Gaming, akcesoria komputerowe i nie tylko. Przegląd oferty dla amatorów i pasjonatów gier komputerowych - HDMI - KABEL SIECIOWY - KAMERY - PRZEDŁUŻACZE - SŁUCHAWKI - UCHWYT - TME - TRANSFER MULTISORT ELEKTRONIK - MIKROFON - ZASILACZE LED - GŁOŚNIKI - AKCESORIA OŚWIETLENIOWE - ZŁĄCZA AUDIO - HDMI EXTENDER - REPEATERY - AKCESORIA - GAMING - TAŚMY LED
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Gaming, akcesoria komputerowe i nie tylko. Przegląd oferty dla amatorów i pasjonatów gier komputerowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Gaming, akcesoria komputerowe i nie tylko. Przegląd oferty dla amatorów i pasjonatów gier komputerowych

Dawno już minęły czasy, kiedy znakiem rozpoznawczym graczy był przetarty, zakurzony pecet z obudową trzymającą się dzięki czterem różnym śrubkom i kawałkowi sznurka. Dzisiaj atrybutem pasjonata jest efektowny sprzęt i jeszcze efektowniejsze stanowisko

 

Chociaż specjalnością TME nie są artykuły komputerowe, w naszej ofercie można znaleźć bardzo rozległy asortyment akcesoriów, oprzyrządowania i dodatków, które wykorzystuje się do budowy komputerów gamingowych, stanowisk do grania, a nawet pomieszczeń nagraniowych, w których pracują streamerzy. Są to zarówno elementy elektroniczne i elektryczne jak: artykuły termoregulacyjne czy okablowanie, ale też artykuły z zakresu oświetlenia, mocowania sprzętu, organizacji przestrzeni itp. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

 

W tym artykule poruszamy takie tematy jak:

 • Innowacyjne wentylatory Sunon
 • Oświetlenie do aranżacji obudowy i stanowiska gry
 • Specyfika urządzeń wskazujących dla graczy
 • Osprzęt audio i multiplayer
 • Optymalne, naścienne mocowanie monitorów
 • Uchwyty do zawieszania laptopów
 • Co to znaczy „dobry przewód ethernetowy”?
 • Organizacja przewodów pod biurkiem
 • Samodzielna naprawa myszy
 • Co to jest „drift” i wymiana drążka w kontrolerze
 • Utrzymanie prawidłowej postawy

Nowy wentylator Sunon

Marka Sunon jest jednym z największych światowych producentów wyspecjalizowanych w produkcji wentylatorów do chłodzenia elektroniki – od urządzeń przemysłowych, aż po komputery osobiste. 12-centymetrowy wentylator MFC0251V2-S99 to doskonały przykład innowacji i wysokiej jakości rozwiązań producenta. Przede wszystkim został zaprojektowany z myślą o minimalizacji szumu, czemu służy specjalny profil łopat wirnika oraz umieszczone na nich żłobienia stabilizujące przepływ powietrza. Dzięki nim nawet przy pełnej prędkości obrotowej (1900RPM, tj. obrotów na minutę) dźwięk nie przekracza poziomu 26,6dB. Istotną rolę odgrywa tu łożysko wykonane w technologii VAPO (odznaczające się wysokim stopniem szczelności pyłowej i niezawodnością przy pracy w dowolnej orientacji) oraz elektromagnetyczna stabilizacja rotora (MagLev), które wspólnie pozwalają osiągnąć bezkonkurencyjnie równomierny ruch mechanizmu. Prowadzi to do wyjątkowej żywotności wentylatorów Sunon.


MFC0251V2-S99

Oprócz innowacyjnych technologii, wentylator odznacza się atrakcyjnym designem.

Model MFC0251V2-S99 przeznaczony jest do zasilania standardowym napięciem 12V za pomocą złącza 4-pinowego, ze sterowaniem za pomocą sygnału PWM – dodatkowo usprawniając pracę samego wentylatora, jak również maksymalizując jego efektywność. I tutaj należy też zaznaczyć jeszcze jeden atut produktu – jego świeży, efektowny i innowacyjny design, dzięki któremu wentylator z powodzeniem może pracować nawet w eksponowanym miejscu, jak: radiator procesora, karty graficznej, chłodnica czy boczna ściana obudowy.

Oświetlenie LED


P012001NB3SFProgramowalna dioda LED RGB pozwala uzyskać dowolną barwę światła.

Gaming coraz częściej łączy się z efektowną aranżacją już nie tylko samych komputerów, ale i wnętrz – zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi również ambicja sprawdzenia się w roli streamera. Tutaj katalog TME dostarcza wiele możliwości, do których zalicza się bardzo szeroka oferta elementów optoelektronicznych, takich jak taśmy LED, zasilacze do nich, a także elementy mocujące. Dwie grupy produktów zasługują tu na szczególną uwagę. Pierwszą są programowalne taśmy LED. Pozwalają uzyskać dowolną barwę oświetlenia w każdym punkcie (pikselu), a także płynnie „animować” swoją kolorystykę. Te możliwości wykorzystuje się na trzy sposoby. Najczęściej jest to tworzenie efektów świetlnych lub łatwe dostosowywanie iluminacji do zmiennych potrzeb, np. w studiu fotograficznym czy na planie filmowym. Trzecia funkcja to konstruowanie oświetlenia „ambientowego”, korespondującego z obrazem na ekranie, co potrafi nie tylko poszerzyć wrażenia gracza, ale też pogłębia immersję.

Druga szeroka grupa produktów to taśmy LED typu NEON odznaczają się zilustrowaną w powyższym materiale wideo elastycznością. Dzięki nim można tworzyć fantazyjne kształty, a nawet napisy, ozdabiać krawędzie urządzeń, doświetlać wnętrza obudów PC itp. Odznaczają się charakterystyczną dla klasycznych neonów, jednorodną intensywnością – poszczególne punkty są właściwie niezauważalne gołym okiem, co daje intrygujący efekt. Warto podkreślić, że uzyskuje się go z zachowaniem wszystkich zalet iluminacji LED, tj. niewielkiego napięcia zasilania (zazwyczaj 12V DC), minimalnego zużycia energii oraz niskim kosztem.

S010060CA4SA1N006120BB1LZ-V
Programowalne taśmy RGBTaśmy typu NEON
  
GTV-GLAXNK-BK-2MAPV-12-12
Profile do LEDZasilacze do LED
  

W zakresie oświetlenia LED oferta TME sięga znacznie dalej. Istotnym elementem naszego asortymentu są także moduły LED, które występują w wersjach jednokolorowych, jak i RGB, w tym programowalnych. Są to elementy niezastąpione przy doświetlaniu przeszklonych obudów PC, dając możliwość uzyskania precyzyjnie zamierzonego wrażenia.

Warto pamiętać, że oprócz samych źródeł światła, oferujemy też szeroki wybór artykułów bezpośrednio związanych z ich instalacją: zasilaczy LED oraz profili. Oświetlenie oparte na półprzewodnikach wymaga zastosowania właściwych źródeł energii. Służą temu specjalnie zaprojektowane drivery, które zapewniają optymalne i ekonomiczne zasilanie nawet bardzo złożonych instalacji. Doskonale do tego celu nadają się rozwiązania marki Mean Well, dostępne w wersjach od 7W do nawet 150W – są to urządzenia niewielkich rozmiarów i podłączane bezpośrednio do standardowej sieci elektrycznej (prosto „z gniazdka”).

Profile LED to elementy mocujące, które ułatwiają instalację taśm LED, właściwe rozproszenie ich światła i zapewniają estetykę całej instalacji. Jednocześnie, dzięki materiałowi wykonania, przyczyniają się do odprowadzania ciepła ze struktur półprzewodnikowych, czyli zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu taśm, tym samym przedłużając ich żywotność i poprawiając bezpieczeństwo użytkowania. Do taśm z katalogu TME można zamówić kompatybilne łączniki, maskownice, zaślepki czy artykuły uzupełniające.

Peryferia i akcesoria

Najszerszy asortyment dla graczy obejmuje różnego rodzaju urządzenia peryferyjne i akcesoria. W pierwszej kolejności należy tu zwrócić uwagę na wybór podstawowych urządzeń wskazujących, tj. myszy, klawiatury oraz ich zestawy. Dostępne w wersjach bezprzewodowych, jak i przewodowych – często preferowanych przez graczy, ponieważ gwarantujących minimalne opóźnienie sygnału, ciągłość połączenia i precyzję. Wybrane modele myszy posiadają nastawę pozwalającą na skokową zmianę rozdzielczości optycznego czujnika, tj. dynamiczną zmianę precyzji urządzenia za pomocą pojedynczego przycisku (co stanowi duże ułatwienie np. w grach typu FPS). Tabela zdjęć:

MUSW-4B-06-BG
Myszy, klawiatury, komplety


JPD-PS4BT-01
Gamepady


GGS-UMGL4-01-RU
Zestawy gamingowe

W niektórych przypadkach komplet mysz+klawiatura to podstawa zestawów gamingowych, do których przeważnie zaliczają się także słuchawki z mikrofonem oraz wysokiej jakości podkładka. Tutaj dodatkowym atutem jest atrakcyjne, wielokolorowe podświetlenie peryferiów umożliwiające immersyjną rozgrywkę w zacienionym pokoju.

W ofercie TME nie zabrakło też gamepadów. Również w tym przypadku klienci mogą wybierać między wariantami przewodowymi i bezprzewodowymi (Bluetooth). Te drugie mogą być wyposażone w akumulator i ładowane za pomocą standardowego połączenia USB. Co istotne dla wygody użytkowników: wybrane modele posiadają też zintegrowane wyprowadzenie na słuchawki (standardowe złącze jack 3,5mm).

Akcesoria audio-wideo

Nieodłączonym elementem współczesnego gamingu są rozgrywki wieloosobowe, a tryb multiplayer często wymaga stałej łączności z członkami zespołu. Dlatego do akcesoriów dla graczy standardowo już zalicza się słuchawki, często połączone z mikrofonem . Takie peryferia w komplecie z kamerą internetową stanowią niezbędne wyposażenie każdego streamera.

Z katalogu TME można nabyć nie tylko kamerki oferujące rozdzielczość FullHD, ale również słuchawki (w tym bezprzewodowe peryferia BT): douszne, nauszne, z mikrofonem na pałąku lub przewodzie, kompatybilne zarówno z komputerami PC, wieloma konsolami, ale też telefonami komórkowymi. Do naszej oferty zaliczają się też głośniki – przenośne i stacjonarne, w tym bezprzewodowe jednostki stereo w formacie soundbarów, oferujące dobrą jakość dźwięku np. podczas rozgrywek na laptopie.

UA0381SPKBT-BAR400L
Kamery internetoweGłośniki
  
QOLTEC-50850MHS-03-WTRD
Słuchawki i mikrofonySłuchawki z mikrofonem
  

Należy tu podkreślić, że peryferia i drobne akcesoria dostępne z oferty TME nie kończą się na wyżej wymienionych produktach. Z naszego katalogu można też zamówić m.in. podkładki chłodzące pod laptopy czy zewnętrzne napędy DVD. Pełny asortyment dodatków dostępny jest pod poniższym linkiem.

Uchwyty LCD

Aranżacja stanowiska gamingowego zawsze wiąże się z właściwym ulokowaniem monitora, a często dwóch lub więcej ekranów. Przez „właściwe” należy tu rozumieć nie tylko optymalny kąt widzenia, ale również komfort użytkownika, przystosowanie do jego preferencji oraz solidne mocowanie urządzeń (często nielekkich). Tutaj z pomocą przychodzą uniwersalne uchwyty o regulowanym kącie nachylenia (zazwyczaj w dwóch płaszczyznach). Wielu graczy na pewno spotkało się z określeniem „standard VESA”. Sformułowanie to pochodzi od skróconej nazwy Video Electronics Standards Association i używane jest przede wszystkim jako norma rozstawu otworów montażowych ulokowanych w tylnej części monitorów i telewizorów. Z katalogu TME można nabyć uchwyty obsługujące wiele różnych konfiguracji, od najmniejszych (50x50mm) aż po te, które służą mocowaniu wyświetlaczy o bardzo dużych przekątnych (rozstaw 800x400mm).

PC-BP0115

Uchwyt dobrej jakości pozwala na regulowane, ale stabilne mocowanie ekranu.

Mocowania do blatu i dla laptopa

 ART.L-25

Uchwyt na monitory zintegrowany z półką na laptop.

Większość z oferowanych produktów przewiduje montaż naścienny, ale nasi klienci znajdą tu również specyficzne rozwiązania, np. mocowane do blatu za pomocą śruby czy wyposażone w dwa niezależne ramiona. Wartymi uwagi produktami są uchwyty pozwalające na jednoczesne zawieszenie nad powierzchnią biurka monitora oraz laptopa. Skutkuje to nie tylko komfortowym ulokowaniem obydwu ekranów i zwolnieniem powierzchni biurka, ale również ułatwieniem przepływu powietrza, czyli poprawieniem termoregulacji komputera. Ten czynnik jest szczególnie istotny w przypadku urządzeń przeznaczonych do gamingu, gdzie niewydolność chłodzenia prowadzi do automatycznego obniżenia parametrów procesora graficznego (GPU) zintegrowanego z płytą główną.

Przewody i ich organizacja

W przypadku różnego rodzaju przewodów i okablowania klienci poszukujący sprzętu gamingowego zetkną się z jedną ze specjalizacji TME, a zatem również niezwykle szerokim wyborem produktów. Dotyczy to zwłaszcza okablowania Ethernetowego, które w tym przypadku obejmuje asortyment liczący setki pozycji. Dobrą praktyką będzie wstępne rozeznanie własnych potrzeb: warto zawczasu ustalić jakiej długości przewód będzie potrzebny oraz czy musi mieć wyróżniający się kolor izolacji (np. żeby łatwiej go było odnaleźć lub też odwrotnie, zamaskować). Dla przeciętnego użytkownika mniej istotnym czynnikiem będzie kategoria przewodu. Najczęściej zachodzi wybór między oznaczeniami 5e, 6 oraz 6a. Należy mieć na uwadze, że wszystkie obsługują prędkości połączeń do 1Gbps, a zatem z konsumenckiego punktu widzenia są niemal identyczne. Wersje 6 i 6a to standardy przemysłowe, które mogą mieć zastosowanie w gospodarstwach domowych, ale tylko w przypadku gdy są stosowane do budowania bardziej złożonych sieci (gdzie kilka lub kilkanaście przewodów poprowadzono równolegle) lub zostaną położone pośród wielu innych kabli (zasilających, sygnałowych itp.).

0985342500mc.1900.2112.020bk
Kable siecioweKable i przedłużacze wideo
  
UA0143PC-KAB0013
Repeatery USBTaśmy krosujące
  

Druga istotna grupa okablowania dostępna z oferty TME to przewody wideo, a właściwie multimedialne – gdyż kabel HDMI służy również do przewodzenia cyfrowego sygnału audio. W tym przypadku najważniejszym czynnikiem jest dobór artykułu o właściwych wtykach i standardzie. Zachodzi tu wybór między DisplayPort, HDMI, a także wariantach przejściówek między tymi interfejsami oraz ich przedłużaczami. Z katalogu TME można nabyć wersje o długościach od 10cm do 100m, z wtykami w wariantach zwykłych i zminiaturyzowanych – w tak bogatym asortymencie znajdzie się produkt odpowiadający nawet bardzo nietypowym potrzebom.

Przedłużacze i organizacja okablowania

Specyficznym rodzajem przedłużaczy są repeatery USB. Przewody tego interfejsu przy znacznych długościach (przekraczających kilka metrów) wymagają wzmocnienia sygnału. Temu właśnie służy repeater, który zapewnia ciągłość połączenia nawet na dystansie ponad 20m. Takie przedłużacze okazują się niezbędne przy tworzeniu rozległych instalacji, np. gdy komputer znajduje się w innym pomieszczeniu niż ekran itp.

Istotnym i niełatwym aspektem budowania stanowiska gracza jest organizacja przewodów. Z tym kłopotem borykają się wszyscy, na szczęście ma on swoje rozwiązanie, którym są taśmy krosujące. Jest to rodzaj modułowego oplotu, który pozwala na poprowadzenie kabli w jednym, uporządkowanym ciągu. Taśmy zbudowane są tak, by na dowolnej wysokości można było do niej wprowadzić lub z niej wyprowadzić jeden lub więcej przewodów, tworząc tym samym schludny kanał, który za pomocą specjalnych mocowań przytwierdza się w optymalnym (przeważnie niewidocznym, ale łatwo dostępnym) miejscu. Wiązka może mieć nawet kilka centymetrów średnicy i kilkadziesiąt metrów długości.

Części zamienne

Użytkownicy lepiej zaznajomieni z budową peryferiów gamingowych często podejmują się samodzielnych napraw sprzętu elektronicznego. Do najpopularniejszych usterek, z jakimi można się spotkać w urządzeniach tego typu, należy zużycie elementów elektromechanicznych, czyli przełączników. Może się to objawiać nieprawidłową pracą przycisków myszy lub też błędnym działaniem drążków kontrolera. W tym pierwszym przypadku kwestia jest stosunkowo prosta, niemal zawsze wystarczy dokonać wymiany mikroprzełączników typu SNAP ACTION stosowanych powszechnie w urządzeniach wskazujących. Wymaga to pewnego „oswojenia” z lutowaniem, ale należy do najłatwiejszych zabiegów serwisowych. Przyciski te niemal zawsze mają taki sam format i wyprowadzenia (co należy zweryfikować przed przystąpieniem do pracy!). Dostępne z katalogu TME elementy tego typu pochodzą od japońskiej marki OMRON. Komponenty te mają standard przemysłowy, tj. odznaczają się bardzo wysoką trwałością (np. 70 mln. cykli) i uniwersalnymi parametrami elektrycznymi. Ponadto, elementy takie jak seria D2FC-7, a zwłaszcza D2FP-FN2 zostały przez OMRON zaprojektowane właśnie z myślą o urządzeniach gamingowych. Odznaczają się zatem: bardzo krótkim czasem zadziałania, wysoką skutecznością, wyraźnym, taktylnym kliknięciem, co z kolei przekłada się też na niższe zużycie energii i dłuższą pracę peryferiów bezprzewodowych.


D2FC-F-7N-20M

Typowy przełącznik SNAP ACTION z myszy komputerowej.


Serwisowanie drążka w padzie

THB001P

Przełącznik dźwigniowy wykorzystywany w wielu modelach kontrolerów.

W przypadku przełączników stosowanych w kontrolerach naprawa i budowa elementu są bardziej złożone, ponieważ w ich konstrukcji stosuje się precyzyjne potencjometry. Ich zużycie skutkuje nieregularną pracą drążka lub tzw. „driftem”, czyli brakiem wycentrowania , którego nie eliminuje programowa rekalibracja urządzenia. Jeżeli kontroler nie podlega już gwarancji, można się pokusić o samodzielną wymianę znajdującego się pod drążkiem, dwuosiowego przełącznika dźwigniowego. Oczywiście, w tym wypadku również należy sprawdzić, czy zamiennik posiada kompatybilne wyprowadzenia, trzpień gałki i wymiary. Proponowany element to wysokiej jakości produkt prestiżowej marki C&K – będzie pasował do wielu modeli gamepadów, jednak TME nie gwarantuje jego zgodności z konkretnymi modelami urządzeń.

Podnóżki

Każdy gracz musi uczciwie przyznać, że zachowanie prawidłowej postawy przed komputerem jest bardzo trudne. Zwłaszcza w obliczu zaciętej, długiej rozgrywki. Ale przecież nie trzeba poświęcać swojego zdrowia, a czasem nawet wygody. Warto zatem zadbać o wysoką jakość i komfort stanowiska przed monitorem. Sam fotel, choćby najlepszej marki, nie jest w stanie ich zapewnić – natomiast jednym z przystępnych cenowo, ale bardzo skutecznych akcesoriów poprawiających postawę osoby siedzącej przy biurku jest podnóżek. Zapewniając podparcie dla stóp, zmniejsza zmęczenie mięśni i zapewnia lepsze krążenie dolnych partii ciała. Z oferty TME polecamy przede wszystkim artykuły regulowane, które z łatwością można przystosować do wzrostu użytkownika, jego ulubionej pozycji oraz różnych wysokości siedziska.

PC-EO0007

Regulowany podnóżek zapewnia m.in. lepszy kąt podparcia dla stóp.


Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/57350/gaming-akcesoria-komputerowe-i-nie-tylko/

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl