Rynek fotowoltaiki i nowy model rozliczeń od 1 lipca 2022 - FOTOWOLTAIKA - OZE - MIKROINSTALACJE - ENERGETYKA PROSUMENCKA - INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA - PROGRAM MÓJ PRĄD - AUTOKONSUMPCJA ENERGII ELEKTRYCZNEJ - NET-BILLING
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Energetyka Rynek fotowoltaiki i nowy model rozliczeń od 1 lipca 2022
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rynek fotowoltaiki i nowy model rozliczeń od 1 lipca 2022

fot. Vosti

W okresie od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. nadwyżki energii będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Czy rynek się przez to mocno zmieni? Niekoniecznie. Czy i jak zmieni się rynek fotowoltaiki od 1 lipca, czyli od momentu wejścia w życie nowego modelu rozliczeń?

 – Dziś problem na rynku polega głównie na tym, że media ciągle donoszą o spadku zainteresowania i sprzedaży fotowoltaiki. Jako Vosti nie odczuliśmy tego znacząco, ponieważ stawiamy przede wszystkim na edukację, doradztwo dla klienta i poinformowanie go o tym, jak wygląda nowy system rozliczania. To jest właśnie główny problem, z którym nie poradził sobie rynek. Słysząc, co się dzieje w innych firmach, chociażby od handlowców, którzy przechodzą teraz do Vosti, pracownicy nie zostali przygotowani na działanie w nowych zasadach, zabrakło szkoleń, wdrożenia, podstawowych informacji i wytycznych. Jeśli “doradcy” nie zostali odpowiednio przygotowani, jak mogą przekonywać do tego rozwiązania innych? – mówi Adam Bartoszek z Vosti.

Kluczem jest właśnie odpowiednia edukacja i zrozumienie zasad działania net-billingu. Wiele osób nie posiada wiedzy, jak działa nowy system. A media nie pomagają, komunikując, że fotowoltaika w net-billingu się nie opłaca. Polacy trwają w takim przekonaniu, nie mając dodatkowych informacji o net-bilingu, zasadach działania i rozliczania. Im więcej edukacji rynku i merytorycznych publikacji pokazujących, jak działa system, tym szybciej fotowoltaika w net-billingu będzie się rozwijała.

Ceny energii znacząco poszły w górę, dlatego nowy system - wbrew wcześniejszym opiniom i niepokojom - jest nadal opłacalny. Aktualna stopa zwrotu z fotowoltaiki w net-bilingu jest najkrótsza w historii. Można powiedzieć, że fotowoltaika dwa lata temu w net-meteringu, była mniej opłacalna, niż teraz w net-billingu. Ten system nie jest wcale taki zły, jak o nim mówiono!

To, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na inwestycje w fotowoltaikę, to magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią. Na dzień dzisiejszy w największej mierze wpływają na zwiększenie autokonsumpcji. Natomiast w momencie, kiedy od 1 lipca 2024 r. net-billing będzie oparty na rozliczeniu wartości nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumentów z zastosowaniem taryf dynamicznych wg cen godzinowych, te korzyści będą znacznie większe!

I to właśnie przy rozliczeniu godzinowym magazyn energii i inteligentny system zarządzania energią, będzie miał kluczowe znaczenie. Cały taki układ będzie wspomagał przy najkorzystniejszym rozliczeniu energii. Będziemy mogli magazynować energię, kiedy jest najtańsza i sprzedawać, gdy będzie najdroższa. To przyniesie klientom jeszcze więcej korzyści i pozwoli zarabiać!

  Czy warto czekać te dwa lata na zakup magazynu energii? Niekoniecznie! To właśnie teraz najlepiej inwestować w te rozwiązania! Ceny są jeszcze atrakcyjne, popyt jest mniejszy, a inwestycję wspierają dofinansowania z programu Mój Prąd  dodaje ekspert Vosti.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że do końca lipca obowiązuje tarcza antyinflacyjna i stawka VAT na prąd wynosi tylko 5%, od sierpnia znowu wzrośnie do 23%, a tym samym wzrosną nasze rachunki za energię elektryczną.

Mało tego dziś klienci indywidualni są pod ochroną URE, znacząca podwyżka może czekać klientów z początkiem przyszłego roku. To kolejny powód, by rozważyć inwestycję w instalację fotowoltaiczną.

Nowy system wymaga od prosumenta większej świadomości energetycznej, dążąc do tego, żeby myśleli trochę podobnie do zakładu energetycznego. Magazyny energii będą pozwalały ładować tańszą energię w nocy, a sprzedawać droższą dzienną energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, wtedy, gdy zapotrzebowanie na rynku jest większe.

Naszą misją jest edukowanie klientów, jak mądrze z tego systemu korzystać, ponieważ te korzyści w net-billingu mogą być jeszcze większe niż wcześniej! Będziemy mogli wykorzystać 100% wyprodukowanej energii i zależności od zapotrzebowania skonsumować lub sprzedać.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl