Nowoczesne systemy montażowe przewodów - ELEMENTY MOCUJĄCE - OPASKI KABLOWE - OPASKI MONTAŻOWE - HELLERMANNTYTON - OPASKI - SYSTEMY MOCUJĄCE - SYSTEMY MOCOWANIA - MOCOWANIE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Nowoczesne systemy montażowe przewodów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowoczesne systemy montażowe przewodów

Dość powszechnie przyjętą opinią na temat opasek kablowych (inaczej montażowych) na naszym rynku jest parafrazowana definicja konia z encyklopedii staropolskiej, czyli „opaska jaka jest, każdy widzi”. Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą opinią, cytując inną mądrość ludową: „Diabeł tkwi w szczegółach”.

Opaski niezwykłe

Otóż większość użytkowników opasek rozróżnia je tylko po wymiarach, a bardziej zaawansowani ewentualnie po odporności na promieniowanie UV. Bardzo mało potencjalnych użytkowników zdaje sobie sprawę, że „klasyczne” opaski mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów odpornych na niską lub wysoką temperaturę,  bardzo odpornych chemicznie lub na radiację. Jednak w tym artykule chciałbym poruszyć temat opasek mocujących, które mają na celu nie tylko związać przewody, ale także je przymocować do konstrukcji nośnej.

Oczywiście każdy może w tej chwili powiedzieć, że przecież przy pomocy klasycznej opaski też można przymocować przewody do słupa, linki, drutu, koryta itd. Jest to prawda, jednak należy pamiętać, ze po pierwsze nie do wszystkich elementów konstrukcyjnych możemy podwiązać przewody, a po drugie tak zamocowane przewody mają bezpośredni styk z konstrukcją najczęściej metalową. Pod wpływem wibracji, czy też innych czynników mechanicznych istnieje ryzyko uszkodzenia izolacji przewodu. Dlatego zaleca się stosowanie elementów mocujących do opasek, które pełnią rolę separatorów lub dystansów.

Najczęściej stosowanymi takimi separatorami są cokoły samoprzylepne. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy nie mamy możliwości wykorzystania innych elementów mocujących. Jednak warunkiem stosowania ich jest odtłuszczenie powierzchni oraz praca w warunkach pokojowych. Zmiany temperatury ogólnie nie wpływają dobrze na trwałość połączenia. Dlatego tam gdzie można należy stosować mocowanie mechaniczne, dużo bardziej odporne na zmiany temperatury i procesy starzeniowe.

Branże będące liderami we wprowadzaniu innowacji technicznych, jak na przykład przemysł samochodowy, już dawno zaczęły wykorzystywać opaski z elementami mocującymi. Zauważono tam, że oprócz pewności mocowania i bezpieczeństwa wiązek elektrycznych, opaski z elementami mocującymi znacznie skróciły czas montażu wiązki. Dlatego warto poznać rozwiązania, które stosują najlepsi.

Opaski mocujące są zazwyczaj połączeniem „klasycznych” opasek z elementami mocującymi. Mogą być one wykonywane zarówno w wersji dwuczęściowej, czyli opaska i element mocujący są odrębnymi częściami połączonymi ze sobą, albo w wersji jednoczęściowej, gdzie element mocujący jest zintegrowany z opaską  (nierozdzielny). Bardziej istotną cechą jest sposób mocowania.

Mocowanie do otworu wierconego

Mounting Head Ties T50MRNajczęściej stosowanym sposobem montażu jest mocowanie do nawierconego otworu. Ten sposób montażu jest bardzo popularny dlatego, że nawiercenie otworu nie wymaga posiadania specjalnego oprzyrządowania, a ponadto wiele elementów konstrukcyjnych posiada już otwory.

Najstarszym sposobem mocowania jest mocowanie na kołek rozporowy. Element mocujący składa się z dwóch części: z częściowo rozciętej tulei (tzw. wąsów) oraz z kołka wewnętrznego, który wbity w środek tulei powoduje rozchylenie wąsów i zablokowanie uchwytu w otworze. Tego typu mocowanie jest stosowane najczęściej w otworach nieprzelotowych np. w budownictwie. Często też kołek wewnętrzny zastąpiony jest wkrętem. W zastosowaniach przemysłowych raczej unika się tej technologii, ze względu na czas montażu. Operacja montażu wymaga dwóch czynności – włożenia w otwór i wbicia kołka, a ponadto do wbicia kołka potrzebne jest dodatkowe narzędzie np. młotek.

W przemyśle mamy najczęściej do czynienia z otworami w blasze

Opaska mocująca z mocowaniem kotwicowym i uszczelkąNajpopularniejszym elementem mocującym do takich otworów jest element kotwicowy. Jego budowa przypomina plastikowa kotwicę, która przeciśnięta przez otwór rozkłada się po drugiej stronie blachy, blokując element w otworze. Takie rozwiązanie nie jest idealne, ponieważ żeby mocowanie było pewne element mocujący musi być dobrze dopasowany do grubości blachy. Aby stworzyć element bardziej uniwersalny obejmujący większy zakres grubości blach zwiększono tolerancje dopasowania i wyposażono element mocujący w dodatkowe skrzydełka dociskowe, które przyciągają kotwice z powrotem do otworu. Następnym pomysłem było zastąpienie skrzydełek dociskowych pełnym talerzykiem dociskowym, który poza dociskiem kotwicy do otworu zapewnia ochronę przed zabrudzeniami oraz przed strumieniem wody. Dla bardziej wymagających została opracowana wersja ze specjalną uszczelką, która w pełni zabezpiecza przed wodą.

Nowocześniejszym typem mocowania do otworu wierconego jest tzw. mocowanie choinkowe. Zostało ono opracowane tak, aby zwiększyć jeszcze bardziej uniwersalność uchwytu. Budowa jego przypomina choinkę, czyli na bolcu o małym przekroju umieszczone są lamelki w formie okrągłej, pełniących rolę podobną do kotwicy w mocowaniu kotwicowym. Dzięki temu wystarczy, aby chociaż jedna lamelka przeszła na drugą stronę otworu, aby uchwyt był dobrze zamocowany. Z drugiej strony znajduje się talerz dociskowy tak jak w przypadku mocowania kotwicowego. Właśnie ze względu na uniwersalność opaski z mocowaniem choinkowy powoli wypierają starsze mocowania kotwicowe.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
kowal
poproszę o opinię na temat produktu
No avatar
elektryk
Czy ktoś z czytelników stosował rozwiązania tej firmy?
HellermannTyton GmbH
ul. Grosser Moorweg 45, Tornesch
tel.  +48 22 673 89 54
fax.  +48 22 673 89 54
www.HellermannTyton.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl