Lampy zewnętrzne z czujnikiem - czy warto je kupić?
Każdy właściciel domu pragnie czuć się w nim nie tylko dobrze i komfortowo, ale także bezpiecznie. Jest to istotne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko nadchodzi zmierzch, a okolica pogrąża się w ciemnościach. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad oświetleniem zewnętrznym, które nie tylko pełni rolę ozdobną, ale także w znaczący sposób podnosi poczucie bezpieczeństwa.
Jednak całodobowe oświetlenie domu może być dosyć kosztowne - zwłaszcza w okresie zwiększonych kosztów energii elektrycznej. Rozwiązaniem są lampy z zamontowanym czujnikiem ruchu, które doskonale sprawdzą się na zewnątrz. Co należy o nich wiedzieć? Oto kilka podstawowych informacji.
Dlaczego lampy z czujnikiem są tak przydatne?
Lampy zewnętrzne to doskonała opcja dla osób, które chcą czuć się bezpiecznie na terenie swojej posesji. Oprócz zwiększania bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich niewątpliwie ułatwiają one poruszanie się po ogrodzie gdy już zapadnie zmrok.
Rodzaje lamp z czujnikiem
Lampy zewnętrzne z zamontowanym czujnikiem występują w dwóch podstawowych wersjach:
- lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu (czujnik zapala oświetlenie, gdy tylko wyczuje ruch - na przykład wtedy, gdy ktoś przechodzi obok lub porusza się w pobliżu zamontowanej lampy)
- lampy montowane na zewnątrz z czujnikiem zmierzchowym (lampa włączy się w momencie zapadnięcia zmierzchu i wyłączy się wtedy, gdy tylko nastanie świt)
Oznacza to, że tego typu lampy są bezobsługowe - działają samoczynnie, bez konieczności naciskania jakiegokolwiek włącznika. Natomiast w bardziej zaawansowanych modelach to sam użytkownik może nastawić określone godziny działania lampy lub okres czasu, w jakim lampa ma świecić po wykryciu ruchu.
Energooszczędność - ogromna zaleta lamp z czujnikiem
Lampy z zamontowanymi czujnikami niewątpliwie podnoszą komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ale to nie wszystko. Jedną z ich najważniejszych zalet jest energooszczędność. Dlaczego? Po pierwsze taka lampa nie pali się przez całą dobę. W przypadku czujnika zmierzchowego świeci się jedynie w nocy. Natomiast czujnik ruchu uaktywnia światło jedynie wtedy, gdy wyczuje ruch bądź ciepło. Dodatkowo można jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności wynikające z poboru energii. Wystarczy zamontować w lampach trwałe i energooszczędne żarówki (na przykład LED lub halogeny). Dzięki nim nawet całonocne palenie lub wielokrotne zapalanie i gaszenie lamy nie przyczyni się do bardzo wysokiego poboru prądu.
Pozostałe zalety lamp zewnętrznych z zamontowanym czujnikiem
Komfort, bezpieczeństwo i energooszczędność to niewątpliwie najważniejsze zalety lamp zewnętrznych z czujnikami. Jednak mówiąc o ich plusach warto też wspomnieć o kilku innych cechach, które także przemawiają za ich montażem. Są to:
- łatwość montażu, który nie wymaga zaawansowanej wiedzy czy doświadczenia
- odporność na warunki atmosferyczne (wszystkie tego rodzaju lampy są wykonane z solidnych i trwałych materiałów, które zapewniają trwałość nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych)
- długa żywotność.
Dodatkowo - co także należy tu podkreślić - lampy montowane na zewnątrz dostępne są z różnymi czujnikami (na przykład ultradźwiękowy lub na podczerwień), co sprawia, iż każdy może wybrać taki, który spełni jego oczekiwania.
Lampy z czujnikiem montowane na zewnątrz to praktyczne rozwiązanie, które nie tylko zwiększy komfort i poczucie bezpieczeństwa domowników, ale także nie wpłynie znacząco na zwiększenie rachunków za prąd. To szczególnie ważne w kontekście nadchodzących noworocznych podwyżek.
REKLAMA |

REKLAMA |