczędne MASTER Classic zostały zaprojektowane jako bezpośrednie zamienniki najczęściej spotykanych żarówek tradycyjnych w bańce A55 o mocach 40W i 60W oraz standardowych żarówek w kształcie świeczki o mocy 40W. Po raz pierwszy od pojawienia się energooszczędnej świetlówki kompaktowej mamy do wyboru energooszczędną żarówkę, dzięki której można oszczędzać energię przy zachowaniu znakomitej jakości światła charakterystycznej dla lamp żarowych. Nowa generacja energooszczędnych żarówek MASTER Classic posiada klasę efektywności energetycznej B, która nigdy wcześniej nie była osiągalna przez żarówki halogenowe.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
ekofan
niech nie podniecają się tak tymi świetlówkami i lepiej napiszą jak je zutylizują?
PHILIPS LIGHTING POLAND S.A.
ul. Kossaka 150, Piła
www.lighting.philips.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl