11 konstrukcji elektrowni wiatrowych - ELEKTROWNIE WIATROWE - MARS - OZE - WIATR - WINDSPIRE - QR5 - WHALEPOWER - WINDBELT - HONEYWELL WIND TURBINE - WEPOWER - SPIRAL DRAG WIND TURBINE - ARCHITECTURAL WIND - SKY SERPENT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY 11 konstrukcji elektrowni wiatrowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

11 konstrukcji elektrowni wiatrowych

Amerykańskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (AWEA) przedstawiło raport oceniający, że do 2030 roku 20% energii elektrycznej w USA będzie pochodziło z elektrowni wiatrowych. Poniżej prezentowanych jest 11 koncepcji turbin wiatrowych, które mogą pomóc Stanom Zjednoczonym osiągnąć ich założenia.

1. WhalePower

 

Co to jest: Ostrza wirnika WhalePower różnią się od standardowych wgłębieniami zrobionymi na wzór płetwy wieloryba. Dzięki takiemu rozwiązaniu roczny wzrost produkcji energii elektrycznej z takich turbin w stosunku do tradycyjnych wynosi 20%.

Jak działa: Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu możliwa jest praca wirnika turbiny pod większym kątem do wiatru nie powodując przeciążeń i nie tworząc zbyt wielkich oporów wiatru. Możliwe do uzyskania są kąty o 40% większe od stosowanych w standardowych elektrowniach wiatrowych

Gdzie ją zamontowano: Badania nad opisywanym rozwiązaniem rozpoczęły się w 2007 roku w Instytucie Energetyki Wiatrowej w Prince Edward Island, w Kanadzie. Pierwszą firmą, która korzysta z tego nowatorskiego rozwiązania jest Envira-Nort Systems.

 

 

2.    Quiet Revolution qr5Co to jest: Turbina wiatrowa qr5 jest przeznaczona dla środowiska miejskiego o niskiej prędkości i zmiennym kierunku wiatru.

Jak działa: Qr5 dzięki swojej konstrukcji zbiera wiatr ze wszystkich kierunków, w jakich wieje.

Gdzie ją zamontowano: Pierwsze turbiny zostały zainstalowane w Dagenham, na przedmieściach Londynu w 2007 roku. Pod koniec 2008 r było już zamontowanych ponad 70 turbin w różnych częściach Wielkiej Brytanii generując 4000-10000 kilowatogodzin rocznie (w zależności od producenta).

 

3.    Windspire

 

Co to jest: Windspire to pionowa turbina wiatrowa. Ma ok. 9 m wysokości. Ciekawostką jest fakt, że turbina jest w stanie przetrzymać wiatr wiejący z prędkością ponad 160 km/h.

Jak działa: Windspire posiada pionowy wirnik, który obraca się dzięki sile wiatru generując energię elektryczną.

Gdzie ją zamontowano: Opisywane turbiny są stosowane w ogromnej skali w USA do celów prywatnych w domach, firmach, szkołach i muzeach.

 

4. Mageen Air Rotor System (MARS)
 

Co to jest: MARS jest turbiną wiatrową mogącą pracować na dużej wysokości, nawet 300 m. Unosi się jak sterowiec – jest wypełniona helem

Jak działa: Turbina obraca się w osi poziomej, generując energię elektryczną w momencie gdy wiatr uderza w jej bok.

Gdzie ją zamontowano: MARS jest na razie w fazie testów. Planuje się pierwsze uruchomienia w 2010 roku. Będzie ona zlokalizowana na terenach wiertniczo-górniczych, na morzu oraz na wyspach.

 

5. Windbelt

 

Co to jest: Windbelt to małe turbiny wiatrowe generujące moc 40mW przy wietrze ok. 15 km/h. Kosztują zaledwie kilka dolarów.

Jak działa: Para magnesów zamontowanych w błonie oscyluje pomiędzy uzwojeniami cewki wytwarzając energię elektryczną.

Gdzie ją zamontowano: Opisywane rozwiązanie jest stworzone z myślą o biednych krajach takich jak Haiti i Gwatemala celem pozyskania taniej energii elektrycznej.

 

6. Honeywell Wind Turbine

 

Co to jest: Honeywell jest turbiną wiatrową montowaną na dachu, działającą przy niskich prędkościach wiatru np. 4 km/h.

Jak działa: Turbiny Honeywell wyposażone są w magnesy w ostrzach i obudowie śmigieł.

Gdzie ją zamontowano: Honeywell jest przeznaczona do zastosowań domowych i dla firm.

 

7. WePOWER

 

Co to jest: WePOWER jest pionową turbiną wiatrową, pracującą bardzo cicho i wytwarzającą energię elektryczną przy niskiej prędkości wiatru.

Jak działa: Podobnie jak wszystkie turbiny pionowe WePOWER nie musi ustawiać się do wiatru, gdyż dzięki swojej konstrukcji „zbiera” wiatr wiejący z dowolnego kierunku.

Gdzie ją zamontowano: Opisywana turbina jest przeznaczona do zastosowań domowych i do małych firm. WePOWER jest zainstalowana w garażu znanego w USA prezentera telewizyjnego Jaya Leno.

 

8. Spiral Drag Wind Turbine

 
Co to jest: Pionowa turbina wiatrowa, która może zostać umieszczona na różnej wysokości w zależności od wiatru.

Jak działa: Jej aluminiowe ostrza pokryte są materiałem, który „łapiąc” wiatr dostosowuje swój kształt do optymalnych warunków pracy.

Gdzie ją zamontowano: Turbina jest w fazie testów.

 

9. Architectural Wind

 

Co to jest: Architectural Wind są zespołem małych turbin wiatrowych, których przeznaczeniem jest montaż na górnych krawędziach budynków.

Jak działa: Kiedy wiatr uderza w budynek, tworzy się obszar przyśpieszonego przepływu powietrza. Dzięki swojej budowie (wysięgnikowi) turbiny „chwytają” wiatr i generują energię elektryczną.

Gdzie ją zamontowano: Montuje się je na budynkach, np. Maui Ocean Center – Hawaje, Logan International Airport w Bostonie.

 

10. Sky Serpent

 

Co to jest: Turbina wiatrowa korzystająca z wielu wirników podłączonych do jednego generatora.

Jak działa: Każdy z wiatraków łapie wiatr na swoim poziomie i obraca się z prędkością adekwatną do wiatru wiejącego na danej wysokości.

Gdzie ją zamontowano: Turbiny są budowane i testowane w Kaliforni (USA)

 

11. Airborne wind turbines

Co to jest: Turbina wiatrowa Airborne to zespół śmigieł pracujących na dużych wysokościach przy silnym wietrze. Opisywana konstrukcja została przystosowana do pracy w troposferze na wysokościach nawet 10 km ale organy rządowe ograniczyły tę wysokość do 600 m ze względów bezpieczeństwa.

Jak Działa: Do wzniesienia turbin śmigła są napędzane przez silniki znajdujące się na ziemi, energię dostarczając "po kablu". Dopiero w powietrzu przy silnym wietrze zasilanie zostaje wyłączone, a śmigła zaczynają produkować energię elektryczną.

Gdzie ją zamontowano: Opisywana turbina jest na razie w fazie testów. Poniższy film prezentuje turbiny o łącznej mocy 2 MW

Na podstawie: www.popularmechanics.com, www.jobyenergy.com/tech

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (12)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Pierwszy obrazek to kolejna odmiana turbulatora. Nic nowego, w awiacji od lat sie to wałkuje na wszelkich profilach.
No avatar
Gość
http://www.tvp.pl/lublin/aktualnosci/gospodarka/en
ergia-z-wiatru-w-kodniu-powsta
la-pierwsza-w-swiecie-pionowa-
turbina-wiatrowa/16738019
No avatar
radwoc
Fajny artykuł. Dzięki!
No avatar
chris korajczyk
Wersje prototypowe w fazie testów ale być może doczekają się realizacji w Europie. Puki co musimy stawiać na rodzimę konstrukcje.Artykuł godny polecenia.
Brak obrazka
@suwalczanin Masz rację jednak te pierwsze turbinki w kształcie płetwy mogą stać się montowana w tradycyjnych elektrowniach wiatrowych
Brak obrazka
Fajnie że się podoba:D Już nie zmieniam
Brak obrazka
Naprawdę świetny przegląd... proszę już tylko nie zmieniać nazwy linku bo gdzieś tam na swoim elektroinstalatorskim podwórku promuję portal i ten właśnie artykuł.
No avatar
Gość
11. FTW!
No avatar
suwalczanin
Rzeczywiście jest sporo możliwości, ale chyba żadna tak na dobrą sprawę się nie sprawdziła, bo koncerny energetyczne używają wiatraków ze standardową turbiną.
Brak obrazka
Dodałam jeszcze jeden rodzaj turbinek ;D
Brak obrazka
Też mi się podobało dlatego wrzuciłam;)
Brak obrazka
Ciekawa historia z tymi wiatrakami... :)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Inteligentny dom Inteligentny dom Celem grupy są tematy związane z systemami Inteligentnego Domu. Poruszane są tu tematy o produktach i ...
Automania Automania Grupa zrzeszająca pasjonatów czterech kółek.
Oświetlenie LED Oświetlenie LED Grupa zajmująca się tematami związanymi z technologią LED.
Młodzi elektrycy/elektronicy Młodzi elektrycy/elektronicy Koło osób - absolwentów gimnazjów, liceów, techników, którzy rozpoczynają lub mają zamiar ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl