Jaki akumulator wybrać do narzędzi bateryjnych? - ZASILANIE - ELEKTRONARZĘDZIA - AKUMULATORY LITOWO-JONOWE - BATERIE LI-ION - AKUMULATOR LITOWO-JONOWY - RYOBI TOOLS - RYOBI ONE+
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Jaki akumulator wybrać do narzędzi bateryjnych?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jaki akumulator wybrać do narzędzi bateryjnych?

fot. RYOBI Tools

Elektronarzędzia, które działają w oparciu akumulator, to popularne rozwiązanie wśród osób, które zajmują się realizowaniem różnych zadań w domu i ogrodzie, a także majsterkowaniem. Wpływ na to ma między innymi duża wydajność i niezawodność baterii. Z artykułu dowiesz się, jaki akumulator to najlepsze rozwiązanie.

Rodzaje baterii do elektronarzędzi

We współczesnych elektronarzędziach stosowane są różne rodzaje akumulatorów. Chodzi o baterie:

 • niklowo-kadmowe, oznaczone NiCd – można je bezpiecznie stosować, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie lub wysokie temperatury; są one częstym wyborem wśród profesjonalistów,
 • niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH) – w porównaniu do akumulatorów NiCd wyróżniają się one większą pojemnością i mają mniejszy ciężar, jednak ich stosowanie w trudnych warunkach atmosferycznych jest mocno ograniczone,
 • litowo-jonowe, czyli Li-Ion, które są szczególnie popularne wśród hobbystów i majsterkowiczów, o czym decyduje między innymi kompaktowa budowa i niewielka waga.

Baterie Li-Ion to dziś najczęściej spotykany typ akumulatorów nie tylko w elektronarzędziach, ale również w elektronice użytkowej. Wpływa na to wiele zalet, jakie wiążą się z ich wykorzystywaniem. Opowiemy o nich poniżej.

Akumulator litowo-jonowy – dlaczego warto go wybrać?

Bateria litowo-jonowa jest dobrym wyborem z tego względu, że cechuje ją:

 • lekka konstrukcja, dlatego narzędzia, w których ją zastosowano, są niewielkie, a co za tym idzie – łatwe w obsłudze,
 • niski stopień samorozładowania i możliwość pracy na jednym zasilaniu przez wiele godzin, w związku z czym nie musisz martwić się o to, że podczas zadań wykonywanych w domu czy ogrodzie szybko dojdzie do utraty energii,
 • długi cykl życia – możliwe jest wielokrotne wyładowywanie ogniw bez obaw o utratę wydajności.

Dużą zaletą jest też to, że użytkując baterie Li-Ion, nie ma obaw o występowanie tzw. efektu pamięci, który jest charakterystyczny dla wielu tradycyjnych ogniw. Polega on na spadku pojemności użytkowej akumulatora w sytuacji, gdy często jest on ładowany, nawet jeśli jeszcze nie doszło do całkowitego wyczerpania energii.

Bateria litowo-jonowa

Warto wspomnieć o tym, że wybierając nowoczesne elektronarzędzia RYOBI, w ramach baterii litowo-jonowej do dyspozycji masz rozwiązania, które poprawiają komfort obsługi. Chodzi na przykład o technologię IntelliCell™, która dba o ciągłe monitorowanie oraz bilansowanie ogniw, co zwiększa ich wydajność, a także zapobiega przegrzaniu.

Baterie litowo-jonowe zastosowane w sprzętach RYOBI gwarantują wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie. Dodatkową ich zaletą jest to, że działają w ramach systemu ONE+™, w którym jeden akumulator zastosujesz w wielu urządzeniach tego producenta. Jest to bardzo wygodne w trakcie eksploatacji.

Pojemność akumulatora – kiedy jest ważna?

Pojemność akumulatora, wyrażana w Ah, czyli amperogodzinach, decyduje o tym, jak długo można pracować na jednym zasilaniu. Jeśli jej wartość wynosi 3.0Ah, oznacza to, że przez trzy godziny można zasilać urządzenie przy prądzie o natężeniu 1 A. Im większa pojemność, tym więcej prac następujących bezpośrednio po sobie możesz zrealizować. Dlatego, dobierając akumulator litowo-jonowy, pod uwagę musisz wziąć to, jakie zadania oraz z jaką intensywnością wykonujesz.

Baterie RYOBI o mniejszej pojemności, czyli do 2.5Ah, sprawdzą się wówczas, gdy:

 • w domu czy ogrodzie angażujesz się w mniej skomplikowane i wymagające prace, takie jak wiercenie, a także podkaszanie obrzeży chodnika lub rabat roślinnych,
 • obsługujesz urządzenia potrzebujące niewielkiej mocy.

Z kolei napięcie akumulatora o wartości co najmniej 3.0Ah będzie potrzebne, jeśli zależy Ci  na:

 • dłuższym do nawet trzech razy w porównaniu do słabszych ogniw czasie pracy,
 • większej wydajności i mocy, niezbędnej na przykład w przypadku kucia w betonie.

Jeśli zdecydujesz się na akumulator RYOBI, do wyboru masz różne pojemności – od 1.3 do nawet 12.0Ah. Sprawia to, że sprzęt bez problemu dopasujesz do Twoich potrzeb. Dzięki systemowi ONE+™ baterię możesz szybko i wygodnie wymieniać między urządzeniami, co usprawnia prace realizowane w domu.

>>Czytaj więcej na temat tego, jaka pojemność akumulatora w elektronarzędziach jest optymalna.

Jak ładować akumulator?

Podczas ładowania akumulatora litowo-jonowego stosuj zasady, które mówią o tym, aby bateria:

 • była zasilana w temperaturze otoczenia powyżej 0°C,
 • została naładowana do około 60%, gdy nie będzie ona używana przez dłuższy czas.

Ważne jest ponadto wykorzystywanie odpowiedniej ładowarki do akumulatorów litowo-jonowych. Na przykład w urządzeniach RYOBI do dyspozycji masz kilka portów, umożliwiających jednoczesne zasilanie więcej niż jednego sprzętu. Przydatny jest również wskaźnik naładowania akumulatora, dzięki któremu łatwo zorientujesz się, ile energii masz jeszcze do dyspozycji i jak długo możesz pracować za pomocą urządzenia.

>>Czytaj więcej na temat przechowywania i użytkowania akumulatorów litowo-jonowych.

Żywotność akumulatora – od czego zależy?

Akumulator litowo-jonowy dłużej Ci posłuży, jeśli będziesz go:

 • przechowywał w optymalnych warunkach – nie powinien on być narażony na zbyt wysokie temperatury,
 • doładowywał od razu, gdy widoczne są oznaki spadku wydajności – nie można doprowadzić do sytuacji, gdy dojdzie do zupełnej utraty energii.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl