Nowa edycja Raportu ELEKTROBAROMETR: Ostatni rok oraz najbliższa przyszłość oczami elektroinstalatorów - INTERNET - ELEKTROINSTALACJE - ELEKTROINSTALATOR - RYNEK PRACY - WAGO - ELEKTRYCY - ELEKTROBAROMETR - INFLACJA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Nowa edycja Raportu ELEKTROBAROMETR: Ostatni rok oraz najbliższa przyszłość oczami elektroinstalatorów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowa edycja Raportu ELEKTROBAROMETR: Ostatni rok oraz najbliższa przyszłość oczami elektroinstalatorów

W jakich nastrojach instalatorzy witają nowy rok? Jak oceniają sytuację gospodarczą? O ile procent podnieśli ceny swoich usług? Jak wyglądają ich preferencje względem produktów oraz sposobów, w jaki dokonują zakupów? Na te i wiele innych pytań odpowiedziało ponad 1200 elektroinstalatorów z całej Polski.

 

Raport Elektrobarometr powstał jako element projektu Elektrobohater, który jest wspierany przez firmę WAGO oraz najważniejsze media branżowe. Raport został opublikowany już po raz czwarty, dzięki czemu możemy śledzić wyniki w dłuższej perspektywie. 

Optymizm nie opuszcza branży  

Pomimo wielu trudności polskich elektroinstalatorów nadal nie opuszcza optymizm i wiara we własny sukces. Tegoroczne odpowiedzi na pytanie o przyszłość zawodu elektryka są nawet bardziej optymistyczne niż w poprzednim roku. A wszystko to pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej oraz politycznej.

Jak oceniasz przyszłość zawodu elektryka 2024?

Jako powody do optymizmu instalatorzy najczęściej wskazywali duże zapotrzebowanie na nowe budownictwo mieszkaniowe, deficyt wykwalifikowanych fachowców oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.  

Nastrojów panujący w branży nie popsuła również wysoka inflacja, z którą zmagaliśmy się w poprzednich latach. Na pytanie, jakiej sytuacji gospodarczej spodziewasz się w 2024, w porównaniu do roku 2023, wskazówka naszego barometru wychyliła się delikatnie w stronę zielonego obszaru.   

ocena sytuacji gospodrczej w grupie zawodowej  elektrykow 2024

Realizm i pragmatyzm 

Generalny optymizm nie przysłonił naszym respondentom wielu wyzwań, które są związane z wykonywaniem zawodu instalatora. Jako najważniejsze bariery wymienili brak wykwalifikowanych pracowników połączony z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi oraz mniejsze możliwości finansowe inwestorów indywidualnych.  

2023 to także kolejny rok, w którym ceny usług elektroinstalacyjnych poszły mocno w górę.  Respondenci wskazali na wzrost cen na poziomie przekraczającym 20%. Głównym czynnikiem mającym wpływ na podniesienie cen usług była wysoka w 2023 roku inflacja.  

wzrost ceny usług elektryka 2024 inflacja

– Większość instalatorów jest zgodna co do tego, że fachowiec powinien stale poszerzać swoje kompetencje i aktualizować wiedzę. W tegorocznym badaniu Elektrobarometr wśród najczęściej wymienianych obszarów rozwoju zawodowego zdecydowanie dominowała tematyka inteligentnych instalacji. Aż 35% ankietowanych zadeklarowało dokształcanie się w tej dziedzinie w ciągu ostatniego roku, a ponad połowa badanych wskazywała tzw. instalacje smart jako kompetencje szczególnie poszukiwane na rynku – komentuje Łukasz Szklanko z Grupy Elektryka prąd nie tyka na Facebooku i portalu elektroonline.pl, partnera raportu Elektrobarometr. 

Instalatorzy chętnie korzystają z internetu 

Tegoroczne wyniki tylko potwierdzają trend, który obserwowaliśmy w poprzednich edycjach badania. Rola internetu jako źródła wiedzy i informacji oraz miejsca, w którym dokonujemy zakupów nieustanie rośnie. 30% respondentów wskazało internet jako miejsce pozyskiwania wiedzy. To wzrost (o ile?) w porównaniu do zeszłorocznego badania. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku preferowanych sposobów dokonywania zakupów. 35% badanych  korzysta ze sklepów internetowych. To  w porównaniu do poprzedniego badania wzrost o aż 6%! 

Gdzie kupuje elektryk raport 2024?

 – Cieszymy się, że już czwarty rok z rzędu tak wiele osób bierze udział w naszym badaniu. Cieszy się także, że możemy liczyć na wsparcie tak wielu partnerów mówi Aleksander Czech, Marketing Manager WAGO. - Tworząc raport chcieliśmy oddać głos polskim elektroinstalatorom, tak aby mogli wypowiedzieć się w najważniejszych tematach dotyczących ich pracy. 

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
WAGO ELWAG Sp.z o.o.
WAGO ELWAG Sp.z o.o.
ul. Piękna 58a, Wrocław
tel.  +48 71 360 29 70
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl