Zastosowanie falownika - FALOWNIK - FALOWNIK 1 FAZOWY - FALOWNIK 3 FAZOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Zastosowanie falownika
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zastosowanie falownika

Artykuł przedstawia krótko zastosowanie falownika.

Zastosowanie falownika

Artykuł poświęcony zostanie tematowi falownika, a dokładniej jego zastosowaniu. Jednak na początek wyjaśnijmy ogólne pojęcie, co to jest falownik?

Falownik zwany także przemiennikiem częstotliwości. Urządzenie to ma za zadanie zmianę prądu stałego (DC) na prąd przemienny (AC). Ponadto zapewnia regulacje prędkości obrotowej oraz zmianę momentu obrotowego. Obecnie jest najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w systemach napędowych maszyn.

Falownik jak już wspomniane stosowany jest we wszelkiego rodzaju maszynach gdzie, występuje potrzeba napędzania. Jest nieodzownym elementem automatyki przemysłowej. Stanowi ważny aspekt przy prawidłowej pracy silników elektrycznych m.in. przy taśmach produkcyjnych, przenośnikach, pompach czy wentylatorach. Przemiennik częstotliwości zapewnia odpowiednią częstotliwość oraz napięcie dla danego systemu. Dzięki zastosowaniu falownika mamy możliwość sterowania pracą silnika, a jednocześnie kontrolę nad pracą maszyny. Ponadto przemiennik spotykamy również w życiu codziennym. Stosowany jest do regulowania prędkości przy pralkach, wiatrakach czy wiertarkach oraz wielu innych urządzeniach. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważna jest płynność rozruchu i zatrzymania. Co więcej, stosowanie przemiennika pozwala na zaoszczędzenie wykorzystywanej energii.

Falownik możemy podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy kilka grup przemienników częstotliwości. Parametry oraz funkcjonalność w niektórych urządzeniach są ukierunkowane na pracę w danym typie aplikacji. Związane jest to z warunkami pracy uzależnionymi od aplikacji. Nie w każdym systemie jest niezbędny falownik ze wbudowanym modułem hamowania czy filtrem przeciwzakłóceniowym. Poszczególne systemy wymagają również różnej częstotliwości pracy. W odpowiedzi na tak zróżnicowane oczekiwania rynku producenci falowników ciągle rozbudowują gamę oferowanych produktów. Praktycznie każdy producent w swojej ofercie ma kilka grup tych produktów. Podstawowe to falownik standardowy, czyli uniwersalne sprawdzające się w większości prostych nieskomplikowanych aplikacjach, oraz falownik zaawansowany, które jak sama nazwa mówi, dedykowane są raczej do rozbudowanych aplikacji. Oczywiście większość dostawców oferuje również falowniki w wersji ekonomicznej, to dla klientów, którzy nie mają wygórowanych oczekiwań względem urządzenia. Falownik w wersji ekonomicznej cenione są przy niskobudżetowych projektach, w których istotnym aspektem jest cena falownika. Standardem stało się już niemal oferowania przemienników ze wbudowanym sterownikiem PLC. Dostępne są również falownika dedykowane do pracy w aplikacjach pompowo-wentylatorowych, czy do aplikacji windowych. Coraz częściej spotykane są również urządzenia o podwyższonym stopniu ochrony. Szczególnie cenione w przypadku narażenia falownika na trudne warunki środowiskowe.

Na rynku dostępny jest falownik różnych producentów, różniące się między sobą funkcjonalnością oraz ceną. Cena falownika uzależniona jest od jego funkcjonalności, parametrów czy możliwości. Innym aspektem wpływającym i to znacznie na cenę przemiennika jest jego producent. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach również i pośród komponentów techniki napędowej na cenę rynkową wpływa pozycja oraz renoma producenta.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
Załączniki:
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Systemy mikroprocesorowe Systemy mikroprocesorowe Grupa skierowana do konstruktorów, programistów i hobbystów zajmujących się systemami ...
Projektanci oświetlenia Projektanci oświetlenia Grupa, w której poruszana jest tematyka dotycząca projektowania, użytkowania i konserwacji opraw ...
Koło naukowe programistów Koło naukowe programistów Koło naukowe poruszające zagadnienia związane z programowaniem w różnych językach: C/C++/C# , ...
PHP PHP PHP: problemy,porady,ciekawe rozwiązania
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl