Chcąc wymienić gniazdko, wyłącznik, oprawę oświetleniową czy też wykonać inne prace związane z urządzeniami elektrycznymi do 1kV musimy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jak zdobyć te uprawnienia, jakie są najczęściej zadawane pytania, te i inne odpowiedzi poznasz odwiedzając mojego bloga.
Na samym początku chciałbym zaznaczyć to, czego uprawnienia na pewno nie dają!
Otóż uprawnienia nie dają pewności, że nie zostaniemy porażeni prądem elektrycznym, chociaż sama nazwa mogłaby sugerować, że możemy pracować pod napięciem do 1kV - bynajmniej. Wszelkie prace związane z instalacjami elektrycznymi do 1kV (mam tu na myśli nawet te proste czynności wymiany gniazd, źródeł światła, opraw oświetleniowych, wyłączników, układania przewodów zasilających itp.) należy wykonywać, gdy wyłączone jest napięcie zasilające tych urządzeń.
Oczywiście są prace, które można wykonać wyłącznie pod napięciem, tj, gdy układ jest podłączony do zasilania, ale są to specjalne prace (najczęściej kontrolno-pomiarowe), które wykonujemy ze szczególną ostrożnością przy obecności osoby asekurującej, która w razie porażenia, jest przeszkolona do udzielania pierwszej pomocy w takich wypadkach.
Jeśli chcemy zdobyć takie uprawnienia w zakresie eksploatacji, nie potrzebujemy ukończyć specjalnej szkoły. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy w tym temacie, nie kończyliśmy technikum lub uczelni wyższej warto jest skorzystać z kursów przygotowawczych organizowanych przez np. Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Materiały dotyczące takiego kursu można pobrać ze strony www.sep.com.pl w zakładce opracowania.
Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku o sprawdzenie kwalifikacji zawodowych w obranym przez nas zakresie. Pobieramy go z najbliższego oddziału SEP, w którym będziemy mieli egzamin. Oddziały SEP znajdują się chyba we wszystkich miastach powiatowych. Koszt sprawdzenia kwalifikacji to ok 130zł.
Podsumowując, aby zdobyć uprawnienia, o których mowa w temacie należy:
[1] Przygotować się z zakresu kwalifikacji, o które się ubiegamy (kurs przygotowawczy, albo samodzielna nauka),
[2] Wypełnić wniosek, którego przykład umieszczam w załączniku,
[3] Uiścić opłatę,
[4] Stawić się w wyznaczonym terminie na egzamin i wykazać się posiadaną wiedzą.
Ten temat jest i będzie aktualny, zainteresowałem się nim, bo też wybieram się po raz pierwszy na egzamin kwalifikacyjny do 1kV. Chociaż egzaminy są przeprowadzane w różnych miejscach i przez różne osoby to jednak pytania pozostają w większości przypadków bardzo podobne. Udało mi się zebrać pytania, które usłyszeli moi znajomi. Będę starał się dodawać ich coraz więcej tak żeby jak najlepiej wyczerpać ten temat. Niestety nie umieszczam na nie odpowiedzi, ale zachęcam do poszukiwań.
Poniżej w załączniku znajdują się także pytania, które wyczerpują chyba cały temat dotyczący kwalifikacji do 1kV.
Jeszcze jedna informacja nie zbędna z tego zakresu... zdobyte uprawnienia należy odnawiać co 5 lat. Po pięciu latach stają się one nie ważne - wielu o tym zapomina, lub istnieje jeszcze przekonanie, że są one udzielane bez terminowo, bynajmniej!
Wniosek należy wydrukować na jednej kartce dwustronnie!
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Amatorskie urządzenia ... Zapraszam do zbierania, prezentowania, dyskutowania nad amatorskimi rozwiązaniami energetycznymi, ... |
Akty prawne, normy Akty prawne, normy i inne zagadnienia |
Jak tworzyć budynki o ... CELEM GRUPY JEST RZETELNE STUDIUM NA TEMAT OSZCZĘDNOŚCI ENERGI ELEKTRYCZNEJ ,ODRZUCENIE LOBOWANIA NA RZECZ ... |
Politechnika Gdańska Grupa zrzeszająca pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej. |
REKLAMA |
XD
nie ucze się, kto ma ziolo na sell?
Papier już mam :) szkolenie szybkie i solidne, trzeba miec jakieś pojęcie o elektryce jeśli chce się to gdzieś na poważnie wykorzystywać, ale taki papier przyda się te zwykłym pracownikom, bo teraz na magazynach niektórzy bhpowcy nie pozwalają nawet naładować wózka bez uprawnień do 1kv.
Ich stronka http://kursyelektryczne.com.pl/
chodzi o szkolenie i egzamin SEP do 1KV eksploatacja
.
w swiadectwie pracy nie ujeto praca o charakterze szczegolnym.moze ktos odpowie czemu?a moze mamy slabe przebicie jako STOWARZYSZENIE ELEKTRYKOW I ELEKTRONIKOW POLSKICH w stosunku do innych grup spolecznych i ich zwiazkow zawodowych!
3 dniowy kurs kosztuje 600 zł. Sam egzamin 150.
Można przyjść na sam egzamin - odpowiada się ustnie, codziennie w godz 11-13.
http://www.spe.warszawa.pl/stowarzyszenie.html
POZDRAWIAM
mając w firmir agregaty prądotwórcze 2,2 kVA i 6 kVA czy muszę mieć na nie uprawanienia SEP np. do 1 kV
Gdy robi się sepa + pomiary to jakie dodatkowe zagadnienia mogą być rzecz jasna oprócz tych u góry bo to wiadomo podstawa
1. Podać przekroje przewodów miedzianych (Cu) stosowanych w instalacjach elektrycznych.
2. Jakie znasz typy źródeł światła?
3. Po co w świetlówkach jest kondensator?
1. Robimy remont budynku. W ścianie jest wyrwa i z jednej strony wystają 2 przewody i z drugiej tak samo. Wystają 2 czarne przewody, które zasilają gniazdko w innym pokoju. Jak połączyć przerwane przewody razem aby w gnieździe ponownie pojawiło się napięcie?
2. Jakie mierniki wykorzystuje się do pomiaru impedancji pętli zwarciowej? Jak zmierzyć impedancję pętli zwarciowej za pomocą miernika pętli zwarciowej? (sposób połączenia miernika do przewodów instalacji)