Lite-On należy do rzadkiego gatunku dobrze rozpoznawalnych marek specjalizujących się w dziedzinie optoelektroniki. Szeroki asortyment tego dostawcy obejmuje zarówno różnorodne, półprzewodnikowe źródła światła, jak i ofertę transoptorów. Od lat można nabyć je bezpośrednio z magazynów TME.
Ofertę Lite-On śmiało możemy polecić każdemu z naszych klientów, zarówno producentom urządzeń elektronicznych, jak i indywidualnym twórcom rozwiązań z zakresu automatyki, inżynierom pracującym przy opracowywaniu prototypów, a nawet pasjonatom. Trudno szczegółowo opisać pełen asortyment tego dostawcy, gdyż obejmuje on setki pozycji. Dlatego poniżej prezentujemy ogólny przegląd rozwiązań Lite-On, z wyszczególnieniem najpopularniejszych i mniej typowych grup produktów. Ze względu na powszechne zastosowanie komponentów optoelektronicznych, z pewnością jest to oferta, którą warto znać.
W tym artykule poruszamy takie tematy jak:
Trzonem oferty Lite-On są oczywiście diody LED. Firma specjalizuje się w produkcji wszystkich popularnych rodzajów tych komponentów – od znanych, okrągłych LED do montażu przewlekanego THT, aż po nowoczesne struktury RGB zintegrowane z programowalnymi układami sterowniczymi. Dostarcza także elementy emitujące światło spoza widzialnego spektrum, które jest szeroko wykorzystywane na polu komunikacji, jak również w czujnikach czy procesach fotochemicznych.
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że oprócz specyficznych rozwiązań, które prezentujemy poniżej, Lite-On produkuje „klasyczne” diody LED, tj. elementy sygnalizacyjne, powszechnie stosowane w roli kontrolek. Występują w szerokim wyborze kształtów (okrągłe, owalne, prostokątne), rozmiarów, kolorów. Klienci TME mogą też wybierać między elementami o szerokim kącie świecenia (dobra widoczność) lub z soczewkami ściślej ogniskującymi emisję. Oczywiście, komponenty są dostępne zarówno w „klasycznych” obudowach THT, jak i standaryzowanych formatach SMD. W grupie tej znajdują się też modele o bardziej specyficznej i złożonej funkcjonalności. Można do nich zaliczyć np. modele wielokolorowe, nie tylko czerwono-zielone czy zwykłe elementy RGB, ale też diody programowalne i adresowalne, czyli łączące struktury emitujące 3 kolory wraz z cyfrowym układem sterującym. Dzięki takiej konstrukcji diody wymagają jedynie podania zasilania oraz linii transmisji danych do przekazania instrukcji o kolorze i jasności świecenia. Każda z diod może działać indywidualne i być programowana szeregowo.
Pojedyncza dioda programowalna w obudowie SMD (3535, PLCC6).
Innym specyficznym rozwiązaniem w tej gałęzi katalogu TME są białe diody LED o temperaturze barwowej od 2400K („ciepłe”) do 6500K („zimne”). Są to w większości elementy do montażu powierzchniowego, o mocach sięgających nawet 808mW – stosowane w iluminacji. Przeważnie instalowane w grupach, jak ma to miejsce np. w żarówkach czy taśmach LED.
Charakterystyczna obudowa jest odporna na promieniowanie UV.
Na wyróżnienie zasługują jeszcze dwie grupy diod elektroluminescencyjnych od Lite-On. Pierwszą są elementy emitujące światło z zakresu ultrafioletu, określane skrótem UV. W większości niedostrzegalne dla ludzkiego oka (ze względu na ograniczenia biologiczne), ale stosowane w licznych aplikacjach, takich jak odczytywanie oznaczeń z banknotów, utwardzanie żywic i klejów w procesach fotochemicznych, a także dezynfekcji (tutaj mowa o elementach wytwarzających promieniowanie ze spektrum określanym jako UV-C, o najwyższej częstotliwości w paśmie ultrafioletu). Ogółem diody Lite-On tego typu mogą produkować światło o długości fali od 265nm do 415nm (zależnie od modelu), przy mocy optycznej do 975mW. Ich specyfikacja pokrywa się z większością typowych zastosowań, a dzięki wysokiej wydajności, jakości wykonania oraz zamknięciu w standardowych obudowach, elementy te z powodzeniem mogą być wykorzystywane w procesach masowej produkcji. Warto też nadmienić, że światło UV wchodzi w skład naturalnego promieniowania słonecznego i odgrywa pewną rolę m.in. w procesach fotosyntezy, wobec czego emisja UV-A może odgrywać znaczącą rolę w sztucznym doświetlaniu niektórych gatunków roślin.
Inny rodzaj specyficznych diod LED to elementy produkujące światło podczerwone – tutaj długość fali jest z kolei zbyt długa dla ludzkiego oka. Powszechnie znanym przykładem zastosowania tych komponentów są piloty zdalnego sterowania w sprzęcie RTV. Jednak z użyciem nadajników IR (od ang. Infrared) do celów komunikacji bezprzewodowej można się spotkać w wielu innych dziedzinach, np. w przemyśle czy też w zdalnych licznikach energii cieplnej. Diody LED typu IR są również wykorzystywane do oświetlania przestrzeni monitorowanych za pomocą kamer noktowizyjnych oraz do realizacji różnego rodzaju detektorów i barier świetlnych.
Dioda IR THT o standardowej średnicy 5mm.
Transoptory stanowią jedną z flagowych grup produktowych dostarczanych przez Lite-On. Zaliczają się do nich różne typy tych komponentów: z wyjściami analogowymi, cyfrowymi, a także optotriaki. Są dostępne w formatach do montażu powierzchniowego i przewlekanego, w wersjach przystosowanych do różnych zastosowań.
Transoptory zamyka się w typowych dla układów scalonych obudowach.
Elementy z wyjściem analogowym oparte są na fototranzystorach, dzięki czemu pozwalają na regulację przepływu prądu w jednym obwodzie za pomocą sygnału pochodzącego z innego, odizolowanego układu. Jest to szczególnie istotne przede wszystkim przy sterowaniu urządzeniami elektromechanicznymi (automatyka przemysłowa, urządzenia AGD) czy elementami indukcyjnymi (przekaźniki elektromechaniczne) za pomocą sygnałów z czułych na zakłócenia układów programowalnych (w praktyce będą to najczęściej mikrokontrolery). Warianty analogowe transoptorów posiadają tę dodatkową zaletę, że mogą służyć do przekazywania informacji z prostych czujników (np. termopary) przy bezpiecznej separacji obwodów. Do oferty tranzystorowych elementów od Lite-On zaliczają się układy jedno-, dwu- i czterokanałowe, o napięciach izolacji sięgających 5kV, a także komponenty z możliwością pracy w układzie sprzężenia zwrotnego, co pozwala im m.in. pełnić funkcję kompensacji sygnałów liniowych. Tolerują napięcia (na linii kolektor-emiter) od 20V do 300V. Znalazły się tam także komponenty wykonane z użyciem układu Darlingtona oraz typu HighSpeed, wykonane z myślą o separowaniu linii komunikacyjnych, np. dla szeregowego interfejsu RS-232.
Transoptory z wyjściem cyfrowym są wykorzystywane w aplikacjach zbliżonych do wyżej opisanych, ale obsługujących inne rodzaje układów – np. tranzystory mocy typu IGBT lub MOSFET (często produkowane w formacie modułowym). Dzięki nim, precyzyjny (i miniaturowy) obwód sterownika może kontrolować zasilanie bardzo dużych obciążeń, np. silników bez szczotkowych czy ładowarek w magazynach energii (systemu fotowoltaiczne). Elementy te odznaczają się szybkim czasem zadziałania (nawet 21ns).
Optotriaki, jak sama nazwa wskazuje, są komponentami „spokrewnionymi” z triakami i stosowanymi do kontrolowania przepływu prądu przemiennego, czyli w praktyce – urządzeń zasilanych bezpośrednio z sieci energetycznej, np. nagrzewnic, wentylatorów, źródeł światła, silników itp. Wszystkie elementy Lite-On z tej grupy obsługują napięcia AC w wysokości do 400V (wybrane modele nawet 800V), a część z nich wyposażono w układ przełączania w zerze. W ich przypadku załączenie następuje dopiero w momencie, gdy linia fazowa zrówna się potencjałem z neutralną, dzięki czemu uzyskuje się niski poziom zakłóceń oraz przedłużenie żywotności odbiornika.
Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/56934/komponenty-optoelektroniczne-marki-lite-on/
REKLAMA |
REKLAMA |