6 powodów, dla których warto wszystko szyfrować! - PRYWATNOŚĆ - SZYFROWANIE - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI - SZYFROWANIE DANYCH
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka 6 powodów, dla których warto wszystko szyfrować!
drukuj stronę
poleć znajomemu

6 powodów, dla których warto wszystko szyfrować!

Utrata danych na zagubionym lub skradzionym urządzeniu to bardzo istotne zagrożenie. Jedynym sposobem, aby go uniknąć, jest szyfrowanie — wszystkiego i na każdym urządzeniu, na jakim zapisujemy dane.

Dlaczego warto szyfrować dane?

Szyfrowanie informacji nie jest nowym wynalazkiem. Już starożytni wymyślali rozmaite sposoby na zachowanie poufności korespondencji. Współczesna technika zna o wiele więcej niezwykle skutecznych sposobów na szyfrowanie danych. Możemy utajnić zarówno korespondencję, jak i zawartość dysków na komputerze, pamięci w telefonie, czy nawet danych na pendrive.

„Po co mam cokolwiek szyfrować? Przecież nie mam nic do ukrycia!” - zastanawia się niejeden użytkownik. Tymczasem wcale nie jesteśmy gotowi, aby dzielić się z otoczeniem naprawdę wszystkim, co przechowujemy na naszych komórkach i pecetach.

Jeśli masz zapisane skany swoich dokumentów takich jak prawo dowód osobisty, czy prawo jazdy – one przede wszystkim mogą ulec kradzieży. Pomyśl też, co może stać się z twoimi osobistymi zdjęciami, wiadomościami – czy naprawdę chcesz, aby dostały się w niepowołane ręce?

Jedynie szyfrowanie danych może uratować twoją prywatność w przypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia.

6 powodów, dla których warto szyfrować

Wiesz już, dlaczego warto pomyśleć o szyfrowaniu danych na wszystkich urządzeniach, jakich używasz? Powody te warto podsumować w kilku punktach, aby mieć jasny obraz tego, co i dlaczego nigdy nie powinno dostać się w niepowołane ręce.

1 – Prywatność.

Nawet jeśli masz naturę ekshibicjonisty, uwierz – nie jesteś gotów na to, aby absolutnie WSZYSTKIE informacje o tobie trafiły w niepowołane ręce. Śmieszna fotka z wakacji użyta w popularnym memie bez twojej zgody to najmniejszy problem. Z powodu wycieku osobistych danych z komórki rozpadło się niejedno małżeństwo. Nie ryzykuj – szyfruj wszystkie swoje dane i chroń prywatność.

2 – Prywatność bliskich i przyjaciół.

Czy zdajesz sobie sprawę, że niewinne sweet focie twojego synka, lub siostrzenicy, mogą stać się gorącym towarem wśród pedofilów? Twoje najdroższe wspomnienia mogą zostać splugawione przez przestępców. A można przecież w prosty sposób temu zapobiec – szyfrowaniem.

3 – Ochrona przed nieautoryzowanym użyciem dokumentów.

Wiele osób przechowuje na dyskach komputerów bądź w komórkach zdjęcia swoich dowodów osobistych i paszportów. Wykorzystujemy je w różnym celu i często po użyciu takiej fotografii nie kasujemy jej, lecz pozostawiamy w telefonie lub na dysku komputera – a nuż kiedyś jeszcze się przyda? Tymczasem od czasu do czasu słyszy się o ludziach, którzy spłacają pożyczki, których nigdy świadomie nie zaciągnęli. Cóż – prawdopodobnie przechowywali niezaszyfrowane obrazy swoich dokumentów…

4 – Chroń swoją korespondencję.

Ochrona prywatności dotyczy również korespondencji. Wydaje ci się, że treść twoich wiadomości na komunikatorach i prywatnych maili, znana jest tylko tobie i adresatowi? Jesteś w błędzie. Wiadomości, nim dotrą z urządzenia A do urządzenia B, odwiedzają serwery, gdzie mogą być przejęte i odczytane. A przecież w wiadomościach dzielimy się czasem naprawdę osobistymi sprawami. Niekiedy też omawiamy biznesowe pomysły, podajemy hasła, przesyłamy zdjęcia. Szyfrowanie chroni wszystkie te treści i wiadomość po wyjściu z twojego urządzenia rzeczywiście może być odczytana dopiero przez adresata, który ma na swoim urządzeniu odpowiedni klucz. Kiedy ktoś przechwytuje zaszyfrowaną wiadomość po drodze, widzi tylko z pozoru bezsensowny ciąg znaków.

5 – Zadbaj o ochronę swoich finansów.

Złodzieje – specjaliści, zarabiają na skradzionych komórkach podwójnie. Przy tym cena urządzenia sprzedanego po wyczyszczeniu danych i wymianie oprogramowania, czasem bywa niewielkim ułamkiem prawdziwego zysku. Skradziona komórka jest skanowana w celu uzyskania cennych danych, takich jak hasła dostępu do aplikacji bankowych. Jeśli będąc w szoku po kradzieży niezaszyfrowanego urządzenia, nie zdążysz zablokować dostępu do aplikacji bankowej, możesz stracić całą zawartość konta!

6 – Chroń swoje urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem.

Oprogramowanie stworzone po to, by wykradać dane z twojego komputera i komórki jest bezużyteczne w przypadku, gdy urządzenie i dane na nim chronione są szyfrem. Złośliwe hakerskie wtyczki niejednokrotnie sami nieświadomie instalujemy wraz z pozornie użytecznymi aplikacjami.

Nasze urządzenia stają też otworem przed hakerami, kiedy korzystamy z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi w miejscach publicznych. Szyfrowanie jest wtedy jedynym sposobem na ochronę danych.

Przeczytaj również: Jak zmienić swoją lokalizację w Internecie?

Żelazne zasady szyfrowania

Aby zaszyfrowane foldery na dysku były skutecznie chronione i dostępne tylko dla Ciebie, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Hasło będące kluczem do szyfrowania powinno być skomplikowane i trudne do odgadnięcia.
  • Wszystkie prywatne dane powinny być przechowywane na dysku chronionym szyfrem. Jeśli chcesz udostępniać innym osobom niektóre dane, przechowuj je w osobnych folderach.
  • Przechowując zaszyfrowane dane na dysku zewnętrznym, nie trzymaj go podłączonego do urządzenia przez cały czas – tylko wtedy, kiedy z tych danych korzystasz.
  • Używaj programów szyfrujących ze sprawdzonych źródeł.

Opracowanie: Redakcja PC Guard – serwisu o bezpieczeństwie internetowym i prywatności online.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl