Pogłębiacze to często wykorzystywane narzędzia przy okazji wykonywania wszelkich działań w zakresie obróbki materiałów. Oto rzeczy, o których powinieneś w ich kontekście wiedzieć!
Wykonywanie wszelkiego rodzaju odwiertów czy innych działań mających za cel wykończenie konkretnej obróbki w danym materiale w obecnych czasach jest o wiele łatwiejsze niż wcześniej, a przede wszystkim szybsze i bardziej efektywne. Nie oznacza to jednak, że wszystkie działania jesteśmy w stanie pozostawić maszynom – nie chodzi tutaj tylko o fakt, że nie są one nieomylne, lecz także z uwagi na fakt, że czasem warto po prostu wykorzystać manualne umiejętności specjalistów, którzy są w stanie wykonać konkretne zadania równie dobrze przy użyciu specjalistycznych elementów. Dzisiaj powiemy sobie o jednym z nich, a jest nim tak zwany pogłębiacz. Zerkniemy na niego szerszym okiem i sprawdzimy, gdzie jesteśmy w stanie go wykorzystać. Warto jednak w pierwszej kolejności znaleźć odpowiedź na zapewne najistotniejsze pytanie – czym tak naprawdę są pogłębiacze?
Mówiąc możliwie najprościej, możemy powiedzieć o pogłębiaczach jako o przyrządach należących do grupy narzędzi obróbki skrawaniem, która pomaga w zmianie właściwości wywierconego już otworu. Do dokładnych zastosowań jeszcze wrócimy, jednakże warto wspomnieć chociaż krótko o budowie tych sprzętów, która daleka jest od większych komplikacji. Najczęściej są one podzielone na dwie części. Jedna to część prowadząca, na której znajdują się ostrza. Część robocza jest zaś odpowiedzialna za połączenie pogłębiacza z danym urządzeniem czy maszyną.
W kontekście pogłębiaczy możemy powiedzieć o konkretnych działaniach, z pomocą których jesteśmy w stanie wykorzystać pełny potencjał tego elementu. Zdecydowanie najistotniejszym zastosowaniem, niezależnie czy jest to pogłębiacz do metalu, czy do jakiegokolwiek innego materiału, jest – jak sama nazwa wskazuje – pogłębianie istniejących już otworów. Dzięki temu możemy idealnie dostosować rozmiar danego odwiertu, dodatkowo go modelując.
Dlaczego jednak należy do tego wykorzystać specjalny pogłębiacz, a nie można po prostu skorzystać z klasycznego wiertła czy jakiegoś poszerzaza? Przede wszystkim pogłębiacze wykonane są ze specjalnej stali szybkotnącej, a ich kształt pozwala nie tylko na powiększenie otworu, ale również na przykład wygładzenie powierzchni wokół niego. Są to więc naprawdę uniwersalne narzędzia, które można wykorzystać na wiele przeróżnych sposobów.
Jak często jest w przypadku uniwersalnych elementów, jesteśmy w stanie wymienić naprawdę wiele różnych rodzajów pogłębiaczy, które posiadają trochę odmienne zastosowania. Dzięki temu jednak jesteśmy w stanie wybrać specjalistyczne modele, które dadzą nam dokładnie to, czego od nich oczekujemy.
Zdecydowanie najważniejszym i najpopularniejszym rodzajem pogłębiaczy są pogłębiacze stożkowe. To właśnie one najczęściej są wykorzystywane do powiększania średnicy danego otworu i kształtowania go, nadając mu odpowiedni kąt. Samych odmian pogłębiaczy stożkowych jest naprawdę wiele i nie wchodzi tu tylko o fakt, że istnieje na przykład pogłębiacz stożkowy do metali. Pogłębiacz stożkowy może bowiem występować w naprawdę różnych konfiguracjach. Wymienić może zostać na przykład pogłębiacz stożkowy 45 stopni, pogłębiacz stożkowy 90 stopni, specjalny pogłębiacz pod wkręty czy pogłębiacz z pilotem.
Kończąc jednak temat pogłębiaczy stożkowych, warto wspomnieć o innych odmianach tychże elementów. Na podkreślenie zasługuje między innymi pogłębiacz walcowy, pogłębiacz walcowo-czołowy, który najczęściej używany jest do tworzenia miejsca na wkręty i śruby. Bez problemu można znaleźć również pogłębiacz walcowo-czołowy z wymiennym pilotem, czyli częścią prowadzącą.
REKLAMA |
REKLAMA |