Komitet Prognoz PAN o roli techniki w medycynie - MEDYCYNA - TECHNIKA - NAUKA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Nauka Komitet Prognoz PAN o roli techniki w medycynie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Komitet Prognoz PAN o roli techniki w medycynie

Jedynym sposobem na pogarszającą się jakość opieki medycznej może być coraz doskonalsze "uzbrojenie techniczne" medycyny - uważa prof. Ryszard Tadeusiewicz z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

O roli techniki w medycynie naukowiec opowie w środę (23 września) w Warszawie. Jego wykład otworzy obrady Komitetu Prognoz Polska 2000plus przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

W referacie - dołączonym do zaproszeń na spotkanie przez organizatorów spotkania - prof. Tadeusiewicz dowodzi m.in., że lekarz mający dostęp do najnowszej aparatury medycznej nie tylko działa sprawniej i może otoczyć skuteczną opieką znacznie większą liczbę ludzi, ale dodatkowo jakość jego usług może być znacznie wyższa. Zwraca też uwagę, że produkty inżynierii biomedycznej (urządzenia techniczne i programy komputerowe), które pomagają lekarzom skuteczniej służyć większej liczbie pacjentów, wyłącznie zwiększają sprawność ich pracy, nie przyczyniając się do - jak to się czasem mówi - dehumanizacji zawodu lekarskiego.

Naukowiec podkreśla, że to lekarz ustala terapię i on podejmuje wszystkie istotne decyzje. Maszyny mu w tym pomagają jak tylko mogą, ale tak jak dźwig nie przesądza o kształcie domu, który pomaga wznosić, tak system elektroniczny wspomagający lekarza nie przesądza o tym, jak (i z jakim skutkiem!) leczony będzie pacjent.

Wprowadzeniem do środowej dyskusji będą także koreferaty prof. Tadeusza Pałko z Politechniki Warszawskiej oraz dr. Marcina Binkowskiego z Uniwersytetu Śląskiego.

Pierwsze po urlopowej przerwie posiedzenie Komitetu Prognoz otworzy jego prezes prof. Michał Kleiber. Celem spotkania jest przedyskutowanie konsekwencji jakie pociąga za sobą postęp techniczny w medycynie - i to zarówno z punktu widzenia efektów społecznych jak i kosztów.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl