Jaka taryfa energetyczna będzie optymalna dla Twojej firmy? - ENERGETYKA - TARYFA - DUŻA FIRMA - EFEKTYWNE ZARZĄDZANIE PRZEDSIĘBIORSTWEM - ENERGOCHŁONNE PRZEDSIĘBIORSTWA - TARYFY ENERGETYCZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Energetyka Jaka taryfa energetyczna będzie optymalna dla Twojej firmy?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jaka taryfa energetyczna będzie optymalna dla Twojej firmy?

Faktury za energię elektryczną stanowią sporą część kosztów prowadzenia firmy. Na szczęście wydatki te można zminimalizować. Często wystarczy sama zmiana taryfy energetycznej, aby obniżyć rachunki za prąd nawet o 1/3. Jaką taryfę wybrać dla swojej firmy? Sprawdźmy!

 

Oferta prądu dla firmy – na co zwrócić uwagę? 

Zastanawiasz się, która oferta prądu będzie najkorzystniejsza dla Twojej firmy? W pierwszej kolejności weź pod uwagę stawkę za kilowatogodzinę. To właśnie ona, oczywiście w połączeniu ze zużyciem energii, bezpośrednio wpływa na wysokość Twoich rachunków. Następnie wybierz taką taryfę energetyczną, która będzie współgrała z dobowym zużyciem energii w Twojej firmie. Poza tym sprawdź, jakie dodatkowe korzyści oferuje sprzedawca energii elektrycznej. Promocje, upusty oraz obniżki opłat handlowych pozwolą Ci zaoszczędzić - albo przez kilka pierwszych miesięcy, albo przez cały okres trwania umowy.

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to kompleksowość usług. Decyduj się na współpracę ze sprzedawcą, który oferuje intuicyjne i proste rozwiązania. Dobry przykład stanowi internetowy serwis dla klientów Moje innogy od innogy Polska, dzięki któremu możesz dokonywać szybkich płatności, monitorować swoje rozliczenia i zużycie prądu, dzięki czemu opłacanie rachunków pochłania minimalną ilość Twojego czasu i energii. 

Taryfa energetyczna a profil działalności firmy

To, którą taryfę energetyczną najlepiej wybrać, zależy m.in. od modelu, według którego Twoja firma korzysta z prądu. Na wstępie określ, jakie są godziny, w których przedsiębiorstwo zużywa najwięcej energii. Dzięki temu dowiesz się, czy w grę wchodzi jedna z taryf dwustrefowych z atrakcyjniejszymi stawkami za kilowatogodzinę:

Taryfa C12a

Niższe ceny za energię elektryczną obowiązują w godzinach nocnych oraz popołudniowych. Przedziały godzinowe różnią się zazwyczaj w zależności od sprzedawcy oraz pory roku:  

  • w sezonie letnim, czyli od kwietnia do końca września: od 13:00 do 19:00 i od 22:00 do 7:00;  
  • w sezonie zimowy, od października do końca marca: od 13:00 do 16:00 oraz od 21:00 do 7:00.

Taryfa C12b

Przedziały godzinowe, w których obowiązują niższe stawki, nie zmieniają się wraz z porami roku. Są to przeważnie: 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00. 

Taryfa C12w

Tzw. taryfa weekendowa. Prąd jest najtańszy w godzinach nocnych (22:00-6:00) oraz w weekendy, zazwyczaj od piątku od 22:00 do 6:00 w poniedziałek.

Dla kogo taryfy dwustrefowe dla przedsiębiorców?

Taryfy dwustrefowe C12a i C12b to dobre rozwiązanie dla firm, które działają przede wszystkim wczesnym rankiem oraz w nocy lub mogą zaplanować pracę urządzeń i systemów na te godziny. Najbardziej skorzystają na nich m.in. przedsiębiorstwa oferujące cateringi pudełkowe czy chociażby piekarnie. C12w to z kolei wariant, który warto rozważyć w przypadku, gdy działalność firmy jest najintensywniejsza w weekendy (np. różnego rodzaju usługi związane z eventami).

Taryfa C11 – kiedy taryfa dwustrefowa nie zda egzaminu

Taryfa dwustrefowa nie zawsze jednak jest najbardziej opłacalna. Jeśli Twoja firma nie pracuje w stałych godzinach lub pracuje z niezmienną intensywnością w ciągu dnia, postaw na taryfę C11. Cena prądu jest w niej stała przez całą dobę. Korzystają z niej głównie branże handlowe i usługowe, przedsiębiorstwa produkcyjne, ale też osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Taryfy dla własnej działalności prowadzonej w domu

O zmianie taryfy energetycznej z G (przeznaczonej dla gospodarstw domowych) na którąś z taryf C warto pomyśleć także w przypadku działalności prowadzonej we własnym domu. To dobre rozwiązanie, jeśli np. przyjmujesz klientów lub pacjentów w gabinecie, pracowni lub studiu zlokalizowanym w domu bądź mieszkaniu, a także w sytuacji, gdy urządziłeś w nim magazyn produktów sprzedawanych w sklepie.

taryfa-energetyczna-w-firmie-co-wybrac.jpg

 

Taryfy dla większych firm

Taryfy z grupy C są przeznaczone dla małych i średnich firm, które są zasilane z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia (do 220 V). Dostępne są także:

  • Taryfy z grupy A – dedykowane dla przedsiębiorstw zasilanych z sieci wysokiego napięcia (w której napięcie międzyfazowe wynosi od 60 do 200 kV)
  • Taryfy z grupy B – dla firm korzystających z sieci średniego napięcia (od 1 kV do 60 kV).

Na potrzeby tych największych firm, czyli spoza grupy C, ustalane są trzy- lub czterostrefowe taryfy, tak, aby jak najpełniej wpisać się w ich potrzeby i plan działalności. Sprzedawcy energii często oferują im indywidualne warunki współpracy.

Jeśli godziny pracy Twojej firmy przypadają na godziny pozaszczytowe, taryfa dwustrefowa pozwoli Ci na obniżenie rachunków za prąd. Jeżeli nie, postaw na elastyczną i wygodną taryfę jednostrefową. W sytuacji, gdy cokolwiek zmieni się w profilu Twojej działalności, możesz zmienić plan opłat za energię elektryczną.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl