10 urządzeń, na których możesz używać VPN - VPN - WINDOWS - KONSOLA - LINUX - URZĄDZENIA MOBILNE - ANDROID - MAC OS - BLACKBERRY - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI - IOS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka 10 urządzeń, na których możesz używać VPN
drukuj stronę
poleć znajomemu

10 urządzeń, na których możesz używać VPN

Słyszałeś już wszystko o VPN-ach. Ale czy twoje urządzenie może je obsługiwać? Stworzyliśmy listę 10 urządzeń, na których możesz zainstalować VPN. Spójrz!

Słyszałeś już wszystko o VPN-ach. Teraz już wiesz, czym jest wirtualna sieć prywatna i jakie są powody, dla których warto ją mieć. To niesamowite, że dostawcy VPN są tak elastyczni. Prawie każde urządzenie, o którym możesz pomyśleć, może uruchomić klienta VPN lub przynajmniej połączyć się z preferowanym serwerem VPN, takim jak serwery VPN Surfshark.

Ale nadal masz wątpliwości. Czy VPN naprawdę coś zmienia? Czy Twój sprzęt może być używany z VPN?

Cóż, o ile nie jest to czajnik lub urządzenie wykonane z drewna, są szanse, że prawdopodobnie tak. Aby zademonstrować, stworzyliśmy tę listę dziesięciu różnych urządzeń, na których możesz skonfigurować VPN.

Używaj VPN z komputerami stacjonarnymi lub laptopami

Wszystkie trzy główne systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych można skonfigurować za pomocą klienta VPN lub poprzez ręczne skonfigurowanie połączenia OpenVPN.

1. Windows

Każdy dostawca VPN oferuje aplikację kliencką dla systemu Windows, który jest głównym wyborem do prowadzenia sieci VPN. Oznacza to pobranie i zainstalowanie klienta, wprowadzenie danych uwierzytelniających dla twojego konta, a następnie aktywowanie sieci VPN, kiedy chcesz z niej skorzystać.

To naprawdę takie proste.

Można również skonfigurować połączenie ręczne, korzystając z opcji Ustawienia > Sieć i internet > VPN. Szczegółowe informacje można uzyskać u swojego dostawcy. W wielu przypadkach można korzystać tylko z protokołu PPTP, ale nie jest on już wspierany i ma wiele luk w zabezpieczeniach.

2. Mac

Choć zakres usług dla macOS nie jest tak szeroki jak dla systemu Windows, większość czołowych dostawców VPN oferuje klientów dla użytkowników Maca. Ponownie, oznacza to pobranie aplikacji klienckiej, za pomocą, której można połączyć się z wybranym serwerem VPN.

3. Linux

Wsparcie dla Linuxa jest mniej rozpowszechnione, choć niektórzy dostawcy VPN oferują dedykowane aplikacje. Ci, którzy tego nie robią, zazwyczaj wspierają OpenVPN, który może być skonfigurowany w prawie każdym systemie operacyjnym Linux.

4. Rozszerzenia przeglądarki

Co zrobić, jeśli nie możesz zainstalować klienta VPN? A może po prostu chcesz mieć nad nim większą kontrolę?

W tym przypadku niektóre serwisy oferują rozszerzenie do przeglądarki. Wystarczy je pobrać, by następnie móc łatwo łączyć się z i rozłączać VPN w razie potrzeby.

Musisz sprawdzić u swojego dostawcy VPN, czy dostępna jest wtyczka do przeglądarki. Zazwyczaj dostępne są rozszerzenia dla przeglądarek Mozilla Firefox, Google Chrome i Safari dla sprzętów Apple.

Zdobądź VPN dla swojego urządzenia mobilnego

Nie tylko komputery stacjonarne i laptopy korzystają z dodatkowych korzyści w zakresie bezpieczeństwa i prywatności, jakie daje VPN. Prawie wszyscy dostawcy VPN oferują także aplikacje mobilne. Nawet ci, którzy tego nie robią, ułatwiają korzystanie z możliwości VPN dzięki aplikacjom OpenVPN.

5. iOS

Jeśli jesteś użytkownikiem iPhone'a lub iPada, to masz szczęście. Twoje urządzenie jest wspierane przez dostawców VPN i jest bardzo duża szansa, że będziesz w stanie połączyć się z siecią za pomocą dedykowanego klienta.

Po prostu sprawdź swojego dostawcę VPN. Jeśli jednak nie wspiera on iOS (co wydaje się mało prawdopodobne), lub masz problemy z aplikacją, istnieją aplikacje OpenVPN, których możesz użyć. Pozwolą Ci one połączyć się z dowolnym serwerem twojego dostawcy VPN za pomocą protokołu OpenVPN.

6. Android

Podobnie jak iOS, telefony i tablety z systemem Android mogą łączyć się z wybraną przez Ciebie usługą VPN za pomocą dedykowanej aplikacji. Usługa ta wykracza także poza standardowe urządzenia z systemem Android. Niektóre usługi VPN zapewniają aplikacje dla tabletów Amazon Fire, jak również dla przystawek TV sticks.

7. Blackberry

Niektórzy dostawcy VPN nadal oferują aplikacje klienckie dla urządzeń Blackberry, których popularność i powszechność znacznie zmalała. Są one dostępne jednak jedynie dla późniejszych urządzeń, więc jeśli twoje urządzenie Blackberry jest starszej generacji, będziesz musiał dokonać innych ustaleń. Na szczęście, telefony Blackberry są oryginalnym bezpiecznym urządzeniem mobilnym i od dawna obsługują VPN.

Na późniejszych urządzeniach (takich jak Blackberry Torch) otwórz ekran Opcje i znajdź Bezpieczeństwo > Zaawansowane ustawienia bezpieczeństwa > VPN. Kliknij Nowy i wyszukaj dostawcę VPN, dodając dane uwierzytelniające, gdy zostaniesz o to poproszony.

W przypadku starszych telefonów Blackberry, przejdź do Ustawienia > Połączenia sieciowe > VPN, a następnie użyj opcji Dodaj nowy, aby utworzyć połączenie. Będziesz musiał dodać swoje dane uwierzytelniające do odpowiedniego pola, wraz z serwerem VPN, którego chcesz użyć.

8. Windows 10 Mobile/Windows Phone 8

Niewiele aplikacji klienckich jest dostępnych dla Windows 10 Mobile, podobnie jest z jego poprzednikiem, Windows Phone 8.1. Aby korzystać z połączenia VPN za pomocą tych urządzeń, należy skonfigurować je ręcznie.

Użytkownicy Windows 10 Mobile powinni przejść do Ustawień > Sieć i sieć bezprzewodowa, a następnie VPN. W tym miejscu kliknij Dodaj połączenie VPN i wprowadź nazwę serwera oraz dane uwierzytelniające zgodnie z wymaganiami. Aby użyć VPN, otwórz go z tego samego menu.

W Windows Phone 8.1, z kolei, wyszukaj Ustawienia > VPN i przełącz na On, a następnie dotknij +, aby utworzyć profil. Wprowadź wymagane dane uwierzytelniające i nazwę serwera.

Jeśli napotkasz trudności z ręczną konfiguracją na Windows Phone/Mobile 10 lub Blackberry, wszystkie potrzebne szczegóły znajdziesz na stronie internetowej dostawcy VPN, na stronach pomocy technicznej lub na forum dyskusyjnym.

Zainstaluj VPN na swojej konsoli do gier

Co zadziwiające, możliwe jest również zainstalowanie VPN na konsoli do gier. Jeśli korzystasz z PlayStation 4 lub Xbox One, prawdopodobnie możesz korzystać z usługi VPN. Oczywiście, musisz sprawdzić szczegóły.

9-10. PlayStation 4 i Xbox One

Niektóre usługi VPN oferują specjalne narzędzia dla konsol PlayStation 4 i Xbox One. Są one zazwyczaj przeznaczone do pomocy w działaniach związanych ze strumieniowym przesyłaniem multimediów, a nie bezpieczeństwem i prywatnością. Na przykład, jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, ale chcesz uzyskać dostęp do amerykańskiego Netflixa, możesz użyć sztuczek DNS, aby znaleźć sposób na obejście blokady regionu. Sprawdź swojego dostawcę VPN, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Pro Tip: Skonfiguruj VPN na swoim routerze

Wszystkie powyższe opcje opierają się na konfiguracji sieci VPN na konkretnym urządzeniu. Ale co by było, gdybyśmy powiedzieli ci, że możliwe jest ominięcie wszystkich tych opcji (choć będziesz chciał zachować aplikacje klienckie na laptopach, tabletach i smartfonach do bezpiecznego użytku mobilnego) poprzez skonfigurowanie preferowanego VPN na routerze?

Nie jest to praktyczne rozwiązanie dla wszystkich routerów, ale umożliwia łatwe i skuteczne zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności każdego urządzenia w sieci domowej.

Dowiedz się więcej, sprawdzając wsparcie dostawcy VPN dla OpenVPN i poprawną konfigurację dla Twojego routera.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl