Elektrownia wiatrowa - wykonanie sposobem gospodarczym - ELEKTROWNIE WIATROWE - WIATRAKI - OBLICZENIA - SCHEMATY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Elektrownia wiatrowa - wykonanie sposobem gospodarczym
DIY
drukuj stronę
poleć znajomemu

Elektrownia wiatrowa - wykonanie sposobem gospodarczym

Niewielką elektrownie wiatrową można wykonać w dom sposobem gospodarczym z materiałów dostępnych w gospodarstwie domowym.

Budowa wiatraków sposobem gospodarczym

Budowa elektrowni wiatrowej sposobem gospodarczym jest w miarę prosta pod warunkiem, że przygotujemy odpowiednie materiały, które mamy dostępne w gospodarstwie domowym. Jedynym zakupem będzie zakup prądnicy. Firma Komel oferuje różnego rodzaju prądnice. Przygotowanie konstrukcji bez fundamentów (mocowanie masztu na odciągach) pozwoli uniknąć – pozwolenia na budowę. Przygotowując budowę wiatraka, skorzystamy z danych internetowych oraz specjalnego programu komputerowego. Należy dobrać moc prądnicy do założonej średnicy koła wiatrowego. Ponadto konstrukcję wykonujemy z odpowiednich kątowników tak jak w konstrukcjach kratowych choć może to być i konstrukcja drewniana. W programie komputerowym można dokładnie zaprojektować całą konstrukcję. Łopaty (śmigła) z wykonamy z odpowiednio wyprofilowanej blachy aluminiowej. Kąty natarcia łopat wyznaczono za pomocą programu komputerowego.

Należy obliczyć konieczne przełożenie przekładni, którą to przekładnię wykonać można z kół zębatych i łańcucha motocykla, np. Jawa. Wiatrak ustawia się do wiatru za pomocą steru głównego. Należy też zadbać o zabezpieczenie przeciw burzowe. Zabezpieczenie to powodujące ustawianie się koła wiatrowego bokiem do kierunku wiatru w przypadku porwistego wiatru. Zabezpieczenie to wykorzystuje dodatkowy boczny ster oraz system linek i ciężarków. 

Masa całego wiatraka wynosi około 200kg, dlatego można było go umieścić na drewnianym maszcie o wysokości 12 m. Jednak konstrukcja kratowa metalowa jest bardziej stabilna. Maszt nie posiada fundamentów. Utrzymuje się za pomocą odciągów. Energia elektryczna uzyskiwana z wiatraka może być obecnie używana do ogrzewania wody lub do podgrzewania pomieszczeń.

Jak wspomniano elektrownię wykonano z materiałów i elementów dostępnych w danej chwili w gospodarstwie. Jedynym większym wydatkiem była prądnica z magnesami trwałymi (3000 zł). Koszt pozostałych materiałów, które zostały zakupione do budowy wiatraka szacuje się na 500÷600 zł. Całkowity koszt materiałowy wyniósł około 3600 zł. Jednak koszt metalowej konstrukcji może być nieco wyższy.

 

Jak zaprojektować własną elektrownie wiatrową?

Zanim zaczniemy budować elektrownie wiatrową sposobem gospodarczym musimy ją najpierw zaprojektować. Pomocny nam będzie program Wiatrak 1.1. Program pozwala całkowicie na wykonanie obliczeń całej elektrowni. Na poniższych linkach można znaleźć program.

http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/wiatr/progrw11.html

http://www.premicz.com/t_program2.htm

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (8)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Wolf
To nie dla przeciętnego marzyciela który myśli że coś tam wie koszt jest duży nawet gdy wykonasz to w większości sam to 1 do 2 kW to dość dokuczliwy koszt. Licząc uzyskaną energię przy wietrzności u nas to zwrot inwestycji co najmniej 10-15 lat. Wziąć pod uwagę iż przeciętny dom potrzebuje rocznie około 3500kW i pomnożyć to przez 0,70zł to za to urządzenie masz 2,5 roku świętego spokoju. Z tego urządzenia wygenerujemy w porywach może 500 do 800kW rocznie to już sukces i pomnożymy przez 0,70zł to uzyskamy 300 może 400zł rocznie biorąc jeszcze remonty i konserwacje to kwota ulegnie pomniejszeniu. Więc wniosek jest jeden iż czekamy na zwrot jak na wstępie lub dłużej. Nie przeczę to fajna sprawa ale tylko dla bogatych ewentualnie dla hobbystów.
No avatar
figur
schemat statora do 40 magnesow
No avatar
Gość
Gdzie umieszcza się akumulator?
Jak poprowadzić kable z prądem z głowicy przez maszt?
Jak wykonać zabezpieczenia przed nadmiernym naładowaniem akumulatora?
No avatar
Gość
nigdzie nie podaje sie jak wygląda elektryka takiego przedsięwzięcia, a każdy opisyje banalne rzeczy budowy masztu czy wirnika.
No avatar
Gość
czy może pan rozwinąć tego bloga, przydałby się opis, schematy, zdjęcia
No avatar
ciekawski
Czesto spotykam artykuly i komentarze do nich, propagujace administracyjna partyzantke, tak jakby Polak nie przejrzal jeszcze na oczy od 1945 r, poprzez rok 1989. Moim zdaniem, z minimalistow unikajacych starania sie o zezwolenie w Urzedzie (podpieranie sie tu odciagami) nalezy spojrzec na otaczajacy nas swiat jako maksymalista, ktory poprosi o zezwolenie i za niewygorowana oplata zezwolenie takie uzyska. Urzad nie kopie, ani nie gryzie. Budowanie solidnej i stabilnej wiezy zwroci sie szybciej, niz tej z luzujacymi sie bez przerwy odciagami, nawet jesli zastosujemy rzymska srube, roboty bedziemy miec co nie miara. Co wiekszy wiatr linki beda sie luzowac. Moj ojciec mawial, ze jestesmy za biedni na to, by kupowac dziadostwo. Jesli inwestowac, to nie dziadowac.
Brak obrazka
w programię są wszystkie potrzebne wzory do obliczeń
No avatar
czytelnik
Czy możesz dorzucić zestaw wzorów do obliczenia przekładni itd?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Politechnika Gdańska Politechnika Gdańska Grupa zrzeszająca pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej.
Zasilacze laboratoryjne Zasilacze laboratoryjne Zapraszam wszystkich elektroników tych zaawansowanych i początkujących do grupy, gdzie poruszane będą ...
Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Lubelskiej
Serwis elektroniki użytkowej Serwis elektroniki użytkowej Zamieszczamy tu wątki dot. serwisu elektroniki użytkowej, pomysły rozwiązań i problemy na które ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl