PS20 - największa na świecie wieżowa elektrownia słoneczna
Hiszpańska firma Abengoa wybudowała wysoką na 54 piętra wieżę słoneczną w pobliżu Sewilli. Cała konstrukcja składa się z ponad 1200 Heliostatów sąsiadujących z ogromną wieżą. Każdy heliostat zajmuje 1291 stóp kwadratowych, co daje całe pole heliostatów o powierzchni 155 tys. m2. Heliostaty przez cały dzień skupiają promienie słoneczne na dwóch osiach i koncentruje promieniowanie na odbiorniku znajdującym się w górnej części mierzącej ponad 160m wieży. Od biornik przetwarza 92% otrzymanych promieni słonecznych w parę wodną, która jest pompowana rurami w dół do generatora napędzanego turbiną u podstawy wieży. Elektrownia PS20 jest w stanie wytwarzać rocznie 20 megawatów (MW) energii elektrycznej rocznie wystarczająco dużo, aby zasilać 10 tys. domów.
Desertec - największy na świecie projekt solarny
Korzystając z warunków klimatycznych panujących na Saharze, giganci energii odnawialnej przygotowują projekt największej na świecie elektrowni energii słonecznej, które łącznie ma generować 100GW skoncentrowanej energii słonecznej. Elektrownia promowana przez Fundację Desertec zostanie wybudowana przez 20 niemieckich koncernów, które gromadziły się w celu omówienia inwestycji i planów stworzenia ogromnego projektu. W przeciwieństwie do innych elektrowni słonecznych, które zwykle są ulokowane w jednym miejscu, ta ogromna elektrownia będzie rozsiana na terytorium kilku stabilnych politycznie krajów w Afryce Północnej. Łączna produkcja projektu będzie 80 razy większa od elektrowni planowanej na pustyni Mojave w USA.
Moc będzie transportowana do Europy przez Morze Śródziemne liniami wysokiego napięcia prądu stałego, które docelowo mają zaspokajać 15% zapotrzebowania na energię. Firmy uczestniczące w planach oświadczyły, że podobne instalacje muszą być wykonane, aby zakończyć kryzys energetyczny. Wykonanie wartego 400 miliardów euro projektu zajmie 10 do 15 lat, ale raz skonstruowany system pomoże wielu krajom w dążeniu w kierunku odnawialnych źródeł energii i uniezależnienia się od paliw kopalnych.
Źródło: greendiary.com
|
REKLAMA |
REKLAMA |