Zasada działania żarówki i lampy halogenowej - ŻARÓWKA - ŚWIATŁO - LAMPA HALOGENOWA - JAK TO DZIAŁA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Zasada działania żarówki i lampy halogenowej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zasada działania żarówki i lampy halogenowej

Awatar użytkownika
autor: Maciej Kurzyk

Poniższe filmy przedstawiają zasadę działania żarówki i lamy halogenowej.

ŻarówkaŻarówka jest jak grzejnik. W bańce, w której jest próżnia, argon lub inna mieszanina gazów - znajduje się drucik wolframowy, który pod wpływem przepływającego przez niego prądu podgrzewa wolfram do temperatury 3000oC i zaczyna świecić. Podczas przepływu prądu elektrony zderzają się z atomami wolframu. Energia przekazana atomom jest oddawana w postaci ciepła i światła. Niestety większość energii jest oddawana w postaci ciepła dlatego żarówki są po woli wycofywane z produkcji.

Lampa halogenowaLampa halogenowa analogiczne do żarówki posiada żarnik, który świeci, kiedy przez niego płynie prąd elektryczny. Podczas świecenia - żarnik traci część atomów wolframu odrywa się od niego powodując, że robi się on coraz cieńszy. Oderwane atomy wolframu zatrzymują się na wewnętrznej ściance szklanej bańki powodując, że ciemnieje. Z tego powodu bańka żarówki nie może być zbyt mała, inaczej stawałaby się ciemna zbyt szybko. Lampa halogenowa wypełniona jest gazem z halogenkami, które wychwytują atomy wolframu i transportują je z powrotem na żarnik. W związku z tym lampa halogenowa może świecić dłużej. Bańka może też być bardzo mała, bo nie ciemnieje.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Matematyka Matematyka Grupa dla wszystkich miłośników "Matki wszystkich nauk" Dyskusje, cyferki, zdania - jednym ...
ELEKTRONICY ELEKTRONICY Grupa poświęcona jest osobom pasjonującym się lub zawodowo związanym z elektroniką.
Serwery dedykowane LINUX Serwery dedykowane LINUX Problemy,porady, ciekawe rozwiązania związane z serwerami dedykowanymi postawionymi na LINUX'is ...
Elektrownie wiatrowe Elektrownie wiatrowe Grupa stworzona specjalnie dla tych których interesuje tematyka związana z pracą elektrowni i farm ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl