Jak działa i w czym pomaga technologia IO-Link? - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - SYSTEMY STEROWANIA - PRZEMYSŁOWY INTERNET RZECZY - INDUSTRIAL IOT - IO-LINK - KOMUNIKACJA PRZEMYSŁOWA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Jak działa i w czym pomaga technologia IO-Link?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak działa i w czym pomaga technologia IO-Link?

Maksymalizacja zysków i optymalizacja kosztów to cel każdego przedsiębiorstwa. Jednym ze sposobów, aby go osiągnąć, jest połączenie sieci przemysłowych ze standardem komunikacji IO-Link. Czym jest IO-Link i jakie są jego zalety?

IO-Link – co to jest i jak działa?

Przedsiębiorstwa na całym świecie dokładają wszelkich starań, aby poprawić wydajność swoich urządzeń, m.in. wykorzystując technologie informatyczne oraz nowoczesne sposoby pozyskiwania danych. Jednym z rozwiązań jest IO-Link, który pomaga budować stabilne fundamenty działania m.in. w firmach z branży przetwórstwa i automatyki.

Czym jest IO-Link? To międzynarodowy standard komunikacji cyfrowej (IEC 61131-9) typu punkt-punkt. Służy on do łączenia czujników z systemem automatyzacji. Technologia ta opracowana została przez doświadczonych producentów sterowników, czujników oraz aktuatorów, którzy stworzyli interfejs do automatyzacji, niezależny od magistrali obiektowej. Użytkownik końcowy korzysta więc z połączenia punkt-punkt, bez złożonego adresowania.

Jak działa IO-Link? Cały system złożony jest z mastera i co najmniej jednego urządzenia. Master IO-Link to bramka do poziomu magistrali obiektowej bądź układu sterowania, który ma za zadanie komunikować się ze wspomnianymi wcześniej urządzeniami IO-Link. Umożliwia to płynną transmisję zarówno sygnałów binarnych czujników przełączających, jak i wartości procesowych czujników do pomiaru ciągłego wraz z ich parametrami w formie cyfrowej. Pozwala zminimalizować błędy wartości pomiarowych podczas transmisji oraz przeliczania klasycznych sygnałów analogowych w postaci prądowej lub napięciowej.

 

Korzyści z zastosowania IO-Link

IO-Link stosowany jest w aplikacjach w wielu sektorach przemysłu. W branży automatyki umożliwia m.in. rejestrację zużycia mediów dzięki miernikom sprężonego powietrza, monitorowanie chwytaków ssawnych z wykorzystaniem czujników podciśnienia czy też kontrolę ogólnego stanu maszyn za pomocą czujników wibracji. W branży przetwórstwa ułatwia m.in. wykrywanie wahań poziomu zbiornika, pomiar temperatury dla pasteryzatorów, a także kontrolę wody chłodzącej w odlewni. IO-Link wykorzystywany jest również w produkcji maszyn, żywności w rolnictwie czy też w przemyśle wytwórczym. Do zalet tego rozwiązania należą:

Bezproblemowe uruchomienie oraz serwisowanie

Proces uruchomienia IO-Link jest łatwy i szybki, m.in. dzięki braku konieczności adresowania urządzeń IO-Link oraz możliwości parametryzacji czujników w trybie offline przed montażem. Master IO-Link może przechowywać parametry obsługiwanych urządzeń, dzięki czemu ich ewentualna wymiana staje się bezproblemowa.

Dokładna transmisja wartości

IO-Link umożliwia transmisję danych w postaci cyfrowych ramek komunikacyjnych przez standardowe kable przemysłowe, wykorzystując sygnał 24 V, co sprawia, że dane te są bezstratne. Co więcej, transmisja odporna jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Wzrost wydajności maszyn

IO-Link przyspiesza proces wymiany czujników, a także skraca czas potrzebny na uruchomienie linii. Wpływa na minimalizację błędów, które mogłyby powstać w trakcie pracy maszyny. Zapewnia odporny na zakłócenia transfer ciągłych wartości pomiarowych dzięki temu, że odbywa się on w cyfrowej domenie. Wszystko to pozwala zwiększyć wydajność i obniżyć koszty części procesów.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

IO-Link to nowoczesne rozwiązanie, które będzie służyć przedsiębiorcom przez długi czas. Standard ten został zaakceptowany przez wielu dostawców automatyki – stanowi więc bezpieczną inwestycję zarówno dla producentów maszyn, jak i końcowych użytkowników.

 

Technologia IO-Link w ifm electronic

ifm electronic to czołowy producent czujników, którego oddziały funkcjonują w ponad 95 krajach. Od 1969 roku dostarcza klientom rozwiązania najwyższej jakości. Poszukujesz odpowiedniego mastera IO-Link? Sprawdź ofertę ifm, w której dostępne są produkty do wielu różnych zastosowań.

Performance Line ze złączem M12 i kodowaniem L sprawdzi się do obsługi siłowników o natężeniu do 2A z zastosowaniem szeregowego połączenia zasilania masterów (daisy-chain). DataLine z dodatkowym portem IIoT będzie odpowiedni do przesyłania wartości z czujników równolegle do sterownika PLC oraz do świata IT. Dla osób, które poszukują mastera IO-Link w wykonaniu doszafkowym, przeznaczony jest CabinetLine.

Jeśli szukasz wysokiej jakości rozwiązań do automatyzacji, sprawdź możliwości naszej platformy IIoT do odczytu i przetwarzania danych z czujników. Autorskie oprogramowanie analityczne moneo łączy poziomy OT oraz IT. Rozwiązanie to złożone jest z kilku różnych modułów, każdy zapewniający inną funkcjonalność, m.in. możliwość ustawiania parametrów czujników IO-Link.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl