Mikrokontrolery Geehy Semiconductor – legalne odpowiedniki dostępne w ofercie firmy Micros - MIKROKONTROLERY - UKŁADY ELEKTRONICZNE - SYSTEMY MIKROPROCESOROWE - MICROS - ZAMIENNIKI - GEEHY SEMICONDUCTOR - FIT-FORM-FUNCTION - KLONY - ODPOWIEDNIKI
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Mikrokontrolery Geehy Semiconductor – legalne odpowiedniki dostępne w ofercie firmy Micros
drukuj stronę
poleć znajomemu

Mikrokontrolery Geehy Semiconductor – legalne odpowiedniki dostępne w ofercie firmy Micros

fot. Micros

Wiele typów komponentów elektronicznych można kupić z wielu źródeł i nikogo nie zaskakuje fakt, że kilku producentów produkuje taki sam element pod względem parametrów i funkcjonalności. Także dostępność równoważnych elementów od kilku producentów postrzegana jest na rynku jako zaleta, gdyż ogranicza to ryzyko biznesowe, poprawia dostępność produktów i zapobiega wzrostowi cen.

Podobnie jest z półprzewodnikami dyskretnymi, a więc diodami, tranzystorami, wyświetlaczami oraz LED-ami. Z wielu źródeł dostępne są ponadto standardowe scalone układy logiczne, wzmacniacze operacyjne i dziesiątki innych typów podzespołów. W zasadzie odpowiedników jest tak wiele, że łatwiej jest powiedzieć, gdzie ich nie ma lub oferta jest bardzo ograniczona: to zaawansowane układy cyfrowe takie jak mikrokontrolery, SoC, FPGA oraz własnościowe, specjalizowane rozwiązania kontrolerów (pamięci, zasilania, dysków, silników), MEMS-ów itp. Im bardziej uniwersalny i popularny chip, tym większa jest potrzeba rynku w zakresie dostępności odpowiedników. W ostatnich miesiącach ta zasada jest bardzo aktualna, a zainteresowanie kupowaniem alternatywnych rozwiązań jest coraz większe, a w tym także tych bardziej złożonych chipów z mikrokontrolerami na czele.

Klony, odpowiedniki, zamienniki mikrokontrolerów

Mówiąc o takich produktach, warto znać terminologię. Przedmiotowy, oryginalny układ scalony, na przykład stabilizator napięcia LDO, może zostać odtworzony przez innego producenta w oparciu o taki sam proces technologiczny poprzez skopiowanie mozaiki na poszczególnych warstwach i powtórzenie operacji technologicznych. To, co powstanie, będzie wierną kopią oryginału, czyli klonem. W taki sposób dawniej w krajach RWPG powstawały zachodnie chipy, łącznie z popularnymi układami UL1xxx (klony Sanyo), mikroprocesorem 8080. Strukturę szlifowano i fotografowano dla zobrazowania coraz głębszych warstw, a powiększone tysiące razy papierowe arkusze obrazujące mozaiki stanowiły bazę do dalszej fotolitografii. Klon zatem jest alternatywnym rozwiązaniem„1:1" pierwotnego chipa. Gdy wspomniany stabilizator wykonamy nieco bardziej ogólnie, kierując się parametrami, funkcjonalnością i stworzymy alternatywę w oparciu o własną technologię, powstanie odpowiednik.

Opracowanie rozważanego chipa nie wydaje się trudne. Wiadomo, co ma robić i jakie ma mieć parametry. Nic więc dziwnego, że wielu producentów produkuje trójnóżkowe układy tego typu i są one doskonałym przykładem rynkowych odpowiedników. Mają one jedną wspólną cechę – wszystkie są jednakowo dobre, mimo że wewnętrznie się różnią. Stanowią one przykład, że do celu można dojść wieloma drogami i przy poszanowaniu własności intelektualnej innych.

Odpowiedniki mogą być dokładne, a więc pasujące na płytce do układu pierwotnego pod kątem obudowy, konfiguracji wyprowadzeń lub tylko podobne. 

W przypadku układów programowalnych - takich, które zawierają oprogramowanie firmware zaszyte wewnątrz lub mikrokod w procesorach definiujący listę rozkazów - odpowiedniki mogą się różnić od oryginałów zgodnością binarną, a ich użycie w krytycznych aplikacjach, np. czasowych, wykorzystujących bezpośrednie odwołania do rejestrów, nieudokumentowane funkcje, wymaga przeprowadzenia ich walidacji.

Mikrokontrolery Geehy Semiconductor

Firma Micros w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku nawiązała oficjalną współpracę z firmą Geehy, od 2019 roku produkującą zamienniki mikrokontrolerów firmy ST Microelectronics. Geehy Semiconductor jest oficjalnym partnerem (licencjobiorcą) firmy ARM. Oznacza to, że zgodność binarna wytwarzanych układów jest duża i nie ma z nimi problemów kompatybilności oprogramowania. Są to produkty przetestowane przez wielu klientów. Należy również wspomnieć o bardzo atrakcyjnych cenach tychże produktów. Jest to ważne w dzisiejszych czasach, kiedy ceny takich chipów bardzo wzrosły, a mimo to zakup ich jest bardzo trudny. Geehy produkuje alternatywne wersje procesorów STM32F w oparciu o własny know-how i proces technologiczny. Ich układy APM to odpowiedniki na zasadzie FFF (fit-form-function), czyli alternatywny projekt o takiej samej funkcjonalności i rozkładzie pinów w obudowach. Można na nie wgrywać oprogramowanie przygotowane na STM32 i z reguły nie są wymagane poprawki w kodzie, gdy nie zawiera on specyficznych dla architektury wstawek i odwołań lub procedur krytycznych czasowo.

Warto dodać, że firma Geehy wspiera klientów i pomaga w wykonaniu ewentualnych poprawek w oprogramowaniu, gdyż zna się na tym doskonale i wie, gdzie mogą pojawić się problemy. Dzięki temu klienci nie muszą się obawiać, że nie dadzą łatwo rady ich wdrożyć albo stracą na to mnóstwo czasu.

Rodzina APM firmy Geehy to propozycja legalna, jeśli chodzi o własność intelektualną. Są to układy licencjonowane przez ARM, z dokumentacją, sprzedawane na całym świecie, a więc nie takie same jak wiele podróbek o wątpliwej legalności, które sprzedawane są wyłącznie na rynku chińskim. Jest to bardzo istotne, gdyż poważne firmy nie chcą się wikłać w użycie produktów, które kiedyś mogą okazać się przestępstwem. Geehy Semiconductor nie jest nową firmą na rynku ani też graczem o małym potencjale. Jest częścią firmy Apex Microelectronics zajmującej się wytwarzaniem chipów od ponad 20 lat, należąca do koncernu Ninestar, który jest światowym producentem drukarek laserowych (marki Pantum i Lexmark) i materiałów eksploatacyjnych do drukarek, notowanym na liście 500 największych przedsiębiorstw w Chinach. Poza 32-bitowymi mikrokontrolerami ARM Geehy produkuje układy kryptograficzne oraz chipy Bluetooth. Są to produkty skierowane głównie do branży przemysłowej, medycznej oraz motoryzacyjnej, zaś wśród użytkowników mikrokontrolerów GEEHY można znaleźć znane na całym świecie firmy takie jak: Philips, IKEA, GM, BMZ, TTI, Nestle, Gibson Guitars itd.

Narzędzia deweloperskie

W ofercie Micros dostępne są także narzędzie deweloperskie do mikrokontrolerówAPM32F:

  • APM32 PROG – programator z interfejsem JTAG i SWD, zasilany z USB,
  • APEX-LINK – emulator/programator z interfejsem JTAG i SWD, zasilany z USB.

Micros jako autoryzowany dystrybutor firmy Geehy oferuje wsparcie techniczne w przypadku migracji z rozwiązań innych producentów.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
MICROS sp.j. W.Kędra i J.Lic
MICROS sp.j. W.Kędra i J.Lic
ul. E. Godlewskiego 38, Kraków
tel.  +48 12 636 95 66
fax.  +48 12 636 93 99
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl