RECOM jest marką znaną z szerokiego zakresu rozwiązań w zakresie zasilania urządzeń elektronicznych i elektro-mechanicznych. Dostarcza zintegrowane przetwornice, które są przystosowane do wykorzystania zarówno w aplikacjach przemysłowych, konsumenckich (RTV/AGD), jak i innych (transport, automatyka przestrzeni publicznej itp.).
Znacząca grupa produktów RECOM miniaturowe układy przeznaczone do instalacji bezpośrednio w obwodach drukowanych. Należą do kilkudziesięciu serii, których sygnatury rozpoczynają się od skrótu RAC. Składają się na wybór uniwersalnych elementów o mocy do 40W. Ponieważ przetwornice RECOM cieszą się dużym zainteresowaniem naszych klientów – poniżej prezentujemy ich przekrojową charakterystykę. Konstruktorzy poszukujący prostych w implementacji, a zarazem trwałych i stabilnych układów zasilających z dużym prawdopodobieństwem znajdą tu produkty odpowiadające wymaganiom ich projektu.
Rodzina RAC obejmuje przetwornice AC/DC z możliwością zasilania prądem stałym (DC/DC). Napięcia wejściowe mieszczą się w zakresach od 80…264V do 85...528V dla AC oraz od 100...318V do 120...750V DC. Oznacza to, że z powodzeniem mogą być zasilane bezpośrednio z sieci, a także prostowników prądu jedno- i trójfazowego.
W niektórych seriach z grupy RAC znalazły się przetwornice o dwóch, symetrycznych wyjściach – pozytywnym i negatywnym względem masy. Takie produkty upraszczają konstrukcję wielu obwodów sygnałowych, np. wzmacniaczy radiowych, a także urządzeń audio oraz pomiarowych.
Należy też podkreślić, że przetwornice RECOM dostarczają stabilne napięcie, o zminimalizowanym poziomie zakłóceń. Produkty odznaczają się też bardzo niską konsumpcją energii elektrycznej (rzędu kilkudziesięciu mW) w czasie pracy bez obciążenia. Większość posiada wbudowane filtry EMC, czyli obwody ograniczające wprowadzanie zakłóceń do sieci, jak również uodporniające elementy na zaburzenia napięcia wejściowego.
Istotną cechą przetwornic marki RECOM jest wysoki poziom bezpieczeństwa, który zapewniają. W większości prezentowanych produktów wbudowano trzy podstawowe elementy ochronne. Pierwszym jest OPP (Over Power Protection), obwód przeciwprzeciążeniowy, który chroni przetwornicę przed uszkodzeniem na skutek podłączenia obciążenia powodującego zbyt duży przepływ prądu. W takim przypadku układy RAC automatycznie odłączają wyjście, by uniknąć trwałej awarii (zarówno zasilacza, jak i podłączonego elementu). Na podobnej zasadzie działa SCP (Short Circuit Protection), którego zadaniem jest zapobieganie zwarciom. Od strony wejściowej układy RAC posiadają zabezpieczenie OVP (Over Voltage Protection), ograniczające skutki przepięć (skoków/wzrostów napięcia) występujących w linii zasilającej. W ten sposób chroniona jest zarówno przetwornica, jak i komponenty do niej podłączone. Pod względem konstrukcyjnym, produkty RAC są wyposażone w izolację na poziomie od 3000V do 5400V (zależnie od modelu).
Jedną z najistotniejszych cech produktów RAC jest ich kompaktowa, zintegrowana konstrukcja. Najmniejsze z prezentowanych przetwornic RECOM zamykają się w obudowie 25,4x25,4x16,5mm, podczas gdy największe (o mocy 30W i 40W): 89x64,1x25mm. Nie wymagają użycia elementów zewnętrznych. Cechy te prowadzą do pożądanej miniaturyzacji obwodu zasilającego, co oznacza, że może być zintegrowany z projektowanym urządzeniem. Stanowi to duże uproszczenie w procesie produkcji (zarówno niskonakładowej, jak i masowej), może się też przełożyć na ograniczenie jego kosztów.
Na ofertę rodziny RAC w ofercie TME składają się 44 serie przetwornic. W symbolu produktu zakodowane są podstawowe informacje o charakterystyce, np. ich maksymalna moc (pierwsze cyfry pod literach „RAC”), napięcie wyjściowe (dwie cyfry po łączniku). Jednak w doborze odpowiedniego artykułu z pewnością pomoże wiedza o możliwościach produktów z każdej serii. Poniżej przedstawiamy przegląd podstawowych parametrów dla każdej podgrupy – z wyszczególnieniem ich właściwości elektrycznych i rozmiarów.
*tam, gdzie dotyczy
Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
REKLAMA |
REKLAMA |