Kolejny fragment pracy dyplomowej. Tym razem trochę podstawowych informacji o światłowodach.
Światłowód to włókno składające się z rdzenia otoczonego płaszczem, w którym odbywa się propagacja światła dzięki wykorzystaniu zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia światła. W czasie transmisji fala elektromagnetyczna propaguje przede wszystkim w rdzeniu. Głównym zadaniem płaszcza, którego współczynnik załamania jest mniejszy niż rdzenia, jest utrzymywanie światła wewnątrz włókna.
Światłowody mogą być klasyfikowane według kilku następujących kategorii:
Ze względu na charakter pracy w dalszej części rozważane będą światłowody szklane, włókniste, wielomodowe o skokowym rozkładzie współczynnika załamania światła.
Odbicie to nagła zmiana kierunku rozchodzenia się fali na granicy dwóch ośrodków powodująca, że pozostaje ona w ośrodku, w którym się rozchodzi. Zjawisko to zostało opisane za pomocą prawa odbicia.
Kąt odbicia θO jest równy kątowi padania θP. Promień odbity O i promień padający P leżą w jednej płaszczyźnie, zawierającej normalną do powierzchni odbijającej w punkcie padania S. Kąt padania θP zawarty jest pomiędzy promieniem padającym a normalną do powierzchni. Kąt odbicia θO zawarty jest pomiędzy promieniem odbitym a normalną do powierzchni.
Rys.1 Odbicie światła [12].
Załamanie (refrakcja) to zmiana kierunku rozchodzenia się fali związana ze zmianą jej prędkości, gdy przechodzi ona do innego ośrodka. Inna prędkość powoduje zmianę długości fali, a częstotliwość pozostaje stała. Opis matematyczny tego zjawiska został sformułowany za pomocą prawa załamania światła (prawa Snella)
Stosunek sinusa kąta padania θP do sinusa kąta załamania θZ jest równy stosunkowi prędkości v1 rozchodzenia się światła w ośrodku pierwszym do prędkości v2 rozchodzenia się światła w ośrodku drugim. Promień załamany Z i padający P leżą w jednej płaszczyźnie zawierającej normalną do granicy ośrodków. Kąt padania θP zawarty jest pomiędzy promieniem padającym a normalną do powierzchni. Kąt załamania θZ zawarty jest pomiędzy promieniem załamanym a normalną do powierzchni.
Rys.2 Załamanie światła [12].
Współczynnik załamania światła (współczynnik refrakcji) to wielkość opisująca załamanie fali elektromagnetycznej przy jej przejściu z jednego ośrodka do drugiego. Pozwala on określić kierunek biegu promieni załamanych. Współczynnik ten zależy od stosowanych materiałów oraz od długości fali elektromagnetycznej.
Wyróżnia się:
gdzie:
c – prędkość światła w próżni.
Zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia występuje na granicy dwóch ośrodków przeźroczystych o różnych współczynnikach załamania światła i polega na tym, że promień P padający na granicę od strony ośrodka o wyższym współczynniku załamania pod kątem padania θP większym niż kąt graniczny θgr, nie przechodzi do drugiego ośrodka, lecz ulega całkowitemu odbiciu.
Rys.3 Kąt graniczny [12].
Kąt graniczny θgr to kąt padania, przy którym kąt załamania ma miarę 90º , a promień nie wchodzi do drugiego ośrodka. Można go wyznaczyć na podstawie poniższego równania.
gdzie:
n1 – współczynnik załamania światła w rdzeniu,
n2 – współczynnik załamania światła w płaszczu.
|
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Politechnika Gdańska Grupa zrzeszająca pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej. |
Oświetlenie oświetlenie in general ;-) |
Łącza Radiowe i ... Łącza radiowe punkt-punkt, punkt-wielopunkt, Sieci dostępowe WiFi, Stacje Bazowe telefonij ... |
Oprogramowanie projektowe Grupa zrzeszająca osoby i poruszająca tematy z zakresu projektowania za pomocą oprogramowania CAD |
REKLAMA |
Coś tu się nie zgadza z tą prędkością światła w szkle. Wynosi około 2/3 prędkości w próżni więc około 200 000 km/s