W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się rowery elektryczne. Dzięki nim możemy pokonać jeszcze więcej kilometrów, dojechać do pracy bez męczenia się czy zwiedzać ciekawe i trudno dostępne miejsca. Rowery elektryczne najpewniej zostaną z nami na dłużej. Jednak znalezienie dobrego roweru elektrycznego może nie być łatwe. Czym się kierować podczas zakupu?
Rowery elektryczne są dobrze znane większości ludzi, ale warto zacząć od podstawowej definicji. Rower elektryczny to rodzaj jednośladu wyposażonego w silnik, który ma na celu wspomaganie pedałowania. Innymi słowy, silnik uruchamia się tylko wtedy, gdy użytkownik naciska na pedały i zaczyna kręcić korbami. Dlatego też rowery elektryczne nadal są klasyfikowane jako rowery zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa drogowego.
Według tych przepisów silnik roweru elektrycznego może działać jedynie do prędkości 25 km/h, a jego maksymalna moc nie może przekroczyć 250 W. Dzięki temu rowery elektryczne nie wymagają rejestracji ani żadnych specjalnych uprawnień, aby nimi jeździć.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna korzystać z rowerów elektrycznych, a w szczególności z modeli miejskich i hybrydowych (trekking/cross). Dlaczego? Po pierwsze, e-bike pozwala nam dotrzeć do celu z minimalnym wysiłkiem i bez zadyszki, co może być szczególnie ważne dla osób starszych lub z problemami zdrowotnymi. Po drugie, jazda rowerem elektrycznym jest bardzo oszczędna i ekologiczna — nie musimy stać w korkach, nie płacimy za ubezpieczenie, a prąd do ładowania baterii jest dużo tańszy niż benzyna czy diesel.
Obecnie akumulatory litowo-jonowe są najlepszym wyborem. To baterie, znane ze swojej lekkości i wydajności. Mimo że nadal są stosunkowo ciężkie, postęp technologiczny zapewni w przyszłości ich dalsze ulepszanie pod kątem wagi i wymiarów.
Przy wyborze roweru elektrycznego warto zwrócić uwagę na pojemność baterii. W przypadku bardziej kompaktowych e-rowerów takich jak modele składane, baterie zwykle mają mniejszą pojemność, wynoszącą około 6-8 Ah, co pozwala na przejechanie maksymalnie 50-60 km na jednym ładowaniu. Z kolei elektryczne rowery miejskie są wyposażone w baterie o pojemności nawet 15 Ah, co przekłada się na większy zasięg jednorazowej jazdy.
Hamulce są jednym z najważniejszych elementów każdego roweru, a w przypadku rowerów elektrycznych ich rola jest jeszcze ważniejsza. Dzieje się tak dlatego, że zwykle osiągają one wyższe prędkości i generują większą siłę hamowania niż tradycyjne rowery. Dlatego w przypadku rowerów elektrycznych warto postawić na hamulce tarczowe, które są skuteczniejsze od szczękowych.
Wybór roweru elektrycznego może nie być prosty, dlatego warto skorzystać z pomocy zaufanych sklepów, w których znajdziemy dużo informacji ułatwiających zakup. Na stronie: https://www.decathlon.pl/browse/c0-sporty/c1-rowery/c3-rowery-elektryczne/_/N-9k6pbs zapoznamy się z szeroką ofertą modeli rowerów elektrycznych.
REKLAMA |
REKLAMA |