Oferta wyświetlaczy marki Newhaven. Uniwersalne komponenty optoelektroczniczne TFT i OLED - WYŚWIETLACZE TFT - TME - TRANSFER MULTISORT ELEKTRONIK - WYŚWIETLACZ CIEKŁOKRYSTALICZNY - WYŚWIETLACZE OLED - NEWHAVEN DISPLAY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Oferta wyświetlaczy marki Newhaven. Uniwersalne komponenty optoelektroczniczne TFT i OLED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oferta wyświetlaczy marki Newhaven. Uniwersalne komponenty optoelektroczniczne TFT i OLED

fot. TME

Interfejs, za pomocą którego użytkownik odbiera komunikaty od urządzeń elektronicznych bądź steruje pracą maszyny, bardzo często wymaga zastosowania wyświetlaczy. Dziś komponenty te można nabyć w bardzo przystępnych cenach, bez kompromisu względem ich funkcjonalności i jakości.

 

Poniżej prezentujemy ofertę produktów marki Newhaven Display, amerykańskiego dostawcy rozwiązań optoelektronicznych, który na przestrzeni ostatnich 20 lat wyspecjalizował się w dziedzinie wyświetlaczy. Asortyment oferowany przez firmę jest bardzo szeroki, ale poniżej skupiamy się na wyświetlaczach wykonanych w dwóch technologiach: TFT oraz OLED. Obydwie mają swoje zalety i specyficzne cechy, mogą też być wykonane w wielu formatach, przystosowane do różnorodnych aplikacji. Niniejszy przekrój asortymentu obrazuje też podstawowe cechy całego portfolio Newhaven: jakość produktów, ich zróżnicowanie i łatwość zastosowania.

Warto zajrzeć do naszego katalogu i zwrócić uwagę na bogatą dokumentację, którą producent przygotował dla swoich artykułów. Jest ona uzupełnieniem informacji na temat sterowania wyświetlaczami – pomoc w tym zakresie można uzyskać z użyciem zasobów Internetu, gdyż produkty korzystają ze standardowych kontrolerów, których funkcje i obsługę szczegółowo opisano na forach, w serwisie GitHub i wielu innych miejscach. Dzięki temu implementacja wyświetlaczy nie sprawi projektantom i programistom żadnej trudności.

W tym artykule poruszamy takie tematy jak:

  • Wersje wyświetlaczy TFT oraz technologie paneli dotykowych
  • Przegląd parametrów, możliwości i typowych aplikacji
  • Zalety interfejsu MIPI DVI i wyświetlacze wspierające ten standard
  • Alfanumeryczne wyświetlacze OLED o bardzo niskim profilu
  • Atuty i parametry modeli graficznych

Wyświetlacze TFT

Wyświetlacze TFT łączą technologię ciekłokrystaliczną (LCD) i aktywne sterowanie matrycą z użyciem tranzystorów thin-film transistor (czyli TFT, stąd nazwa). Pozwala to konstruować ekrany o czytelnym kontraście, bogatej palecie barwnej, zróżnicowanej rozdzielczości i wysokiej częstotliwości odświeżania. Tego typu wyświetlacze stosowane są wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba prezentacji kolorowego obrazu, złożonego interfejsu graficznego itp. W przypadku produktów Newhaven dostępne są wersje wyposażone w panele rezystancyjne (optymalne do prostych zadań, pozwalające na obsługę dłonią odzianą w rękawicę) oraz pojemnościowe (o wyższej czułości), gdzie znaleźć można m.in. wyświetlacze z funkcjonalnością multitouch, która pozwala m.in. na sterowanie bardziej złożonymi gestami.


NHD-5.0800480AF-P
Matryca IPS


NHD-7.0HDMI-N-RSV
Ze złączem HDMI


NHD-2.4-240320AF-CTXP-T
 Z panelem dotykowym


NHD-2.4240320CF-B
  Przekątne 1,8” i 2,4”

Podstawowe parametry

Pod względem formatu wyświetlaczy, oferta Newhaven obejmuje produkty o rozdzielczościach od 128x160 do 800x600 pikseli i przekątnej od 1.8 cala do 7 cali. Dostępne są wersje z otworami mocującymi, z ramkami montażowymi, przeznaczone do pracy wertykalnej lub horyzontalnej i wiele innych, specyficznych wariantów. Wybrane modele należą do rodzaju IPS (od in-plane switching), odznaczając się wysoką gęstością pikseli oraz wyższą jakością obrazu.

Produkty odznaczają się kontrastem od 200:1 do 1000:1, a niektóre z nich wyposażono w podświetlanie, które umożliwia odczyt nawet w obecności światła słonecznego (jasność do 1200cd/m2). Należy też podkreślić, że dzięki niskiemu napięciu zasilania i niewielkiemu poborowi prądu wiele z prezentowanych artykułów z powodzeniem może pracować w urządzeniach zasilanych bateryjnie (np. instrumentach pomiarowych, odbiornikach GPS), jak również elementach wyposażenia pojazdów, maszynach przemysłowych itp.

Dostępne sterowniki i interfejsy

W większości przypadków podłączenie wyświetlaczy odbywa się z użyciem taśm o rastrze 0,5mm lub 0,8mm, jednak producent dostarcza też produkty wyposażone w dekoder sygnału HDMI, dzięki czemu mogą być obsługiwane bez użycia specjalnych bibliotek i protokołów, za pomocą typowego wyprowadzenia (np. z kompaktowego/jednopłytkowego komputera pracującego w tzw. trybie kiosku).

Newhaven opracował także wyświetlacze zgodne z zyskującym na popularności interfejsem MIPI DSI (od Mobile Industry Processor Interface Display Serial Interface). Standard ten opracowano z myślą o wysokich rozdzielczościach ekranów instalowanych w urządzeniach mobilnych (telefonach, tabletach, etc.). Coraz częściej jest on natywnie obsługiwany przez przeznaczone do takich aplikacji mikroprocesory. Przykładowo: wszystkie komputery z rodziny Raspberry Pi (z wyjątkiem miniaturowej wersji Zero) posiadają zintegrowane wyprowadzenia DSI (w modelach typu Compute Module GPIO przewidziano nawet 2 takie interfejsy).

Należy tu też zaznaczyć, że panele dotykowe wyświetlaczy Newhaven posiadają wyprowadzenia zrealizowane za pomocą magistrali szeregowych, jak I2C lub SPI.

Wyświetlacze OLED

Newhaven dostarcza wyświetlacze OLED w wersjach alfanumerycznych oraz graficznych. Te pierwsze działają podobnie do doskonale znanych produktów LCD. Zastosowano w nich sterownik US2066, który z łatwością może być obsługiwany przez mikrokontroler czy mikroprocesor za pośrednictwem magistrali równoległej lub szeregowej (I2C, SPI) – zależnie od modelu. Wyświetlacze tego typu wykonano w układach 16x2, 20x2 oraz 20x4, gdzie wielkość znaku wynosi od 1,82x4,45mm do 3,7x5,95mm. Ponieważ technologia OLED nie wymaga użycia panelu podświetlającego, produkty odznaczają się bardzo niskim profilem (nawet 2,5mm, nie licząc grubości PCB) i mogą być odczytane w dowolnych warunkach oświetleniowych. Ich dodatkowym atutem i przewagą nad wyświetlaczami LCD jest szeroki zakres temperatury pracy sięgający od -40°C do 80°C/85°C. Obraz produkowany przed OLED charakteryzuje się też wyższym kontrastem, co przekłada się na polepszoną czytelność.

NHD-0420CW-AW3
 Alfanumeryczne


NHD-2.7-12864WDY3
  Graficzne monochromatyczne


NHD-1.69-160128UGC3
 Graficzne RGB

Graficzne wyświetlacze OLED

Graficzne modele OLED dzielą się na monochromatyczne (w kolorach białym, żółtym, niebieskim) oraz RGB. Występują w przekątnych od 2,23 cala do 3,12 cala i rozdzielczościach 128x32, 128x64 oraz 256x64 pikseli. Sterowanie odbywa się z użyciem popularnych kontrolerów SSD1305 lub SSD1322 obsługiwanych przez szereg darmowych bibliotek dostępnych na wszystkie popularne platformy (w tym Arduino). Wyświetlacze wymagają zasilania napięciem 3V lub 3,3V DC, czyli znakomicie wpisują się w parametry urządzeń mobilnych, ich użycie nie będzie wymagało dodatkowego komplikowania obwodów zasilających. Również w tym segmencie produktów dostępne są wersje z panelem dotykowym, pozwalając na budowę energooszczędnych i intuicyjnych interfejsów. Wyprowadzenia wyświetlaczy zrealizowano w formie taśmy lub pól THT o rastrze 2,54mm.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

https://www.tme.eu/pl/news/about-product/page/60028/oferta-wyswietlaczy-marki-newhaven/ 

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl