Artykuł przedstawia krótko zastosowanie falownika.
Artykuł poświęcony zostanie tematowi falownika, a dokładniej jego zastosowaniu. Jednak na początek wyjaśnijmy ogólne pojęcie, co to jest falownik?
Falownik zwany także przemiennikiem częstotliwości. Urządzenie to ma za zadanie zmianę prądu stałego (DC) na prąd przemienny (AC). Ponadto zapewnia regulacje prędkości obrotowej oraz zmianę momentu obrotowego. Obecnie jest najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w systemach napędowych maszyn.
Falownik jak już wspomniane stosowany jest we wszelkiego rodzaju maszynach gdzie, występuje potrzeba napędzania. Jest nieodzownym elementem automatyki przemysłowej. Stanowi ważny aspekt przy prawidłowej pracy silników elektrycznych m.in. przy taśmach produkcyjnych, przenośnikach, pompach czy wentylatorach. Przemiennik częstotliwości zapewnia odpowiednią częstotliwość oraz napięcie dla danego systemu. Dzięki zastosowaniu falownika mamy możliwość sterowania pracą silnika, a jednocześnie kontrolę nad pracą maszyny. Ponadto przemiennik spotykamy również w życiu codziennym. Stosowany jest do regulowania prędkości przy pralkach, wiatrakach czy wiertarkach oraz wielu innych urządzeniach. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważna jest płynność rozruchu i zatrzymania. Co więcej, stosowanie przemiennika pozwala na zaoszczędzenie wykorzystywanej energii.
Falownik możemy podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy kilka grup przemienników częstotliwości. Parametry oraz funkcjonalność w niektórych urządzeniach są ukierunkowane na pracę w danym typie aplikacji. Związane jest to z warunkami pracy uzależnionymi od aplikacji. Nie w każdym systemie jest niezbędny falownik ze wbudowanym modułem hamowania czy filtrem przeciwzakłóceniowym. Poszczególne systemy wymagają również różnej częstotliwości pracy. W odpowiedzi na tak zróżnicowane oczekiwania rynku producenci falowników ciągle rozbudowują gamę oferowanych produktów. Praktycznie każdy producent w swojej ofercie ma kilka grup tych produktów. Podstawowe to falownik standardowy, czyli uniwersalne sprawdzające się w większości prostych nieskomplikowanych aplikacjach, oraz falownik zaawansowany, które jak sama nazwa mówi, dedykowane są raczej do rozbudowanych aplikacji. Oczywiście większość dostawców oferuje również falowniki w wersji ekonomicznej, to dla klientów, którzy nie mają wygórowanych oczekiwań względem urządzenia. Falownik w wersji ekonomicznej cenione są przy niskobudżetowych projektach, w których istotnym aspektem jest cena falownika. Standardem stało się już niemal oferowania przemienników ze wbudowanym sterownikiem PLC. Dostępne są również falownika dedykowane do pracy w aplikacjach pompowo-wentylatorowych, czy do aplikacji windowych. Coraz częściej spotykane są również urządzenia o podwyższonym stopniu ochrony. Szczególnie cenione w przypadku narażenia falownika na trudne warunki środowiskowe.
Na rynku dostępny jest falownik różnych producentów, różniące się między sobą funkcjonalnością oraz ceną. Cena falownika uzależniona jest od jego funkcjonalności, parametrów czy możliwości. Innym aspektem wpływającym i to znacznie na cenę przemiennika jest jego producent. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach również i pośród komponentów techniki napędowej na cenę rynkową wpływa pozycja oraz renoma producenta.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
POMOC elektroonline.pl Masz problem z jakąś funkcjonalnością portalu, nie możesz dodać zdjecia video?? pisz pomożemy!! |
Akty prawne, normy Akty prawne, normy i inne zagadnienia |
Serwery dedykowane LINUX Problemy,porady, ciekawe rozwiązania związane z serwerami dedykowanymi postawionymi na LINUX'is ... |
Energetyka Zagadnienia poświęcone przemysłowi, źródłom energetycznym, rynkowi energii i polityce energetycznej. |
REKLAMA |