Skutki przepływu prądu elektrycznego przez organizm człowieka - SEP - ELEKTRYCZNY - PRĄD - KURS DO 1KV - 1KV - FIBRYLACJA KOMÓR SERCA - PRZEPŁYW PRĄDU - SKUTKI - PORAŻENIE - IMPENDACJA CIAŁA CZŁOWIEKA - STREFY CZASOWO-PRĄDOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Skutki przepływu prądu elektrycznego przez organizm człowieka
drukuj stronę
poleć znajomemu

Skutki przepływu prądu elektrycznego przez organizm człowieka

Wpis swoim zakresem obejmuje omówienie skutków przepływu prądu elektrycznego przez organizm człowieka. Dołączone wideo prezentuje zakres materiału będącego częścią szkolenia SEP 1kV. Materiał dostępny również jako pliki do pobrania.

Potencjał elektryczny, a napięcie elektryczne

Mówiąc o napięciu elektrycznym należy mieć na myśli różnicę potencjałów, jaka istnieje między dwoma punktami obwodu elektrycznego, to właśnie ona stanowi zagrożenie dla organizmów żywych.Skutki przepływu prądu elektrycznego przez organizm człowieka cz 1/2Skutki przepływu prądu elektrycznego przez organizm człowieka cz 2/2Przepływ prądu elektrycznego – zależy od rezystancji obwodu elektrycznego i przyłożonej doń różnicy potencjałów, która to wymusza jego przepływ po najkrótszej drodze oporu, w celu wyrównania potencjałów.

Sytuacja, w której człowiek stanowi drogę przepływu prądu elektrycznego nie powinna mieć nigdy miejsca. Jednak pomimo wszelkich starań może się tak zdarzyć, że człowiek będzie tworzył zamknięty obwód elektryczny i wówczas przez jego organizm popłynie prąd elektryczny.

Przepływ prądu elektrycznego przez organizm żywy wywołuje skutki fizyczne (np. cieplne), chemiczne (np. elektroliza płynów ustrojowych) lub biologiczne (np. zaburzenia czynności życiowych), które ogólnie można nazwać porażeniem elektrycznym.

Warto zwrócić uwagę, że nie rozważa się niebezpieczeństwa związanego z występowaniem potencjału. Potencjał elektryczny nie stanowi sam w sobie zagrożenia dla organizmu człowieka, jednak różnica potencjałów stanowi niezwykłe zagrożenie, jeśli zostanie przyłożona do organizmu człowieka. Napięcie elektryczne jest parametrem pośrednim, ponieważ jego wartość ma wpływ na wartość płynącego prądu elektrycznego przez organizm człowieka, który to wywołuje negatywne, a niekiedy tragiczne dla niego skutki.

W danych statystycznych dotyczących śmiertelnych wypadków w wyniku porażenia prądem elektrycznym (Rys. 1) na przestrzeni więcej niż 30 lat nie widać znaczącej zmiany odnośnie ich ilości. Nie oznacza to jednak, że nie dokonał się w tym okresie postęp w zakresie bezpieczeństwa. Wówczas dokonał się wielokrotny wzrost zużycia energii elektrycznej oraz zwiększenie liczby i różnorodności odbiorników, a utrzymanie na coraz to niższym poziomie liczby śmiertelnych wypadków, można uważać za pewnego rodzaju sukces w dziedzinie bezpieczeństwa. 


alt
Rys. 1. Statystyka wypadków śmiertelnych wskutek porażenia prądem elektrycznym w Polsce (1), w Niemczech (2) oraz Austrii (3). Linie ciągłe – całkowita liczba wypadków, linia kreskowa – wypadki przy niskim napięciu


Skutki działania prądu elektrycznego na organizmy żywe rozważa się jako bezpośrednie lub pośrednie.

Skutki bezpośrednie zależą głównie od rodzaju przepływającego prądu elektrycznego (stały, przemienny), jego wartości natężenia, częstotliwości, czasu trwania, a także drogi przepływu w organizmie. Ponadto są one uwarunkowane indywidualnymi cechami organizmu oraz jego stanu biologicznego.

Skutki bezpośrednie nazywa się również skutkami patofizjologicznymi, do których zalicza się:

  • mrowienie,
  • ból,
  • skurcze mięśni,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • zatrzymanie akcji serca,
  • fibrylacja komór serca.

Fibrylacje komór serca uważa się za główną przyczynę rażeń ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (4)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
trynki
fajne

No avatar
twoj stary
slabe jak twoja stara
No avatar
sakipl
sopko fanie ze jest ta strona i ten tekst bardzo mi sie przydal
No avatar
student
Spoko materiał - na egzamin z SEPU w sam raz


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Elektroenergetycy Elektroenergetycy Zapraszam serdecznie wszystkich, których pasją lub zamiłowaniem jest zajmowanie się wysokim napięciem, ...
Automania Automania Grupa zrzeszająca pasjonatów czterech kółek.
Miernictwo Miernictwo W grupie poruszane są dyskusje na temat pomiarów różnych wielkości elektrycznych i nieelektrycznych
Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Lubelskiej
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl