Wentylatory w urządzeniach elektronicznych z najwyższej półki - ELEKTRONIKA - WENTYLATORY - CHŁODZENIE - ODPROWADZANIE CIEPŁA - X-FAN - MAXAIR
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Wentylatory w urządzeniach elektronicznych z najwyższej półki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wentylatory w urządzeniach elektronicznych z najwyższej półki

fot. Micros

Niemal każde urządzenie elektroniczne wymaga odpowiedniego chłodzenia. Dlaczego jest to tak istotne? Nadmiar ciepła może bezpośrednio wpływać na kluczowe parametry techniczne i tempo starzenia się komponentów, a ponadto znacznie zwiększać ryzyko powstawania różnych uszkodzeń mechanicznych.

Za utrzymanie dostatecznie niskiej temperatury odpowiadają wentylatory, które często stanowią jeden z najważniejszych elementów układu. Urządzenia tego typu powinny odznaczać się trwałością i wysoką skutecznością. Oto przegląd propozycji od dwóch topowych producentów: Maxair i X-Fan. Sprawdźmy, dlaczego warto postawić na wentylatory tych firm.

Rola wentylatorów w elektronice

Zadaniem wentylatorów do chłodzenia elektroniki jest odprowadzanie nadmiaru ciepła z urządzeń. Ich sprawność jest z kolei określana przede wszystkim przez parametry takie jak: wydajność (częstotliwość wymiany powietrza w danym pomieszczeniu), ciśnienie oraz prędkość i temperaturę wykorzystywanego medium. Zasada działania jest stosunkowo prosta: ruch obrotowy silnika jest zamieniany na ruch postępowy powietrza za pomocą śmigła. W efekcie powietrze przemieszcza się w kierunku prostopadłym do płaszczyzny wirowania. W większości urządzeń elektronicznych, wentylator pełni funkcję elementu pomocniczego; pracuje on razem z radiatorem, oddając ciepło do otoczenia.

Wentylatory do zastosowań w elektronice mogą być zarówno lewo- jak i prawoskrętne. Napięcie zasilania może wynosić od 5 V DC do 230 V AC, a dokładny dobór parametrów będzie zależeć głównie od wymogów chłodzonego urządzenia. Warto pamiętać, że bez wentylatorów zapewnienie optymalnych warunków pracy, a tym samym trwałości i żywotności sprzętu, byłoby niemożliwe. Wybierając tego typu produkty, należy zatem brać pod uwagę wyłącznie propozycje z najwyższej półki – bez wątpienia znajdziemy je w ofercie marek Maxair i X-Fan.

Wentylatory firmy Maxair – szerokie zastosowanie w świecie przemysłu

Firma Maxair to producent z Dalekiego Wschodu, który specjalizuje się przede wszystkim w wytwarzaniu modeli zasilanych prądem przemiennym. Rozwiązania sygnowane logo tej marki wyróżniają się wysoką jakością, co przekłada się na dużą popularność. W ofercie firmy znajdziemy modele z różnej półki cenowej i o różnych parametrach technicznych, dzięki czemu możemy bez problemu dopasować wentylator do naszych potrzeb.

W 8025v220s115050B2HL MAXAIR wentylator AC

8025S2HL MAXAIR wentylator AC

15050B2HL MAXAIR wentylator AC

Większość wentylatorów Maxair jest dedykowana do zastosowania w aplikacjach przemysłowych, takich jak:

  • szafy telekomunikacyjne,
  • spawarki,
  • zgrzewarki,
  • obudowy przemysłowe.

Dlaczego warto postawić na wentylatory Maxair?

Sporą zaletą jest świetny stosunek jakości do ceny, jak również wydajna wentylacja przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu – zaledwie 20-50 dB. Świetne wyważenie wirnika cechujące produkty Maxair przekłada się na minimalizację drgań, uszkodzeń mechanicznych i długą żywotność komponentu. Ponadto wentylatory spełniają w stu procentach wymagania dyrektywy RoHS, która reguluje wykorzystywanie substancji szkodliwych dla środowiska.

Maxair oferuje dwa sposoby łożyskowania silnika w obudowie wentylatora – kulkowe lub ślizgowe. Produkty wykorzystujące pierwszą metodę z reguły odznaczają się większą trwałością, lecz warto też nadmienić, że są one droższe od ślizgowych odpowiedników. Ostateczny wybór powinien być zależny od docelowego przeznaczenia i wymagań stawianych przez dane urządzenie. Bez względu na wybrany typ wentylatora można jednak mieć pewność, że rozwiązania od Maxair zapewnią efektywne chłodzenie przez długi czas.

 

Wentylatory X-Fan – rozwiązania stosowane przez największe firmy produkujące elektronikę

Szukając solidnego wentylatora do zastosowań w urządzeniach elektronicznych, warto przyjrzeć się również produktom firmy X-Fan. Urządzenia firmy wyróżniają się na rynku ze względu na znakomite parametry techniczne i rewelacyjną trwałość materiałów – takie połączenie pozwala skutecznie odprowadzać ciepło i zapewnić odporność na uszkodzenia związane z eksploatacją.

X-Fan to tajwański producent systemów chłodzących, który może pochwalić się wielkością produkcji na poziomie aż do 30 mln sztuk wentylatorów rocznie. Wyroby dostarczane są do największych firm ze świata elektroniki takich jak: Sony, Philips, Samsung Electronics, Panasonic czy LG.

RDH4010B X-FAN wentylator DCW 9225v12s1

RDH4010B X-FAN wentylator DC

RDH9025S X-FAN wentylator DC

Możliwości produktów od X-Fan

Podobnie jak w przypadku oferty Maxair, tutaj również możemy znaleźć szeroką gamę produktów o różnych parametrach technicznych. Poszczególne modele różnią się między sobą sposobem łożyskowania, wymiarami korpusu, wydajnością, napięciem, poborem mocy, prędkością obrotową czy poziomem generowanego hałasu. Wszystkie z nich mają jednak wiele wspólnych cech, do których należy wysoka jakość materiałów stosowanych do wytwarzania komponentów oraz możliwość skorzystania z wielu dodatkowych opcji.

W ofercie X-Fan można znaleźć między innymi wentylatory z możliwością regulacji obrotów w funkcji temperatury, z wyjściem alarmowym informującym o działaniu wirnika czy z możliwością ustalenia szybkości wirowania za pośrednictwem mikrokontrolera. Co więcej, wirnik może być umieszczony w ramce lub wysunięty na zewnątrz konstrukcji, a praca wentylatora może być kontrolowana w czasie rzeczywistym.

W 6015v12k18038B2HL MAXAIR wentylator AC

RDH6015B1 X-FAN wentylator DC

8038B2HL MAXAIR wentylator AC

Źródło: Micros

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
MICROS sp.j. W.Kędra i J.Lic
MICROS sp.j. W.Kędra i J.Lic
ul. E. Godlewskiego 38, Kraków
tel.  +48 12 636 95 66
fax.  +48 12 636 93 99
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl