Przekaźniki elektromagnetyczne i półprzewodnikowe od Relpol. Przegląd oferty z uwzględnieniem akcesoriów i rozwiązań dla automatyki - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - TRANSFER MULTISORT ELEKTRONIK - SSR - RELPOL - PRZEKAŹNIKI PÓŁPRZEWODNIKOWE - PRZEKAŹNIKI ELEKTROMAGNETYCZNE - PRZEKAŹNIKI INTERFEJSOWE - MODUŁY SSR
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Przekaźniki elektromagnetyczne i półprzewodnikowe od Relpol. Przegląd oferty z uwzględnieniem akcesoriów i rozwiązań dla automatyki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przekaźniki elektromagnetyczne i półprzewodnikowe od Relpol. Przegląd oferty z uwzględnieniem akcesoriów i rozwiązań dla automatyki

fot. TME

Przekaźniki są najważniejszymi elementami większości układów sterowniczych. Umożliwiają kontrolowanie pracy dużych obciążeń (silników, grzałek, pomp, lamp) za pomocą kompaktowych, energo-oszczędnych układów opartych na mikrokontrolerach i innych elementach cyfrowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą przekaźników marki Relpol. Zaliczają się do niej zarówno elementy klasyczne (elektromagnetyczne), jak i nowoczesne moduły SSR.

Poszukując przekaźników dopasowanych do danej aplikacji – niezależnie czy będzie to rozległa instalacja czy pojedynczy projekt – zawsze należy mieć na uwadze, że przekaźnik jest elementem poddawanym bardzo dużym obciążeniom, a także nagłym skokom napięcia i natężenia. Mając na względzie żywotność całego urządzenia, warto zwrócić się w stronę producentów dostarczających rozwiązania sprawdzone i wykonywane wg wysokich standardów. Do takich dostawców należy firma Relpol, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu elementów elektromechanicznych. Odznaczają się nie tylko jakością, ale również konkurencyjnymi cenami.

 

Przekaźniki elektromagnetyczne

W pierwszej kolejności spójrzmy na ofertę przekaźników „klasycznych”, wyposażonych w styki poruszane elektromagnesem. Podstawowy podział tej oferty to rozróżnienie artykułów dedykowanych przemysłowi oraz miniaturowych (spotykanych w obwodach sterowniczych). Relpol, oprócz samych przekaźników, dostarcza także akcesoria do nich – np. podstawki do montażu na szynie DIN czy moduły przeciwprzepięciowe.

 

Przekaźniki przemysłowe

W katalogu TME popularnością cieszy się wybór przemysłowych przekaźników Relpol. Są to elementy o konfiguracjach styków DPDT (seria R2N), 3PDT (R3N) oraz 4PDT (R4N) przeznaczone do montażu w podstawce (gnieździe wtykowym). Produkty przeznacza się do sterowania typowymi obciążeniami sieciowymi (250V AC) w zakresie od 6A do 12A (prąd maksymalny nawet 24A), a także napięciem stałym 24V DC w tym samym przedziale natężeń (zależnym od modelu). Wykorzystując kilka par styków, produkty R4N można wykorzystać do zamykania obwodów 440V AC. Elementy umieszczono w półprzezroczystych korpusach, co ułatwia ich inspekcję podczas rutynowej konserwacji lub diagnozowania awarii. Dodatkowo, przekaźniki wyposażono w przycisk testujący (dźwignia na szczycie korpusu), który umożliwia blokowanie styków. Dostępne są modele sterowane napięciami od 6V DC i 12V AC do  220V DC i 230V AC, czyli mogą pracować niemal w każdym typowym obwodzie sterowniczym. Pobór mocy przez cewkę wynosi 0,9W lub 1,6VA.

 

Na szczycie korpusu widać przełącznik testowy umożliwiający blokowanie styków.
Na szczycie korpusu widać przełącznik testowy umożliwiający blokowanie styków.

 

Przekaźniki miniaturowe

Miniaturowe przekaźniki Relpol to komponenty produkowane do typowych zastosowań w sterownikach, urządzeniach AGD, automatyce przemysłowej oraz architektonicznej (oświetlenie, drzwi samoczynne, domofony). Na tle wielu popularnych marek odznaczają się konkurencyjną ceną i jakością. Podobnie jak w przypadku oferty dla przemysłu, również w tej kategorii katalogu klienci znajdą elementy w szerokim zakresie parametrów i funkcjonalności.  Wybrane modele przekaźników umieszczono w przezroczystych korpusach.

Wybrane modele przekaźników umieszczono w przezroczystych korpusach.

Przekaźniki posiadają styki w konfiguracjach DPDT, SPDT oraz DPST, SPST w wariancie normalnie otwartym. Nominalne napięcie cewek wynosi od 3V do 110V dla DC oraz od 12V do 230V AC, pokrywając się z charakterystyką niemal każdego standardowego projektu. Większość modeli odznacza się klasą szczelności na poziomie IP67, tj. została w pełni zabezpieczona przed pyłami i penetracją przez wodę (i inne niekorozyjne ciecze). Maksymalny prąd styków sięga nawet 24A, a ich obciążalność 16A przy 250V AC i 24V DC. Warto też zwrócić uwagę, że elementy przystosowano do pracy w temperaturach od -40°C do 85°C.


Przekaźniki interfejsowe

Przekaźnik interfejsowy to urządzenie modułowe składające się z czterech elementów. Podstawowym jest przekaźnik elektromagnetyczny (np. serii RM84, która zalicza się do opisanej w powyższym akapicie oferty). Drugi element to korpus przystosowany do montażu na szynie DIN (35mm), z gniazdem do osadzenia przekaźnika (standard GZP80). Posiada zaciski śrubowe podłączone do jego wyprowadzeń. Do korpusu dołączana jest dźwignia dociskająca przekaźnik (i przyspieszająca jego wymianę). Poniżej znajduje się moduł sygnalizacyjny/przeciwprzepięciowy.

Przekaźnik miniaturowy jest dociskany w gnieździe za pomocą dźwigni.
Przekaźnik miniaturowy jest dociskany w gnieździe za pomocą dźwigni.

Przekaźnik interfejsowy pozwala w łatwy sposób włączyć standardowe przekaźniki elektromagnetyczne w obwody sieciowe. Jest to funkcjonalność pożądana w wielu rodzajach instalacji – przede wszystkim aplikacjach z zakresu pośredniego sterowania oraz automatyzacji (do których należy zaliczyć systemy alarmowe). Istotną cechą modułów jest ich kompatybilność z takimi akcesoriami, jak złącza grzebieniowe.

Akcesoria

Akcesoria Relpol do przekaźników w katalogu TME to przede wszystkim elementy składające się na przekaźniki interfejsowe – dźwignie oraz podstawki do montażu na szynie DIN (z terminalami do osadzenia przekaźników miniaturowych). W tej kategorii znalazły się także gniazda przekaźników do montażu na płytce PCB (THT). Wykonane z ich użyciem obwody mogą być łatwo serwisowane, przez szybką wymianę elementu przełączającego.

 

Moduły SSR

Moduły SSR to, innymi słowy, przekaźniki półprzewodnikowe. Skrót SSR pochodzi od ang. Solid State Relay. W przekaźnikach tego rodzaju elementy elektromechaniczne zastąpiono komponentami półprzewodnikowymi dużej mocy, co pozwala uzyskać: szybki czas reakcji, bezgłośną pracę oraz znakomite parametry elektryczne.

Półprzewodnikowe przekaźniki jednofazowe

 
 

RSR52-24D25-R
Podstawa modułu została wykonana z metalu pomagającego odprowadzać ciepło.

Moduły SSR od Relpol dzielą się na jednofazowe i trójfazowe. Te pierwsze mogą pracować z prądami od 10A do 80A. Występują w wariantach bezzwłocznych oraz załączanych w zerze (co przekłada się na niższa emisję zakłóceń i żywotność obciążeń indukcyjnych). Minimalne napięcie przełączane dla tych modułów to 24V (i może sięgać nawet 660V AC). Napięcie sterujące, w zależności od modelu, może pochodzić ze źródła DC lub AC. W przypadku prądu stałego obsługiwane są wartości od 4V, co odpowiada parametrom wielu sterowników opartych na mikrokontrolerach (duża część z nich operuje na napięciach 5V). Modele przystosowane do prądu zmiennego są załączane po przyłożeniu napięcia od 90V do 280V AC. Przekaźniki serii RSR72 obudowano radiatorami, które służą odprowadzaniu ciepła i poprawia charakterystykę termiczną elementów (praca w temperaturach -30...80°C).

Półprzewodnikowe przekaźniki trójfazowe

Przekaźniki SSR trójfazowe pozwala na obsługę dużych obciążeń (nawet 660V AC i 80A) – silników, pieców i innych elementów przemysłowych. Podobnie jak elementy jednofazowe sterowanie nimi może się odbywać za pomocą napięć od 4V do 32V DC oraz od 90V do 280V AC. Obwód sterujący jest izolowany optycznie. Korpus modułu zamyka się w rozmiarze 78x105x38mm. Również w tej grupie produktów dostępne są przekaźniki załączane w zerze. Produkty posiadają kontrolkę LED sygnalizującą zadziałanie.


RSR62-48A25
Moduł posiada nie tylko zaciski śrubowe, ale również cztery otwory mocujące.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/52144/przekazniki-elektromagnetyczne-i-polprzewodnikowe-od-relpol/

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl