Odpowiedni dobór szczypiec gwarancją precyzji i mobilności fachowego elektryka - PRACE POD NAPIĘCIEM - SZCZYPCE - NARZĘDZIA DLA ELEKTROINSTALATORÓW - ERGONOMIA - WIHA - NARZĘDZIA PROFESJONALNE DLA ELEKTRYKÓW
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Odpowiedni dobór szczypiec gwarancją precyzji i mobilności fachowego elektryka
drukuj stronę
poleć znajomemu

Odpowiedni dobór szczypiec gwarancją precyzji i mobilności fachowego elektryka

fot. WIHA

Nawet niewielki błąd może wiele kosztować, zwłaszcza podczas prac przy elementach pod napięciem. Przy tak precyzyjnych czynnościach jak usuwanie płaszcza czy zdejmowanie izolacji potrzeba pewnej ręki i wysoce wyspecjalizowanych narzędzi – pomyłka o 1 mm grozi naruszeniem struktury kabla, uszkodzeniem żył oraz izolacji znajdujących się wewnątrz przewodu. Odsuwając na bok czarne scenariusze, podpowiadamy, jak inwestycja w odpowiednie narzędzie potrafi uwolnić głowę profesjonalisty od zbędnych zmartwień. Jakich? Uszkodzenia instalacji czy narażających na straty przestojów w wykonywanej pracy.

 

Od koncepcji do realizacji

W pracy każdego profesjonalnego elektryka liczą się doświadczenie, precyzja, mobilność, a także wielofunkcyjność używanego narzędzia, dzięki któremu łatwo dostosować się do nieprzewidzianych trudności wykonawczych. Kluczem do eliminowania poszczególnych problemów jest więc ścisła współpraca na linii wykonawca – producent narzędzi. Tylko takie rozwiązanie daje bowiem możliwość sprostania coraz większym wymaganiom inwestorów oraz coraz większym potrzebom doświadczonych zawodowców.

 – Przed stworzeniem wielozadaniowych szczypiec – narzędzia niezbędnego w pracy każdego elektrotechnika – nasi specjaliści od produktu rozmawiali z fachowcami o najczęstszych problemach i niedogodnościach, które napotykają w codziennych zadaniach – mówi Maja Sikorska, Marketing Manager firmy Wiha. – Wśród utrudnień, specjaliści wymieniali trudności związane z ograniczonym dostępem do obrabianych przewodów, pracę na wysokości i konieczność noszenia przy sobie kilku różnorodnych par szczypiec, brak precyzji cięcia, a także kontuzje, bóle ścięgien i zwyrodnienia stawów, czego następstwem są długie nieobecności w pracy. Wnikliwe konsultacje z technologami i fachowcami pozwoliły na stworzenie szczypiec, które gwarantują optymalną wydajność, zapewniają niespotykaną dotąd mobilność, łącząc w jednym, lekkim i ergonomicznym narzędziu różnorodne pary standardowych szczypiec – dodaje Maja Sikorska.

wiha szczypce 8w1 Industrial electric

 

Uniwersalna innowacja

Usuwanie płaszcza, zdejmowanie izolacji czy skracanie śrub to zadania wymagające ogromnej precyzji – zarówno od dłoni fachowca, jak i przedłużenia tej dłoni, czyli narzędzia. Jeśli dołożymy do tego operowanie na różnorodnych rodzajach szczypiec do wymagań dochodzą skupienie, dużo miejsca pod ręką i płynna zmiana narzędzi w zależności od potrzeb i aktualnego przeznaczenia. Efekt? Utrata miejsca, czasu i frustracja, wynikająca z ciągłego wymogu „żonglowania” narzędziami. Projektanci z firmy Wiha skupili się więc na rozwiązaniu tych problemów i tak powstały nowe, uniwersalne szczypce 8w1 Industrial electric łączące aż osiem funkcji w jednym narzędziu. Ich konstrukcja pozwala na takie czynności jak przebijanie puszki i usuwanie zadziorów, kształtowanie przewodu pod zacisk, chwytanie i ciągnięcie, chwytanie oraz przekręcanie elementów o różnym kształcie i średnicy (od okrągłego pręta do nasadki sześciokątnej), zagniatanie tulejek kablowych, zdejmowanie izolacji z pojedynczych przewodów, cięcie przewodów wielożyłowych, a także skracanie śrub używanych w gniazdkach elektrycznych. Najważniejsze etapy pracy można zatem wykonać przy pomocy tylko jednego narzędzia.

 uniwersalne szczypce 8w1 Industrial electric uniwersalne szczypce 8w1 Industrial electric

Dolna szczęka ma zachowane krawędzie służące do wyrównania otworu po „przebiciu puszki”, podczas gdy ostra krawędź usuwa wszelkie nierówności lub pozostałości po zaślepce. Szczypce umożliwiają również chwytanie elementów głęboko osadzonych. Powierzchnie chwytowe szczypiec są na początku gładkie, co pozwala bez uszkodzeń chwytać delikatny materiał, a dalej są ponacinane dla mocniejszego chwytu.

W trakcie przygotowywania drutu do podłączenia wymagane jest profilowanie lub zrobienia oczek na drucie przewodu do podłączenia pod zacisk śrubowy. Górna szczęka jest półokrągła, dzięki czemu można w prosty sposób wykonać oczko na drucie żyły.

Szczypce umożliwiają cięcie przewodów elektrycznych wielożyłowych (miedzianych lub aluminiowych) w zakresie do 5 x 2.5 mm² / Ø 15, a także usuwanie izolacji z pojedynczych przewodów Ø 0,75 mm; Ø 1,5 mm oraz Ø 2,5 mm.  

Zaciskanie tulejek kablowych jest możliwe w zakresie od 0,5 do 2,5 mm, a skracanie długości śruby do Ø 3,3 mm. Gniazdo gilotyny do obcinania śrubek znajduje się blisko sworznia obrotowego szczypiec, a więc cięcie nie wymaga dużej siły. Konstrukcja krawędzi tnących gilotyny nie uszkadza zwojów gwintów w trakcie cięcia, a po cięciu nie ma potrzeby ponownego gwintowania. Pracę przy seryjnych cięciach ułatwia sprężyna odbijająca, którą można również w łatwy sposób wyłączyć z trybu ciągłej pracy.

Realne korzyści

– Pracując na wysokości lub w trudnych warunkach musimy mieć przy sobie różne rodzaje szczypiec, przeznaczone do różnorodnych zadań. W najlepszym wypadku musimy co chwila zmieniać narzędzie, by przejść do kolejnego etapu działań. W najgorszym, tracimy czas na zejście do torby z narzędziami, jeśli zapomnimy niezbędnego elementu naprawczego, nie wspominając o bezpieczeństwie i sytuacji, w której narzędzie spada z półeczki drabin czy wysuwa się z kieszeni. Schodzimy. Cierpią kolana, czas ucieka. Dostępność do danego narzędzia w zestawie jest więc kluczowa dla szybkości wykonywanej pracy – podkreśla Wojciech Gradowski, ekspert firmy Wiha.

Czynnikiem wpływającym na dobór narzędzi, szczególnie w przypadku prac związanych z serwisem mobilnym, jest ich wielozadaniowość. Wybierajmy więc te, które w jednej obudowie zamykają cały wachlarz możliwości działania – szanując w ten sposób swój kręgosłup, dzięki redukcji wagi torby narzędziowej, czas pracy – zminimalizowany dzięki używaniu tego samego rozwiązania, a także portfel, ponieważ inwestujemy w jedno narzędzie – nie w kilka różnych. Kluczową kwestią jest też ochrona zdrowia. Niewłaściwy dobór sprzętu, oprócz bolesnych kontuzji, nierozerwalnie wiąże się z nieobecnością pracowników, a tym samym z wydłużeniem czasu realizacji prac. 

 uniwersalne szczypce 8w1 Industrial electric

Firma Wiha nie raz dowiodła, że za priorytet stawia sobie tworzenie standardów wyznaczających kierunek dla branży. Gdy przychodzi więc nam wybrać odpowiednie szczypce… nie ma się co szczypać. Innowacyjne, a przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania to gwarancja bezpiecznej, sprawnej i wygodnej pracy – przez długie lata. 

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl