Zgodnie z przyjętą przez rząd „Polityką energetyczną Polski do 2030 roku” do 2020 r. w naszym kraju powstać mają nowe bloki energetyczne o łącznej mocy ok. 16 tys. MW. W rządowych planach znalazła się budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Polityka energetyczna zakłada także stworzenie stabilnych perspektyw dla inwestowania w infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną. Jej realizacja wymagać będzie ogromnych nakładów inwestycyjnych - szacuje się, że w najbliższych 10-15 latach wartość inwestycji firm energetycznych może sięgnąć nawet 200 mld złotych. Wymagać będzie też dostępu do nowoczesnych rozwiązań z zakresu wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Okazją do zapoznania się z najnowszymi produktami i technologiami dla energetyki jest kolejna edycja Międzynarodowych Targów Energetycznych EXPOPOWER, które odbędą się w Poznaniu w dniach 18-20 maja 2010 r.
Targi pełne energii
Tematyka targów EXPOPOWER odbywających się pod hasłem „Przyszłość energetyki – energetyka przyszłości” obejmuje wytwarzanie, przesył i dystrybucję energii elektrycznej. Podobnie jak w roku ubiegłym wśród wystawców EXPOPOWER 2010 będą liderzy tego sektora, wiodący producenci, dystrybutorzy i usługodawcy związani z energetyką i elektrotechniką w tym m. in.: ABB, Apator, Efen, Elektromontaż Poznań, Elektromontaż Lublin, ENEA, Jean Mueller Polska, Hager Polo, Mikronika i ZPUE Włoszczowa. Podczas targów prezentowana będzie innowacyjna oferta ponad 200 firm z 11 krajów: Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Specjaliści z zakresu energetyki i elektrotechniki spotkają się w Poznaniu w maju już po raz czwarty. W ciągu ostatnich lat targi EXPOPOWER stały się jednym z najważniejszych spotkań branży elektroenergetycznej w kraju. Patronat honorowy nad EXPOPOWER 2010 objęło Ministerstwo Gospodarki i Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Andrzej Czerwiński. Impreza odbywa się również pod patronatem organizacji branżowych: Izby Gospodarczej CIEPŁOWNICTWO POLSKIE, Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego, Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej i Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Salon Oświetlenie
Wychodząc naprzeciw licznym sugestiom firm z branży oświetleniowej Międzynarodowe Targi Poznańskie postanowiły poszerzyć tematykę EXPOPOWER o Salon Oświetlenie. Towarzyszyć będzie mu konferencja „Energooszczędność w oświetleniu” przygotowana przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Tematyka konferencji obejmuje energooszczędne oświetlenie dróg, nowoczesne oświetlenie w kolejnictwie, energooszczędne oświetlenie wnętrz, sterowanie i eksploatację oświetlenia, oświetlenie diodowe, diody LED w znakach zmiennej treści i sygnalizacji świetlnej, a także nowoczesne konstrukcje wsporcze dla oświetlenia.
Energetyczne spotkania
„Jestem przekonany, że wzorem lat ubiegłych, impreza zostanie zorganizowana na najwyższym poziomie. Od trzech lat o jej marce stanowi aktualna i istotna tematyka oraz różnorodne, prestiżowe grono uczestników. To kompetencje oraz otwartość dyskutantów i gości tworzą najcenniejszą wartość targów EXPOPOWER 2010 – wiedzę, która pozwala świadomie i skutecznie mierzyć się z wyzwaniami współczesności” - napisał w liście do uczestników targów Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Andrzej Czerwiński. Okazją do zdobycia tej wiedzy, a także wymiany poglądów między specjalistami z branży elektroenergetycznej są konferencje i seminaria, w które targi EXPOPOWER tradycyjnie obfitują.
Wśród licznych specjalistycznych wydarzeń na uwagę zasługuje Forum Elektroenergetyki Polskiej pod hasłem „Uwarunkowania rozwoju rynku energii w Polsce” organizowane przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, które adresowane jest do przedstawicieli przedsiębiorstw elektroenergetycznych zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją, przesyłem i obrotem energią elektryczną, a także firm konsultingowych, środowisk naukowych i decydentów. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali także eksperci branżowi, przedstawiciele instytucji państwowych i naukowych. Trzy sesje tematyczne forum dotyczą: prawa UE w obszarze energetyki, uwarunkowań wewnętrznych rynku energii w Polsce oraz wpływu infrastruktury na rynek energii.
Z uwagi na pubiczną dyskusję na temat lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej, wyjątkowo ciekawie zapowiada się seminarium „Energetyka jądrowa a gospodarka regionu” organizowane przez Instytut Energii Atomowej POLATOM i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Podczas tego wydarzenia mowa będzie m. in. na temat wpływu elektrowni jądrowych w czasie normalnej pracy na zdrowie ludzi i środowisko, a także szans na ożywienie gospodarcze regionu poprzez budowę i funkcjonowanie obiektu tego typu.
Poznański Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich organizuje wraz z Wielkopolską Izbą Inżynierów Budownictwa VIII konferencję naukowo-techniczną z cyklu „Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia". Tematem tegorocznego spotkania jest „Kompleksowa ochrona odgromowa obiektów budowlanych zgodnie z wymaganiami zawartymi w normach serii PN-EN 62305”. Powszechne stosowanie systemów informatycznych, telekomunikacyjnych, teleinformatycznych i kontrolno-pomiarowych stwarza konieczność zwrócenia większej uwagi na ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed zagrożeniami występującymi podczas wyładowań piorunowych. Dobierając w instalacji elektrycznej system i urządzenia ograniczające przepięcia należy postępować zgodnie z wymogami zawartymi w normach i przepisach. Normy serii PN-EN 62305 wprowadzają w tym zakresie postanowienia surowsze i bardziej szczegółowe niż dotychczasowe uregulowania. Celem konferencji jest przybliżenie aktualnych zagadnień dotyczących ochrony odgromowej budynków szerokiej rzeszy elektryków zajmujących się tą problematyką.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest także współorganizatorem specjalistycznej dwudniowej konferencji „Nowoczesne elementy układów przyłączania do systemu elektroenergetycznego”. Tematem przewodnim seminariów pierwszego dnia jest „Podłączanie farm wiatrowych”. Bohaterem drugiego dnia będzie wyłącznik izolacyjny 110 kV. Prelegenci będą starali się znaleźć odpowiedź na pytanie czy jest to rewolucja czy naturalna ewolucja konstrukcji łączników. Konferencję współorganizuje ABB i Energoprojekt – Poznań.
Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Miasto Poznań zapraszają podczas targów EXPOPOWER na ogólnopolską konferencję „Energetyka – Informatyka – Innowacje”. W jej trakcie poruszone zostaną następujące tematy: infrastruktura teleinformatyczna oraz zintegrowane systemy monitoringu sieciowego, zintegrowane systemu automatycznego odczytu energii (AMR, AMS), SMOA Devices - system monitorowania i zarządzania energią w lokalnych i rozległych sieciach oraz systemach komputerowych, integracja systemów zarządzania energią, zastosowanie urządzeń pomiarowych w systemach wyznaczania bonifikaty z tytułu dostarczonej do klienta energii elektrycznej o niewłaściwych parametrach jakościowych, inteligentny pomiar i sterowanie w sieci elektroenergetycznej na przykładzie projektów dla farm słonecznych i wiatrowych, zarządzanie infrastrukturą elektroenergetyczną przez rozwiązania Verax Systems, projektowa organizacja pracy w przedsiębiorstwach energetycznych - zarządzanie portfelem projektów oraz controlling projektowy, rozwój systemów informatycznych koncernów energetycznych ze szczególnym uwzględnienie koncepcji sieci inteligentnych, możliwości ICT - rozwiązywanie problemów zarządzania energią w jednostkach samorządowych oraz wpływ informatyzacji energetyki na tworzenie jednolitego europejskiego rynku energii.
Na spotkanie podczas targów zaprasza również Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne. Podczas konferencji omówiona zostanie działalność członków stowarzyszenia dla rynku elektrycznego w zakresie projektowania, usług i produkcji. Pełen program targów dostępny na www.expopower.pl
Nowości na targach
Największą atrakcją dla zwiedzających targi profesjonalistów będą nowości prezentowane na stoiskach. Targi to bowiem doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi produktami i technologiami, które wprowadzane są na polski rynek. Wystawcy EXPOPOWER zaprezentują kilkaset nowych rozwiązań. Stoiska wystawców, którzy zgłosili swoje nowości, zostaną specjalnie oznakowane. Szczegółowa lista nowości jest dostępna na stronie www.expopower.pl
Dla zarejestrowanych wstęp wolny
Zarejestrowani zwiedzający uprawnieni są do bezpłatnego wstępu na targi. Międzynarodowe Targi Poznańskie zachęcają do wcześniejszej rejestracji online w serwisie www.mtp24.pl. Dzięki temu skróceniu ulegną formalności przy wstępie na teren ekspozycji.
Szeroka oferta
W tym samym czasie na terenie targów odbędą się po raz drugi Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER oraz Międzynarodowe Targi Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno-Pomiarowej AUTOMA.
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej EXPOPOWER 2010 będzie można zwiedzać:
• w dniach 18 i 19 maja w godzinach 9.00 - 17.00
• w dniu 20 maja w godzinach 9.00 – 16.00.
REKLAMA |
REKLAMA |