Oferta superkondensatorów marki Viking - przedstawienie dostawcy oraz wyjątkowej oferty jego komponentów - KOMPONENTY - KONDENSATORY ELEKTROLITYCZNE - SUPERKONDENSATORY - VIKING
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Oferta superkondensatorów marki Viking - przedstawienie dostawcy oraz wyjątkowej oferty jego komponentów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oferta superkondensatorów marki Viking - przedstawienie dostawcy oraz wyjątkowej oferty jego komponentów

fot. TME

Wraz z rozwojem pojazdów elektrycznych i systemów energii odnawialnej producenci coraz częściej doceniają możliwości kondensatorów o dużej pojemności, czyli superkondensatorów. Chociaż nadal nie stały się realną alternatywą dla ogniw akumulatorów, w wielu aplikacjach okazały się niezastąpione.

 

Niedawno do katalogu TME trafił asortyment firmy Viking. Marka należy do tajwańskiego producenta komponentów elektronicznych. W portfolio Viking znalazły się takie elementy, jak oporniki do montażu przewlekanego, miniaturowe kondensatory MLCC, dławiki i ferryty EMI/EMC. Zakłady produkcyjne marki posiadają certyfikacje pozwalające na wytwarzanie elementów zgodnych z normami przemysłowymi, medycznymi czy motoryzacyjnymi. Artykuły te są dystrybuowane na całym świecie.

Poniżej prezentujemy wyjątkowy wycinek oferty Viking – wybór superkondensatorów, które dostawca wytwarza w zróżnicowanych wersjach i szerokim zakresie parametrów. Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej informacjami, a także ofertą w naszym katalogu.

W tym artykule poruszamy takie tematy jak:

  • Zastosowania i ogólna charakterystyka superkondensatorów
  • Odczytywanie sygnatur w ofercie Viking
  • Napięcia pracy kondensatorów o dużej pojemności
  • Komponenty w obudowach pastylkowych oraz podwójnych
  • Pojemności superkondensatorów oraz ich sposób zapisu
  • Elementy o podwyższonej tolerancji termicznej i napięciowej

Superkondensatory marki Viking

Zastosowania superkondensatorów wiążą się z ich znaczną pojemnością i zdolnością do szybkiego ładowania i rozładowywania. Pozwala im to przechowywać duże ilości energii i dostarczać prądy o znaczącym natężeniu. Ta charakterystyka sprawia, że pod pewnymi względami superkondensator ma przewagę nad „klasycznymi” metodami magazynowania energii, jak np. akumulatory. Dlatego stosuje się je w pojazdach elektrycznych, w obwodach hamowania rekuperacyjnego, do rozruchu silników elektrycznych dużej mocy (np. w kolejnictwie), a także w systemach energii odnawialnej (turbiny wiatrowe) czy kontrolerach magazynów energii i zasilania awaryjnego.

 Obudowa superkondensatorów często jest identyczna do komponentów klasycznych.
Obudowa superkondensatorów często jest identyczna do komponentów klasycznych.


Inne zalety superkondensatorów to ich długa żywotność – pod względem liczby cykli ładowania/rozładowywania zdecydowanie przewyższają ogniwa litowo-jonowe czy litowo-polimerowe (przy zachowaniu określonych warunków, Viking podaje liczbę nawet 500000 cykli). Są też praktycznie bezobsługowe, co wynika stąd, że ich działanie nie opiera się na procesach chemicznych, a zjawiskach fizycznych. Superkondensatory odznaczają się też bardzo wysoką wydajnością i gęstością energii, co dodatkowo poszerza ich zakres aplikacji.

Należy też podkreślić, że technologie stosowane w superkondensatorach stale podlegają ewolucji. Doskonałą ilustracją zróżnicowania, jakie występuje na tym polu jest oferta marki Viking. Produkty z tego asortymentu są dostępne w wielu formatach, przystosowanych do różnych zastosowań. Rodzaj i specyfikacja kondensatora zostały określone w jego symbolu.

Odczytywanie symbolu

Aby zapoznać się z przekrojem dostępnych charakterystyk, przyjrzyjmy się sygnaturom superkondensatorów producenta. Poniżej za przykład posłużył symbol „SC2V7L105MLR”. Jak widać, jest on podzielny na 6 członów, z których każdy pozwala zidentyfikować konkretną cechę elementu.

 

 

 

 

 

 

 

Typ produktu

Napięcie pracy

Obudowa

Pojemność

Tolerancja

Kod serii

SC

2V7

L

105

M

LR

 

Typ produktu

Ponieważ budowa symbolu jest spójna dla całego asortymentu marki Viking, w przypadku superkondensatorów pierwsze dwa znaki zawsze będą przyjmowały te same wartości, tj. SC, co jest oczywiście skrótem od Super Capacitor.

Napięcie pracy

W przeciwieństwie do innych kondensatorów, komponenty odznaczające się dużą pojemnością przeważnie operują na niskich napięciach. W przypadku omawianych produktów najczęściej będzie to 2,7V lub 5,5V DC (co reprezentuje się jako ciągi znaków 2V7 i 5V5). Za pośrednictwem TME można też nabyć superkondensatory Viking, które pracują na napięciach 3V, 3,8V i 6V DC.

Obudowa

Rodzaj obudowy określa nie tylko sposób montażu kondensatora, ale również technologię, w jakiej został wykonany i pośrednio, jego ogólne przeznaczenie. Elementy Viking dzieli się na trzy grupy: pastylkowe (o mniejszej pojemności), litowo-jonowe (specyficzna technologia wykonywania tego typu komponentów, którą opisano poniżej) oraz standardowe (obudowy cylindryczne).

Formaty superkondensatorów Viking: pastylkowy, klasyczny i łączony (podwójny).
Formaty superkondensatorów Viking: pastylkowy, klasyczny i łączony (podwójny).


W przypadku kondensatorów w obudowach pastylkowych pojemności oraz prądy są niższe od innych produktów z grupy. Tego typu elementy przeznacza się do wykonywania niewielkich urządzeń (mierniki energii, latarki), gdzie służą przechowywaniu energii np. w celu podtrzymywania nastawy zegarów RTC. W zależności od obwodu, w którym pracują, mogą pełnić tę funkcję w okresie od sekund do miesięcy. Formaty pastylkowe zostały oznaczone literami C, H lub V, które odpowiadają różnym metodom montażu (pionowy, kątowy) w technologii THT.

Litera M odnosi się do kondensatorów litowo-jonowych (często nazywane skrótem LIC). Zostały umieszczone w klasycznych obudowach cylindrycznych. Są to komponenty hybrydowe, w których anoda wykonana jest z materiału domieszkowanego jonami litu (podobnie jak ma to miejsce w przypadku ogniw Li-Ion), podczas gdy katoda zostaje wyprodukowana z użyciem aktywowanego węgla. W ten sposób powstaje kondensator o wysokiej gęstości energii, obsługujący stosunkowo wysokie napięcia i odznaczający się szeroką tolerancją termiczną.

Klasyczne superkondensatory Viking w obudowach cylindrycznych z katalogu TME są dostępne w dwóch rodzajach: pojedynczym (litera L) oraz łączonym (litera Z). Te drugie zbudowane są w postaci dwóch przylegających do siebie, cylindrycznych korpusów, co pozwoliło dostawcy uzyskać wysokie parametry elektryczne przy minimalnej objętości komponentu (widoczne na zdjęciu).

Pojemność

Pojemność superkondensatora podawana jest w µF (mikrofaradach) za pomocą trzycyfrowego kodu. Pierwsze dwie cyfry określają postawę, a kolejne rząd wielkości (liczbę zer). Przykładowo, jeżeli komponent został oznaczony kodem 104, oznacza to 10µF przemnożone przez 10000, tj. 100000µF, 100mF lub 0,1F. Ta zasada pozwala określić bardzo duże pojemności (kod 308 będzie desygnował 3000F).

Tolerancja

Tolerancja odnosi się do pojemności kondensatora i może być oznaczona jednym z trzech symboli: M (±20%), Z (+80%/-20%) lub 9 (+30%, -10%).

Kod serii

W 6 sekcji symbolu (po 10 znaku) określa się podserię kondensatorów. W praktyce oznacza to specjalne właściwości elementów. Jeżeli odznaczają się typowymi parametrami nie będę posiadały tego oznaczenia. Tutaj spotyka się trzy kody (LR, V, H), ale tylko dwa typy produktów znalazły się w ofercie TME. Superkondensatory podserii H, o podwyższonej tolerancji termicznej, oraz artykuły V przeznaczone do pracy na napięciach przekraczających 2,7V DC. Dla większości elementów temperatury pracy zamykają się w zakresie -40°C do 70°C, podczas gdy dla elementów z symbolem H będzie to od -40°C do 85°C.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. 

https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/53487/oferta-superkondensatorow-marki-viking/

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl