Wysoka temperatura podzespołów laptopa może doprowadzić do ich słabszego działania, a nawet uszkodzenia. Z tego też względu, w przypadku zauważenia objawów przegrzewania się sprzętu, należy działać szybko i zdecydowanie. Podpowiadamy, co warto zrobić w takiej sytuacji.
Problemy ze zbyt wysokimi temperaturami kluczowych podzespołów najczęściej pojawiają się po 2-3 latach od zakupu. Gdy gwarancja producenta mija, sprzęt często zaczyna wykazywać pierwsze oznaki zużycia. Oczywiście nie muszą one kończyć się zakupem nowego laptopa. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pozwolą wydłużyć żywotność urządzenia. Niezależnie od tego, czy jest to laptop do gier, model biurowy czy do zadań profesjonalnych.
Przyczyn nadmiernego nagrzewania się dysku twardego, procesora czy karty graficznej możemy być wiele. Co ważne, często winny nie jest sprzęt, a my sami. Poniżej znajdziecie najczęstsze powody takiego stanu rzeczy.
Dbanie o sprzęt wcale nie jest trudne. Wystarczy zrezygnować z kilku nawyków i pamiętać o tym, że żaden laptop nie jest wieczny. Co więcej, jego żywotność w dużej mierze zależy od naszego podejścia. Warto więc regularnie czyścić laptopa. Skorzystać możecie z najzwyklejszej szmatki do kurzu oraz sprężonego powietrza, które zakupicie w sklepach z elektroniką i supermarketach.
Laptop zawsze powinien znajdować się na prostym, twardym podłożu, tak aby wspomniane wyloty powietrza nie były blokowane. Zrezygnujcie więc z obrusów i serwetek, a gdy planujecie uruchomić wymagające programy lub gry, nie zabierajcie go do łóżka. Jeśli nie czujecie się na siłach, by zajrzeć do wnętrza laptopa, by go wyczyścić i wymienić pastę termoprzewodzącą, skorzystajcie z pomocy fachowców. Tego typu usługi nie są drogie, a mogą naprawdę zwiększyć komfort obsługi sprzętu.
Objawy przegrzewania się laptopa najczęściej związane są z wolniejszym działaniem urządzenia, głośną pracą wiatraka, a także zawieszaniem się programów. W skrajnych przypadkach dojść może nawet do przepalenia podzespołów. Nie należy więc czekać, aż pierwsze problemu dadzą o sobie znać. Niezwykle ważna jest profilaktyka. W tym przypadku polegać będzie ona na stałej kontroli temperatur generowanych przez poszczególne podzespoły. Zadbać o to możemy na dwa różne sposoby.
Regularne czyszczenie sprzętu i wymiana pasty termoprzewodzącej to często najskuteczniejsze sposoby na to, aby wyeliminować problem nadmiernego nagrzewania się laptopa. Skorzystać możemy również ze specjalnych podkładek chłodzących, które także obniżą generowane temperatury. Na rynku znaleźć można mnóstwo tego typu produktów, wyposażonych w jeden bądź kilka wentylatorów. Okażą się niezwykle pomocne, zwłaszcza podczas pracy pod dużym obciążeniem.
Nie bez znaczenia jest także optymalizacja systemu. Oczyszczenie go z niepotrzebnych programów czy też naprawa rejestru pozytywnie wpłynie na jego wydajność. Po raz kolejny z pomocą przychodzą nam specjalne narzędzi, których w sieci jest cała masa.
Trudno oczekiwać, by laptop działał wiecznie. Możemy jednak zrobić wiele, aby wydłużyć jego żywotność. Związane jest to chociażby z niedopuszczaniem do nadmiernego nagrzewania się najważniejszych elementów budowy sprzętu.
REKLAMA |
REKLAMA |