Zasada działania żarówki i lampy halogenowej - ŻARÓWKA - ŚWIATŁO - LAMPA HALOGENOWA - JAK TO DZIAŁA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Zasada działania żarówki i lampy halogenowej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zasada działania żarówki i lampy halogenowej

Awatar użytkownika
autor: Maciej Kurzyk

Poniższe filmy przedstawiają zasadę działania żarówki i lamy halogenowej.

ŻarówkaŻarówka jest jak grzejnik. W bańce, w której jest próżnia, argon lub inna mieszanina gazów - znajduje się drucik wolframowy, który pod wpływem przepływającego przez niego prądu podgrzewa wolfram do temperatury 3000oC i zaczyna świecić. Podczas przepływu prądu elektrony zderzają się z atomami wolframu. Energia przekazana atomom jest oddawana w postaci ciepła i światła. Niestety większość energii jest oddawana w postaci ciepła dlatego żarówki są po woli wycofywane z produkcji.

Lampa halogenowaLampa halogenowa analogiczne do żarówki posiada żarnik, który świeci, kiedy przez niego płynie prąd elektryczny. Podczas świecenia - żarnik traci część atomów wolframu odrywa się od niego powodując, że robi się on coraz cieńszy. Oderwane atomy wolframu zatrzymują się na wewnętrznej ściance szklanej bańki powodując, że ciemnieje. Z tego powodu bańka żarówki nie może być zbyt mała, inaczej stawałaby się ciemna zbyt szybko. Lampa halogenowa wypełniona jest gazem z halogenkami, które wychwytują atomy wolframu i transportują je z powrotem na żarnik. W związku z tym lampa halogenowa może świecić dłużej. Bańka może też być bardzo mała, bo nie ciemnieje.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rolnictwo energetyczne Rolnictwo energetyczne Informacje dotyczące rolnictwa energetycznego, biogazowni, biopaliw, roślin energetycznych itp.
Projektanci oświetlenia Projektanci oświetlenia Grupa, w której poruszana jest tematyka dotycząca projektowania, użytkowania i konserwacji opraw ...
Systemy Alarmowe Systemy Alarmowe Systemy alarmowe w instalacjach budynkowych, przemysłowych i innych.
Oświetlenie Philips Oświetlenie Philips Wszelkie kwestie dotyczące źródeł światła, technologii LED, energooszczędności. Grupa podejmuje ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl