Obecnie za zdecydowanie najpopularniejsze spawarki należy uznać modele mig mag. Choć dostępne są różne rodzaje spawarek, to właśnie migomat jest stosowany najczęściej. Często za cechę charakterystyczną metody mig mag uznaje się spawanie w osłonie gazowej. Czy oznacza to, że spawarki mig mag bez gazu nie istnieją?
Warto zacząć od wytłumaczenia, jak działa migomat. Otóż jest to urządzenie, którego funkcjonowanie opiera się na spalaniu drutu. Urządzenie po uruchomieniu wysuwa drut oraz generuje impuls elektryczny. W ten sposób dochodzi do spalania. W konsekwencji spawarka mig/mag wytwarza łuk elektryczny.
Ten powoduje stopienie spawanego materiału i połączenie go ze spalonym drutem w jeziorku spawalniczym. Warto podkreślić, że omawiane urządzenia to zaawansowany technologicznie, sprzęt automatyczny. Jeśli chcesz sprawdzić, czym są dzisiejsze spawarki mig mag, odwiedź stronę ich producenta - https://www.cloos.pl/spawalnictwo/spawarki-migmag,g55.
Przeważnie spalanie drutu odbywa się w osłonie gazowej. Gaz jest wypuszczany jednocześnie z ruchem drutu. Co więcej, chroni także łuk elektryczny i jeziorko spawalnicze. Jego zadaniem jest uniemożliwienie zakłócenia spawania przez czynniki zewnętrzne. Jaki gaz do spawania migomatem sprawdza się najlepiej?
To zależy, jaki typ spawania wykonujemy. Otóż spawarki mig mag mogą przeprowadzać spawanie w dwóch trybach: mig i mag. W tym pierwszym stosuje się argon lub inny gaz obojętny. Natomiast do spawania mag niezbędny jest gaz aktywny. Można zastosować choćby dwutlenek węgla. Natomiast czy możliwe jest spawanie zupełnie bez gazu?
Z definicji migomat to spawarka, która wykorzystuje gaz. Oznacza to, że spawarki mig mag bez gazu z formalnego punktu widzenia nie mogą istnieć. Niemniej czasami nazywa się tak urządzenia umożliwiające wykonywanie spawania zbliżonego do metody mig lub mag, jednak bez gazu. Co więcej, istnieją spawarki mig mag posiadające tryb spawania bez gazu. W tym przypadku spawanie wygląda dokładnie tak samo, jak podczas tradycyjnej metody mig mag. Brak gazu to jedyna różnica.
Taki rodzaj spawarki sprawdza się w pełni kontrolowanych warunkach, które w rzeczywistości występują bardzo rzadko. Tak naprawdę gaz do spawania migomatem jest potrzebny niemal zawsze. W końcu nawet w hali przemysłowej mogą pojawić się podmuchy wiatru czy inne czynniki zewnętrzne, które zniekształcają łuk elektryczny.
Nie ma wątpliwości, że efekt spawania w dużej mierze jest zależny od sposobu użytkowania urządzenia. Spawarka mig/mag wymaga fachowego podejścia. Chodzi tutaj przede wszystkim o określenie właściwych ustawień spawania. Pierwsza decyzja dotyczy omówionej już kwestii emisji gazu lub rezygnacji z niego. Fachowiec powinien racjonalnie ocenić, czy gaz do spawania migomatem jest w danej sytuacji potrzebny. Jeżeli tak, trzeba ustalić emisję odpowiedniej jego ilości w jednostce czasu.
Ponadto operator musi zadbać również o prawidłową wartość pozostałych parametrów. Konieczne jest dobranie właściwego napięcia łuku elektrycznego i prędkości spawania. Równie ważną kwestią jest prędkość wysuwania drutu. Ustawianie spawarek mig mag nie należy do najprostszych zadań. Jednak wystarczy odpowiednie przeszkolenie w tym temacie, aby cały proces zabrał dosłownie chwilę.
REKLAMA |
REKLAMA |