W ostatnich dziesięcioleciach firma Mean Well stała się jednym z najlepiej rozpoznawalnych, światowych dostawców zasilaczy i przetwornic. Ale asortyment producenta to także szeroki wybór innych rozwiązań, jak urządzenia KNX do budowy systemów automatyki budynkowej.
Oferta, którą przedstawiamy poniżej, skupia się wokół modułów kompatybilnych z systemem KNX, standardem stosowanym w automatyce domowej i przemysłowej. Kontroli mogą podlegać różnego rodzaju obciążenia: siłowniki, silniki, a także elementy wyposażone w interfejs DALI, tj. do instalacji typowo oświetleniowych. Produkty Mean Well obejmują wiele uniwersalnych rozwiązań, nie tylko w zakresie samego sterowania, ale również samej budowy i skalowania systemów KNX.
W tym artykule poruszamy takie tematy jak:
KNX to otwarty, międzynarodowy standard automatyki budynkowej umożliwiający sterowanie oświetleniem, siłownikami (bramy, żaluzje, zamki elektromagnetyczne), wentylacją/klimatyzacją (szeroko rozumiana dziedzina HVAC), a także monitoringiem czy instalacjami alarmowymi (w tym antywłamaniowymi). Z biegiem czasu na rynku pojawiły się też urządzenia RTV/AGD kompatybilne z KNX. Dzięki temu za pomocą dedykowanego oprogramowania możliwe jest tworzenie i zarządzanie złożonymi instalacjami, a także ich inwentaryzacja i diagnostyka.
Pierwsza grupa produktów z oferty KNX od Mean Well to zasilacze. Można tu wyróżnić dwie grupy: serie KNX-20e i KNX-40e służące zasilaniu różnego rodzaju odbiorników, przede wszystkim sterowników podłączanych do sieci KNX (posiadają wyjście 30V DC i dostarczają moc do 38,4W). Pracują ze standardowym napięciem sieciowym (180...264V AC) lub ze źródeł prądu stałego (np. 254...370V DC).
W przypadku serii LCM i PWM klienci otrzymują wybór produktów przeznaczonych dla iluminacji LED. Są to elementy do montażu panelowego: stałoprądowe (LCM, 350...1050mA lub 500...1400mA) lub stałonapięciowe (PWM, 12…48V DC). Dzięki nim nie będzie konieczne komplikowanie systemu przez instalację dodatkowych bram dla kontrolerów oświetlenia, gdyż jednostki mogą bezpośrednio załączać i regulować takie odbiorniki jak taśmy, lampy czy latarnie LED (w podstawowym zakresie). Przetwornice odznaczają się mocą do 200W (wybrane modele).
Należy tu podkreślić, że wszystkie wymienione przetwornice zgodne ze standardem KNX poza swoją podstawową funkcjonalnością umożliwiają wzajemną synchronizację swojej pracy oraz zdalne monitorowanie parametrów zasilania (napięcia, prądu, zużycia energii).
Oprócz zasilaczy Mean Well dostarcza asortyment sterowników, interfejsów i innych urządzeń komplementarnych służących budowie systemu KNX. Zostały przystosowane do montażu na szynach DIN (35mm), co dodatkowo ułatwia ich zastosowanie, również przy modernizowaniu zastanych instalacji.
Pierwsza grupa produktów to podstawowe sterowniki: przekaźnikowe służące do załączania silników, siłowników, grzejników, elektrozaworów itp. Wyposażone w 8 kanałów i styki o obciążalności 10A lub 16A. Stanowią najprostsze rozwiązanie w zakresie zdalnej kontroli odbiorników. W przypadku urządzeń przeznaczonych do iluminacji LED jednostki dodatkowo mogą być wykorzystywane do ściemniania świateł, np. kontroli ich intensywności oraz załączania z efektem stopniowego rozjaśnienia (w trybie liniowym lub logarytmicznym). Jest to funkcjonalność w pełni zintegrowana z układem sterownika, dzięki czemu korzysta z tego samego źródła zasilania, upraszczając instalację/okablowanie.
W powyższej tabeli zamieszczono elementy służące budowie i skalowaniu sieci KNX. Interfejs KNX-USB, jak sama nazwa wskazuje, pozwala uzyskać dostęp do sieci za pomocą dowolnego komputera/laptopa wyposażonego w USB. Możliwość takiego podłączenia może być wymagana w celach programowania lub diagnostyki, np. do zmiany nastaw pojedynczego sterownika. Uniwersalny, szeregowy interfejs można też wykorzystać do włączanie w system KNX urządzenia mniej typowego, np. jednopłytkowego komputera, który zostanie skonfigurowany jako bramka zdalnego dostępu/kontroli. Łącznik/repeater posiada dwa gniazda RJ-45 i umożliwia łączenie lub przedłużanie „odnóg” sieci w taki sposób, by uniknąć konfliktów i zakłóceń, czego urządzenie dokonuje dzięki galwanicznej izolacji portów oraz poprzez filtrowanie telegramów (pakietów) wg definiowalnej hierarchii.
Router Ethernet-KNX pozwala wykorzystać infrastrukturę lokalnej sieci LAN (a pośrednio również bezprzewodowej WLAN) jako wsparcie systemu KNX. Takie rozwiązanie będzie szczególnie atrakcyjne w miejscach, gdzie tworzenie nowych ciągów kablowych wymagałoby prac remontowych, przy modernizacji, serwisowaniu i skalowaniu instalacji. Ponadto, konfiguracji routera dokonuje się przez interfejs dostępny z poziomu przeglądarki internetowej.
KNX jest potężnym, ale ogólnym standardem komunikacji i organizacji systemów sterowania/automatyki. Dlatego w wielu sytuacjach może zachodzić potrzeba jego integracji z rozwiązaniami bardziej wyspecjalizowanymi, takimi jak interfejs DALI stosowany w branży oświetleniowej (Digital Addressable Lighting Interface). Przykładowo, model DLC-02-KN to bramka posiadająca wyjście na dwie szyny DALI-2, tj. pozwala obsłużyć w sumie 128 urządzeń sterujących (ECG, Electronic Control Gear). W ten sposób nawet bardzo złożona iluminacja (wnętrz mieszkalnych, biur, a nawet elewacyjna/architektoniczna) może zostać zintegrowana z systemem automatyki budynkowej o szerszym przeznaczeniu. Bramki DALI udostępniają bogate możliwości tego interfejsu (np. kontrola nad barwą i intensywnością taśm LED typu RGBW, nastawa tempa ściemniania/rozjaśniania itp.), a jednocześnie upraszczają predefiniowanie pojedynczych funkcji i całych programów aranżacji, które użytkownik będzie mógł uruchamiać za pomocą dowolnie wybranego interfejsu (aplikacja w smartfonie, przełącznik ścienny, wyzwalanie automatyczne/czasowe).
Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.:
https://www.tme.eu/pl/news/about-product/page/58942/poszerzona-oferta-marki-mean-well/
REKLAMA |
REKLAMA |